پربازدید های اخبار ورزشیفوتبال جهان

یادداشت / دلایل خداحافظی لیونل مسی

خداحافظی مسی-14 ستاره X 14setare.com X لیونل مسی X تیم ملی فوتبال آرژانتین X آرژانتین X خداحافظی مسی از تیم ملی آرژانتین X Lionel Messi X Argentina national football team X کمپین نرو برای خداحافظی نکردن مسی

فوتبال ملی برای لیونل مسی به پایان رسیده است همانطور که خودش پس از شکست در فینال کوپا آمه‌ ریکا مقابل شیلی در ضربات پنالتی گفت : “تیم ملی برای من تمام شده است.”

به گزارش “۱۴ ستاره“، شاید هیچکس قبل از این بازی فکرش را هم نمیکرد که در پایان آن چنین اتفاقی بیفتد. شاید مسی دیگر جوان نباشد ولی آنقدری جوان هست که بتواند نقشی کلیدی در جام جهانی ۲۰۱۸ به همراه آلبی سلسته ایفا کند. تیم خوبی در آرژانتین کنار او هستند که می ‌توانند برای قهرمانی بجنگند و تعلق خاطر او به تیم ملی هیچگاه زیر سوال نرفته است. بنابراین چرا او از از فوتبال ملی کناره گیری کرد؟ چند احتمال وجود دارد :

شاید هیچکس قبل از این بازی فکرش را هم نمیکرد که در پایان آن چنین اتفاقی بیفتد. شاید مسی دیگر جوان نباشد ولی آنقدری جوان هست که بتواند نقشی کلیدی در جام جهانی ۲۰۱۸ به همراه آلبی سلسته ایفا کند. تیم خوبی در آرژانتین کنار او هستند که می ‌توانند برای قهرمانی بجنگند و تعلق خاطر او به تیم ملی هیچگاه زیر سوال نرفته است. بنابراین چرا او از از فوتبال ملی کناره گیری کرد؟ چند احتمال وجود دارد :

ناراحتی بیش از حد از شکست در فینال‌ ها


این چهارمین شکست مسی در فینال ‌های ملی بود و این تعداد شکست در فینال برای کسی که هر بار پیراهن سفید و آبی آسمانی آرژانتین را به تن میکند، زیر فشار شدیدی است، بسیار زیاد است. آرژانتین از سال ۱۹۹۳ تا به حال جامی نبرده و این خیلی قبل تر از زمانی است که مسی برای تیم ملی آرژانتین شروع به بازی کردن کرد ولی انتظار اینکه بلاخره یک جام به ویترین افتخارات آنها اضافه شود، از مسی میرود. او باید این بار را به دوش کشیده و به عنوان کاپیتان، مرکز ثقل تیم باشد. تفاوت فینال ۲۰۰۷ با فینال امروز این بود که در آن موقع او ستاره تیم نبود و حالا هست. تیم حول محور او چیده نشده بود و به او بهترین بازیکن تاریخ گفته نمیشد. ولی کشیده شدن فینال جام جهانی به وقت اضافه بر دوش او بود. همچنین ضربات پنالتی فینال کوپا آمه ‌ریکا ۲۰۱۵ و فینال شب گذشته.

وقتی شیلی شب گذشته بر بازی مسلط شده بود، مسی تنها نظاره گر بازی بود. پیش از اینکه از ناراحتی پیراهنش را روی سرش بکشد، انگار از جریان بازی خارج شده بود. او توسط خودش نیمکت نشین شد و در نهایت با چشمانی اشکبار زمین بازی را ترک کرد. قلب مسی شکسته بود و شاید دوست ندارد دوباره چنین شرایطی را تجربه کند. شاید فکر میکند که نمی ‌تواند برای آرژانتین جامی ببرد. این را بعد بازی نیز گفت :

“این حسی است که در حال حاضر دارم. ناراحتی بسیاری بار دیگر برای من رخ داد و در واقع اینکه من پنالتی را از دست دادم برایم خیلی مهم است. خداحافظی من به نفع همه است. رسیدن به فینال و نبردن آن کافی نیست. پس از شکست در ۴ فینال، کشش آنرا ندارم.”

