پربازدید های پزشکی و تندرستی

یافته های پزشکی جدید برای امکان خروج از کما

عکس نوار مغزی کودک - X کما X امکان خروج از کما X شرایط انسان در وضعیت بیهوشی X وضعیت نباتی انسان یعنی چه ؟ X یافته های پزشکی X 14setare.com X 14 ستاره

اینکه ببینیم انسانی در حیات نباتی به سر می برد حقیقتأ می تواند دل مان را به درد بیاورد، اما متاسفانه در این شرایط کاری از دست پزشک یا اطرافیان بیمار بر نمی آید.

یافته های پزشکی جدید برای امکان خروج از کما

۱۴ ستاره” – اینکه ببینیم انسانی در حیات نباتی به سر می برد حقیقتأ می تواند دل مان را به درد بیاورد، اما متاسفانه در این شرایط کاری از دست پزشک یا اطرافیان بیمار بر نمی آید.

یکی از مشکلاتی که در این مواقع وجود دارد این است که پزشکان نمی توانند وضعیت بیداری غیرواکنشی (زمانی که چشمان فرد باز است اما بدن او به لحاظ فیزیکی پاسخی به محرک ها نشان نمی دهد) و حداقل هوشیاری (بدن گاهی اوقات به محرک ها پاسخ می دهند) را از هم تشخیص دهند.

البته اشاره نماییم معمولأ احتمال آن که گروه دوم هوشیاری شان را به دست بیاورند بیشتر است. با این همه، اخیرأ تحقیقات جدیدی توسط پژوهشگران دانشگاه کورنل انجام شده که هدف آن تشخیص احتمال خروج بیماران از وضعیت بیداری غیرواکنشی است.

این پژوهشگران از پرتونگاری مقطعی برای اندازه گیری متابولیسم مغزی بیماران استفاده کردند و مشخص گردید که این روش برخلاف پایش رفتاری بیماران، تحت تاثیر تفسیرهای جهت دار نخواهد بود.

پژوهشگران دانشگاه کورنل با استفاده از اسکن PET (برش نگاری با گسیل پوزیترون) به شواهد عینی خوبی در مورد اتفاقاتی دست پیدا کردند که درون مغز این بیماران رخ می دهد و خوشبختانه چون این تجهیزات در اغلب بیمارستان های دنیا یافت میشود امکان انجام این بررسی در اغلب مراکز پزشکی و درمانی فراهم است.

براساس اعلام این دانشمندان، با مطالعه متابولیسم گلوکوز در نیم کره ای از مغز که کمترین آسیب و جراحت را برداشته، میتوان به شاخص خوبی برای تشخیص میزان هوشیاری دست یافت و این روش به مراتب بهتر از اندازه گیری فعالیت کلی مغز است.

متد ابداعی توسط این گروه از دانشمندان، در بسیاری از شرایط موثر و مفید واقع شد و آنها توانستند از هر ده بیمار، هوشیاری هشت نفرشان از سندروم بیداری غیرواکنشی را پیش بینی کنند.

تا پیش از این پزشکان متخصص با نرخ ۶۰ درصد می توانستند مشخص نمایند که چه کسی از چنین سندرمی بهبود می یابد. حالا دانشمندان دانشگاه کورنل می گویند که یافته هایشان شاخص های ساده، عینی، روشن و دقیقی را در این باره به دست می دهند.

منبع : دیجی بانو

——————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “یافته های پزشکی جدید برای امکان خروج از کما”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.