پربازدید های اخبار بین الملل

۲ ضربه سنگین به حکام آل سعود

X ملک سلمان اوباما X شاه سعودی X آل سعود X عربستان سعودی X آمریکا X روابط ریاض-واشنگتن X آمریکا و عربستان سعودی X خاندان سعودی X حکام سعودی X جنایات آل سعود X یمن X ائتلاف ضد یمن X وهابیت X حامیان القاعده و النصره X حامیان داعش X 14setare.com X 14 ستاره X اوباما و ملک سلمان- X وهابیتX وهابیX آل سعودX آل سعود تروریستX جنایات آل سعودX عربستان سعودیX جنایات عربستان سعودیX دلیل حمله عربستان سعودی به یمنX 14 ستارهX آموزش داعش توسط عربستان سعودیX روابط اسرائیل عربستانX 14setare.comX عالم سنیX اسلامX مصرX اوباما و ملک سلمانX آمریکا و عربستان سعودیX گفت و شنود

آمریکا و دبیرکل سازمان ملل متحد تنها در یک روز دو ضربه سنگین به عربستان سعودی وارد کردند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، نخستین ضربه به عربستان سعودی از طرف واشنگتن وارد شد که اعلام کرد نه تنها انصارالله را سازمان تروریستی نمیداند بلکه آنها را یکی از طرفهای گفت وگوهای سیاسی جاری در کویت برای پایان دادن به بحران یمن میداند.

“روسیه الیوم” در گزارشی نوشت :

بسیاری از کارشناسان، این موضع واشنگتن را که بدون مناسبت قابل ذکری اتخاذ و اعلام شد، ضربه سنگینی بر سر عربستان سعودی میدانند، که همچنان از دولت مستعفی عبدربه منصور هادی حمایت می کند.

به عقیده این کارشناسان، این موضع واشنگتن حامل پیامی مبنی بر ضرورت اعطای امتیازهای بیشتر در مذاکرات صلح کویت و اجتناب از سختگیری در اجرای قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص یمن است.

بر اساس این گزارش واشنگتن پیشتر گام دیگری برای فشار بر دولت مستعفی هادی اتخاذ کرده و استان بیضاء یمن و رئیس قبیله ای آن و نیز کسانی را که علیه انصارالله می جنگند، در فهرست حمامیان تروریسم قرار داده است.

از آنجایی که دولت مستعفی یمن، آمریکا و متحدان غربی آن را به جانبداری از انصارالله در مذاکرات صلح متهم میکند و برخی طرف‌ ها در این دولت، نماینده اتحادیه اروپا را متهم میکنند که مانند مستشاری برای انصارالله فعالیت میکند، ریاض که از سوی رسانه های غربی عامل ترویج فکر افراطی معرفی میشود، خیلی زود عمق این پیام را دریافت کرد و به سرعت در صدد توافق محرمانه با انصارالله برای توقف درگیری های مرزی برآمد. به این ترتیب این امید به وجود آمد که پیشرفت های بیشتری در مذاکرات صلح حاصل شود.

از سوی دیگر تصمیم دبیرکل سازمان ملل متحد برای قرار دادن ائتلاف تحت رهبری سعودی، در لیست سیاه گروه های ناقض حقوق کودکان و هشدار به عربستان سعودی در خصوص بر عهده داشتن مسئولیت کشتن ۷۰ درصد کودکانی که در جنگ علیه یمن کشته شده اند، ضربه سنگین دیگری بر سر سعودی ‌هاست.

این درحالی است که عربستان سعودی همواره از سوی نهادهای حقوق بشری بین المللی، مانند عفو بین الملل، به استفاده از بمب های خوشه ای و هدف قرار دادن بیمارستان ها و مراکز درمانی متهم شده است.

خاطرنشان میشود با وجود تمام این مسائل، واشنگتن که به ضد و نقیض گویی عادت کرده است، علی‌رغم اتخاذ موضع اخیر در قبال انصارالله یمن، همچنان از عربستان سعودی در جنگ علیه انصارالله حمایت میکند اما در عین حال به همراه بسیاری از متحدانش عقیده دارد که بقای انصارالله به عنوان قدرت سیاسی کارآمد در یمن، میتواند به ایجاد توازن و جلوگیری از نفوذ گروه های افراطی به این کشور منجر شود.

منبع : العالم

—————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “۲ ضربه سنگین به حکام آل سعود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.