پربازدید های اخبار فرهنگی

۷۷ نوع بیماری که در غذای روزانه می خوریم !!

زباله در منزل-زباله X تولید زباله خانگی X مشکلات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و پلیمری و کیسه های پلاستیکی X خطرات ظرف های یکبار مصرف X 14 ستاره X 14setare.com X بیماریهای ریه X بیماری سرطان X بیماری های دستگاه گوارشی X تولید زباله و بیماری های فراوان در جامعه

در زندگی پلاستیکی دنیای مدرن حتی در غذا هم بیماری می‌ خوریم، بدون ‌آن که بدانیم.

به گزارش “۱۴ ستاره“، تولید زباله، تفکیک و بازیافت آن در حوزه مدیریت شهری از موضوعات بسیار حائز اهمیتی به شمار می رود که این امر در کلانشهرهای ایران همچون بسیاری از دیگر کشورها از دغدغه ها و معضلات جدی محسوب میشود.

بر اساس آمار بانک جهانی، روزانه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن زباله در سراسر دنیا تولید میشود که سهم ایران در این حجم انبوه، ۴۰ هزار تن برآورد میشود، به تعبیری بیش از ۱ درصد از تولید زباله توسط مردم ایران تولید میشود.

بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها، ۲۰ درصد از این میزان معطوف به زباله های خشک و ۴ درصد نیز به زباله های پلاستیکی و پلیمری مربوط میشود.

اگرچه این ۴ درصد در یک نگاه کلی چندان قابل توجه به نظر نمی رسد اما معضلات و چالش مواد پلیمری و پلاستیکی برای محیط زیست بسیار فراتر و عمیق تر از این اعداد وارقام است.

بر اساس اظهار نظر کارشناسان در صورت ایفای نقش تنها ۲۰ درصد از شهروندان در امر تفکیک زباله از بروز بسیاری معضلات زیست محیطی پیشگیری خواهد شد.

موادی با پایداری ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سال!

مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، چندی پیش با هشدار نسبت به دشواری و پیچیدگی تجزیه مواد پلاستیکی عنوان کرد :

مواد پلیمری با ماندگاری ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سال به عنوان موادی تجزیه ناپذیر، مسبب و عامل بسیاری از معضلات و نارسایی های زیست محیطی خواهد بود.

وی معتقد است با مشارکت عمومی مردم بخش قابل توجهی ار معضلات احتمالی ناشی از مواد اینچنینی مهار و کنترل خواهد شد.

آنچنان که این مقام مسئول عنوان کرد :

هر خانواده ایرانی به صورت میانگین در طول روز ۳ کیسه پلاستیکی وارد چرخه محیط زیست میکند که در صورتِ کاهشِ تنها یک کیسه پلاستیکی در هفته در مصرف قریب به یک میلیارد کیسه در طول سال صرفه جویی میشود.

این ارقام و اعداد نشان دهنده تاثیر بسیار برجسته و نافذ مشارکت عمومی شهروندان در مقابله و کنترل این معضل و مخاطره زیست محیطی در فرایند تولید زباله است.

ایران جزء ۱۰ کشور نخست مصرف ظروف پلاستیکی

آنچنان که در رسانه ها و جراید عنوان شده،میزان پلاستیک تولیدی در ایران به بیش از ۱۷۷ هزار تن در سال تخمین زده میشود.

این رقم به صورت میانگین معادل ۵۰۰ تن در روز بر آورد می شود که به واقع این میزان در ارزیابی ها و بررسی های انجام شده، ایران را جزء۱۰ کشور نخست مصرف کننده ظروف پلاستیکی قرار داده است.

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا این کشور تنها در طول یکسال، ۳۲ میلیون تن ضایعات پلاستیکی تولید کرده که تنها حدود ۹ درصد از آن به چرخه بازیافت باز گشته و مابقی آن در محیط زیست رها سازی شده است، به واقع میتوان گفت این معضل در کشورهای توسعه یافته نیز چالش برانگیز است.

مواد پلیمری و پلاستیکی منشا ۷۷ نوع بیماری است

محمد گلمکانی رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران در تشریح عوارض و تبعات ناگوار مواد پلاستیکی و پلیمری می گوید :

ظروف یکبار مصرف پلیمری و کیسه های پلاستیکی در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی در دمای بالای ۴۰ درجه، ماده ای شیمیایی موسوم به (استایرن) از خود تولید میکند که منجر به تلخی غذا خواهد شد.

وی می گوید :

مواد اینچنینی میتواند مسبب بروز بیش از ۷۷ نوع از بیماری ها از جمله سرطان شود و مواردی همچون کم اشتهایی، عصبانیت، جهش در زنان باردار و بیماریهای ریوی و گوارشی از دیگر عوارض این ظروف به شمار می رود.

اظهارت این مقام مسئول در شرایطی در روزنامه همشهری منتشر شده که در طول سالیان اخیر استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به نحو فزاینده ای تشدید شده و در بسیاری از مراسم رسمی و غیر رسمی، استفاده از ظروف پلاستیکی بسیار مشهود و بارز است.

امید آن می رود با فرهنگ سازی هر چه بیشتر، بستر و زمینه ای فراهم شود که با یک عزم عمومی، تمایل به استفاده از چنین ظروفی به حداقل ممکن کاهش یابد که در غیر این صورت با استمرار وضع موجود، بروز و شیوع بسیاری از بیماریها دور از ذهن نخواهد بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

——————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “۷۷ نوع بیماری که در غذای روزانه می خوریم !!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط