پربازدید های کسب و کارموفقیت

۱۰ گام عملی برای ثروتمند شدن

X پول و ثروت X پولدار X راه پولدار شدن X 14 سایت X 14setare.com X حفظ سرمایه X حفظ پول و سرمایه X روشهای افزایش سرمایه X سرمایه X قناعت X خرید آنلاین X خرید درست X خرید آسان و به صرفه X موفقیت X رشد سرمایه و پول X درآمد

هنگامی که سخن از پولدار شدن به میان می ‌آید، یک فرمول ساده و البته همگانی برای این کار وجود دارد؛ باید کمتر خرج و بیشتر پس ‌انداز کرد، البته گفتن این حرف ساده ‌تر از انجام آن است.

به گزارش “۱۴ستاره“، برای آنکه بتوان مبلغ قابل توجهی پس ‌انداز کرد باید شیوه‌ های خاصی را به‌ کار گرفت و به عبارت دیگر باید شیوه زندگی خود را تغییر داد. اما از کجا باید این تغییرات را شروع کرد؟ چه مواردی را میتوان تغییر داد. در همین زمینه وب ‌سایت خبری «بیزنس اینسایدر» ١٠ تغییر کوچک در شیوه زندگی معرفی میکند که به کاهش هزینه ‌ها و البته پس ‌انداز سالانه صدها‌ هزار تومان بیشتر منجر میشود.

از هزینه ‌هایتان یادداشت بردارید.

«جرمی جاکوبسون» و «وینی سنگ» که در ٣٠سالگی با حساب بانکی دلاری خود را بازنشسته کردند، می‌ گویند :

تمام مخارجتان را بنویسید و آنرا تحلیل کنید. بدانید پولتان را کجا هزینه میکنید. به شما قول میدهیم حتما در فهرست ‌تان هزینه ‌ای وجود دارد که نمیدانید دلیل آن چه بوده است یا تصور میکنید آنرا بی‌ دلیل خرج کرده‌ اید. این روش به یک خانواده چهارنفره کمک کرد تا میلیونر شوند. اگر نمی‌ خواهید در کامپیوتر خود یک فایل عظیم و طویل بسازید، برنامه ‌ای برای موبایل یا تبلت بیابید که به ‌طور خودکار هزینه ‌های شما را ردیابی میکند. (برنامه ‌هایی مانند Mint، You need a Budget و Learn vest که در این زمینه بسیار محبوب هستند) یا آنها را در یک دفترچه یادداشت بنویسید.

غذای خانگی بخورید.

هزینه‌ های رستوران و غذای آماده خیلی سریع رشد میکند و حقوق ماهانه شما را می ‌بلعد، بنابراین تا حد ممکن در خانه غذا بخورید تا بتوانید پول بیشتری پس ‌انداز کنید. علاوه‌ بر آن غذای خانه سالم ‌تر از غذاهای آماده است. اگر شاغل هستید در آخر هفته ‌ها مقدار زیادی غذا بپزید و طی هفته آنها را مصرف کنید. همچنین سعی کنید یک پلوپز و آرام‌ پز بخرید. در این قابلمه‌ های جادویی میتوانید همه چیز بپزید. شما میتوانید در خانه با هزینه ‌ای ۵ تا ١٠هزار تومانی برای دو نفر غذا بپزید، حال آن ‌که هزینه دو وعده غذای آماده بیش از ٣٠‌هزار تومان خواهد بود. با این روش میتوانید حداقل روزانه ٢٠‌هزار تومان پس ‌انداز کنید.

با شکم سیر به خرید بروید.

«دانیل واگاسکی» که پنج ‌سال سعی کرد با بودجه سالانه ١۴هزار دلار (متوسط حقوق یک ‌ماه در آمریکا) نیازهای خانواده ‌اش را تأمین کند، با این روش هزینه خرید مواد غذایی خانواده را نیز به نصف کاهش داد. او در این‌ باره می‌ گوید : هر وقت به خرید میروید، قبل از آن غذا بخورید. هرچند این کار به نظر بی ‌معنی میرسد، اما در واقع خرید با شکم خالی ممکن است یک عادت پرهزینه باشد. با شکم گرسنه همه چیز به ‌ویژه مواد غذایی ناسالم مانند چیپس و پفک بسیار خوشمزه به نظر میرسد و بدون آن ‌که متوجه باشیم، انواع کالاهای غیرضروری را به سبد خرید اضافه میکنیم.

بنابراین سعی کنید قبل از رفتن به خرید غذای سبکی بخورید تا حواستان برای غذاهای فرآوری و بسته ‌بندی شده کنترل شود.

دفعات کمتری خرید کنید.

تا حد ممکن کمتر به فروشگاه ‌های مواد غذایی سربزنید تا پول کمتری خرج کنید.

واگاسکی در این ‌باره می‌ گوید :

به آخرین‌ باری فکر کنید که فقط برای خرید چند وسیله جزئی به فروشگاه خوار و بار فروشی قدم گذاشتید. آیا فقط همان موارد کمی که مورد نظرتان بود را خریدید یا آن‌ که کمی بیشتر پول خرج کردید؟ دلیل خریدتان چه بود؟ یک بسته ‌بندی جذاب یا کالایی که حراج شده بود؟ البته این اتفاق چندان عجیب نیست. بنابراین تا حد ممکن کمتر به فروشگاه مراجعه کنید تا وسوسه خریدتان هم کمتر شود. واگاسکی می ‌گوید : نیازی نیست شما به‌ طور آنی عادت ‌های خرید خود را تغییر دهید. با تغییرات کوچک فعالیت خود را آغاز کنید. اگر سه روز در هفته به خرید میروید، سعی کنید دفعات مراجعه به فروشگاه را به یک ‌بار در هفته برسانید. به‌ تدریج میتوانید با ماهانه یک‌ بار مراجعه به فروشگاه تمام مایحتاج خود را بخرید.