پوشیدن پیراهن آرژانتین برایش به اتفاقی عادی و روزمره تبدیل شده بود

تا وقتی که مسی جامی کسب نکند، هر کاری که در زمین انجام می ‌دهد کار خاصی محسوب نمی‌ شود. او تمام فشارها و انتقادات را به جان می ‌خرد ولی بدون توجه به اینکه چقدر خوب بازی کرده، بحث ها همیشه بر سر این است که او جام نبرده است.

اختلاف با فدراسیون آرژانتین

فدراسیون آرژانتین در حال حاضر تحت شدید ترین فشارهاست. مسی هفته گذشته از برخورد آنها با بازیکنان انتقاد کرد و فیفا کمی بعد از اینکه تحقیق و بررسی خود درباره این فدراسیون را آغاز کرده پرده برداشت. فدراسیون آرژانتین در حال حاضر رئیسی ندارد و بودجه خاصی نیز در اختیار ندارد و گزارش ‌ها حاکی از آن است که فیفا آنها را جریمه کند یا به طور کلی از لیست تیمهای عضو فیفا خارج کند. هر چند که چنین اقدامات تندی بعید به نظر می‌رسند، شکی نیست که فدراسیون آرژانتین به ضعیف ترین شکلی مدیریت می ‌شود.

ساعاتی پس از شکست در فینال کوپا آمه‌ریکا، گزارش ‌ها حاکی از خداحافظی چندین بازیکن دیگر شامل ماسکرانو،‌ دی ‌ماریا،‌ آگوئرو، هیگواین و بیلیا بود. صحبتی از اینکه چرا می ‌خواهند چنین کاری انجام دهند مطرح نیست ولی شاید آنها از درگیری با فدراسیون آرژانتین خسته شده اند. شاید آنها فکر می‌ کنند بازی کردن برای چنین فدراسیونی ارزش ندارد و یا شاید خداحافظی دسته جمعی آنها باعث تغییرات اساسی در فدراسیون خواهد شد.

مسی کناره گیری نمی ‌کند

پس از اینکه مسی عنوان کرد که از فوتبال ملی خداحافظی خواهد کرد، سرجیو رومرو دروازه بان تیم ملی آرژانتین عنوان کرد که مسی در آن لحظه بیش از حد احساسی بوده و شاید این حرف ها را از روی احساسات مطرح کرده است که البته کاملا این احتمال مطرح است. پس از شکست در سومین فینال سه سال اخیر، مسی به شدت ناراحت بود که البته منطقی است. هر کسی که گریه او را در زمین می‌ دیدی، متوجه درد و رنجی که او متحملش بود میشد و پس از یک دیدار با چنین نتیجه ای، طبیعی است که او بخواهد همه چیز را کنار بگذارد. این اولین باری نخواهد بود که یک بازیکن پس از بازی چیزی بگوید و بعدها آنرا پس بگیرد.

گزینه هایی که بالا مطرح شد، همگی احتمالات هستند و تمام آنچه واقعیت است این است که مسی پس از چهارمین شکست در فینال‌های ملی قصد کناره گیری دارد. این موضوع جای تفسیر زیادی دارد زیرا او خیلی واضح و شفاف صحبت نکرد. کناره گیری مسی می‌ تواند به چیزهای مختلفی بستگی داشته باشد. می ‌تواند دلیلش فینال باشد و نباشد. چیزی دقیق مشخص نیست.

در حال حاضر، سوال ها بیشتر از جواب هاست و این داستان در چند روز آینده، بزرگترین خبر فوتبالی خواهد بود یا شاید در طول هفته ‌ها و ماه‌ ها.

رایان رازن ‌بلات- فاکس اسپورت

ترجمه : روزبه مهری

منبع : ورزش سه

—————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “یادداشت / دلایل خداحافظی لیونل مسی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط