پربازدید های داروهای گیاهی

هفت روش ساده برای جلوگیری از گرمازدگی

heat-stroke تدابیر لازم برای رفع گرمازدگی - نوشیدنی های مخصوص گرما -شربت های مخصوص تابستان -نوشیدنی های مخصوص تابستان -فصل تابستان -شربت های ایرانی -شربت سکنجبین -شربت تخم شربتی -شربت خاکشیر -شربت به لیمو -شربت آب لیمو -آب زرشک -طب سنتی -گرمازدگی X راه جلوگیری از گرمازدگی - هنگام گرمازدگی چه باید کرد ؟ - 14 ستاره -دوش سرد و باد کولر در هنگام گرمازدگی -کمکهای اولیه در گرمازدگی -شربت های طبیعی برای گرمازدگی - طب ایرانی اسلامی

هوای داغ تابستان بسیاری از مردم را دچار گرمازدگی میکند و متخصصان طب سنتی معتقدند که مصرف شربت سکنجبین برای رهایی از گرمازدگی این روزها بسیار مفید است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، هوای داغ تابستان بسیاری از مردم را دچار گرمازدگی میکند و متخصصان طب سنتی معتقدند که مصرف شربت سکنجبین برای رهایی از گرمازدگی این روزها بسیار مفید است.

نوشیدن شربت سکنجبین منافع بسیاری دارد. یکی از منافع سکنجبین این است که چون آنرا با یخ خنک کرده و می ‌نوشند، صفرا را می ‌برد و از التهاب حرارت معده می ‌کاهد و آنچه بلغم در معده و روده ‌ها باشد، خارج میکند. اگر سکنجبین را با ریشه و تخم کاسنی مخلوط کرده و کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشابه ‌ای پر سود و شگفت ‌آور میشود، به خصوص برای کسانی که جگر و معده‌ ای گرم داشته یا دچار گرفتگی معده شده‌ اند و نیز برای کسانی که مبتلا به نفخ هستند منافع زیادی دارد، اما برای مبتلایان به زخم معده و روده، مضر است.

استفاده از عناب و شکر در گرمازدگی

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. همچنین خوردنی ‌های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین (خیار، کدو، هندوانه و خربزه) نیز توصیه می ‌شود. البته بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل میشود.

استفاده از خاکشیر یخ زده و شربت آب‌ لیمو برای گرمازدگی

استفاده از خاکشیر یخ ‌زده و شربت آب ‌لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و تأثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ ‌زده یا همراه خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین و اسهال ‌آور است.

با توجه به گرمی و آلودگی هوا، مصرف آب ‌لیمو نیز به دلیل داشتن ویتامین C که دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده است، توصیه میشود و نیاز است هر دو روز یک بار، یک عدد لیمو در آب مصرفی استفاده شود.

استفاده از تـخـم شـربـت برای گرمازدگی

تخم شربت در حقیقت دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب ‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده میشود. لعاب این دانه‌ ها پس از جذب آب، به صورت ژله‌ ای درمی‌ آید که می‌ تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. تخم شربتی در طب سنتی ایران به عنوان رفع کننده التهابات دستگاه تناسلی و مجاری ادرار کاربرد بسیار داشته است.

استفاده از بـه ‌لیــمــو برای گرمازدگی

به ‌لیمو گیاهی به صورت درختچه است که از برگ آن استفاده میشود. این گیاه از قدیم در طب سنتی ایران به عنوان آرام ‌بخش، ضد تشنج، ادرارآور، رفع کننده‌ سرگیجه و تپش قلب مورد استفاده بوده و در حال حاضر نیز از آن استفاده میشود.

استفاده از هندوانه برای گرمازدگی

هندوانه یک میوه تابستانی لطیف، آبدار، خنک کننده، آرام بخش و مسکن التهابات درونی است که اصولا برای رفع عطش در اوج گرمای تابستان مصرف میشود و مورد پسند بسیاری از مردم است. طبیعت هندوانه سرد و تر است و برای افراد گرم مزاج بسیار مطلوب است. مربای پوست هندوانه برای رفع حرارت بدن، رفع تشنگی و گرمازدگی بسیار مفید است.

استفاده از گلاب برای افراد گرمازده

بنابر اعلام دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خوراندن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدری که باعث استفراغ شده و صفرا را خارج کند. نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین می ‌برد و بدن را تقویت میکند. بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.

چند نکته مهم درباره گرمازدگی

هنگام گرمازدگی از گرفتن دوش آب سرد به جهت ایجاد شوک، از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل ایجاد عفونت ‌های تنفسی و از نوشیدن سریع مایعات بسیار سرد به جهت به هم خوردن وضعیت سیستم ایمنی و گوارشی بدن خودداری کنید.

با استفاده از حوله خنک در بدن فرد گرمازده، وی را به حالت طبیعی بازگردانید.

میوه‌ هایی مانند آلبالو، خیار و هندوانه نقش به سزایی در تنظیم درجه حرارت بدن دارند.

از آنجا که فرد گرمازده اشتهای زیادی برای خوردن آب سرد و یخ دارد، باید وی را تشویق کرد تا به تدریج و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک و درد نشود.

* * * * * * * * * * * * * *

منبع : ایسنا

——————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “هفت روش ساده برای جلوگیری از گرمازدگی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.