آنلاین عمل کنید.

امروزه با پیشرفت فناوری و آنلاین شدن خدمات بانکی میتوان بسیاری از صورت ‌حساب‌ ها و آبونمان ‌ها را از خانه پرداخت کرد. به‌ محض دریافت اس ‌ام ‌اس یا قبض میتوان آنها را پرداخت کرد و دیگر نگران فراموش کردن آن نخواهید بود. این درحالی است که این روش صرفه‌ جویی زیادی در هزینه‌ های شما ازجمله حمل‌ و نقل به همراه دارد.

نقدی پرداخت کنید.

تحقیقات نشان میدهد هنگامی که افراد برای خرید به جای وجه نقد از کارت الکترونیکی استفاده میکنند، پول بیشتری خرج میکنند. بنابراین اگر واقعا تمایل دارید هزینه ‌های خود را بکاهید، سعی کنید خریدهایتان را با پول نقد انجام دهید. این روند بسیار ساده است. هزینه ‌های خود را برای مدت زمانی مشخص محاسبه کنید و سپس همان مقدار را از دستگاه خودپرداز بگیرید و کارت ‌های الکترونیکی خود را در خانه نگه ‌دارید. در صورتی که بودجه‌ تان تمام شد، میتوانید دوباره پول برداشت کنید.

رامیت ستی، نویسنده کتاب «به شما یاد میدهم ثروتمند شوید» می ‌گوید: به جای آن‌ که کورکورانه از کارت ‌های الکترونیکی استفاده و تا ریال آخر حسابتان را خرج کنید، از بانک پول نقد دریافت کنید و تصمیم بگیرید آنرا برای چه مصارفی باید هزینه کرد.

با همسرتان صحبت کنید.

صحبت درباره امور مالی، الگوهای خرج کردن و برنامه مالی یکی از مهمترین گام‌ ها در ایجاد یک خانواده موفق از لحاظ مالی است. دیوید باخ در کتابش به نام «زوج ‌های باهوش پولدار میشوند» می ‌نویسد : سروکله زدن با مسائل مالی مسئله ‌ای است که هر زوجی باید به آن بپردازند. اگر هر دو نتوانند اولویت ‌های مالی مشترکی را برای خود مشخص کنند، نمیتوانند موفق شوند.

محصولات برند را فراموش کنید.

تا حد ممکن از کالاهای باکیفیت اما بدون نام مطرح استفاده کنید. رامیت ستی در کتابش به نام «به شما یاد میدهم پولدار شوید» می ‌نویسد :

باید اولویت ‌های مالی خود را مشخص کنید زیرا نمیتوانید همه چیز را با هم در اختیار داشته باشید. فقط هنگام خرید کالاهایی که برایتان اهمیت خاصی دارند، به سراغ برندها بروید و به این ترتیب از هزینه‌ های اضافی خودداری کنید. به‌ عنوان مثال هنگام خرید کالاهایی مانند دستمال توالت، موادغذایی و برخی لباس‌های روزمره سراغ برندها نروید.

انتخاب «روز بدون هزینه»

یک روز هفته را به نام «روز بدون هزینه» نام‌ گذاری کنید. در این روز خود را به چالش بکشید تا حتی یک ریال هم خرج نکنید. این بازی ساده سبب میشود با آگاهی بیشتری هزینه کنید. ستی در این ‌باره توضیح میدهد :

به‌ طور فنی حتی اگر شما کیف پولتان را هم باز نکنید، باز هم برای هزینه ‌هایی مانند اجاره‌ بها، بیمه خودرو و غیره باید پول بپردازید. اما هیچ‌ وقت این هزینه ‌ها را محاسبه نکرده ‌اید. این خود دلیل دیگری است که روز بدون هزینه را انتخاب کنید زیرا به شما کمک میکند به‌ طور آگاهانه بر هزینه ‌های خود نظارت کنید.

به‌ جای خرید سرمایه‌ گذاری کنید.

به نظر میرسد خرید کردن و پس ‌انداز کردن دو رویداد متضاد باشند، اما بیشتر افرادی که به ‌طور موفقیت ‌آمیز پول پس ‌انداز میکنند، از این شیوه استفاده بهره میگیرند. باید بدانید که منظور از این کار صرفأ خرید وسایل نیست. شما با این کار در کالاها و خدمات سرمایه‌ گذاری میکنید. این روند به‌ تدریج و با گذر زمان به روند پس ‌انداز کردن شما کمک میکند. حال خواه خرید شما یک یخچال کم ‌مصرف باشد یا یک برنامه کامپیوتری مورد نیاز برای کارتان. با این روش به ‌سادگی متوجه کاهش پولتان میشوید. اما باید بدانید که با این کار روی خودتان سرمایه ‌گذاری کرده‌ اید. به ‌عنوان مثال در ٣٠سالگی افراد تصمیم میگیرند روی یک کیف اداری چرمی یا یک خودرو قابل اطمینان سرمایه‌ گذاری کنند.

منبع: شهروند

——————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “۱۰ گام عملی برای ثروتمند شدن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط