پربازدید های پزشکی و تندرستی

کرون؛ بیماری ای که روده ها را ملتهب میکند.

بیماری کرون-بیماریهای روده-رودوی-۴sjhvi-X بیماری کرون X بیماری التهاب روده X کرون X بیماریهای گوارشی X بیماری گوارشی X سیستم گوارشی X بیماری های دستگاه گوارشی X علائم بیماری گوارشی X 14 ستاره X 14setare.com X کولیت روده X بیماری کولیت X کولیت اولسراتیو X تورم روده X علائم بیماریهای روده

کولیت اولسراتیو و کرون دو بیماری التهابی روده است. البته شاید نام بیماری کرون را خیلی نشنیده باشید و با اسمش چندان آشنا نباشید، اما این بیماری هم یکی از بیماری ‌های التهابی روده است که برخی با آن روبه ‌رو میشود.

به گزارش “۱۴ستاره“، آنطور که متخصصان می ‌گویند بیماری کولیت اولسراتیو شایع ‌تر از کرون است و افراد بیشتری را درگیر میکند، ولی کرون بیماری ‌ای است که میتواند کل دستگاه گوارش را گرفتار کند و دهان، مری، معده، روده باریک و کولون را درگیر خودش میکند. در حالی که در بیماری کولیت اولسراتیو فقط روده بزرگ یا کولون درگیر بیماری می‌شود و نشانه ‌های بیماری را نمایان میکند.

همانطور که گفته شد، کولیت اولسراتیو و کرون، بیماریهای التهابی روده است که باعث التهاب و تورم روده میشود. البته علت اصلی بروز این مشکل به طور دقیق مشخص نیست و آنطور که ستار جعفری، فوق ‌تخصص بیماری ‌های گوارش و کبد می‌ گوید: «زمانی که چنین بیماری ‌هایی اتفاق می ‌افتد، با علتی نامعلوم روده ملتهب و بیماری آغاز میشود.»

وی توضیح میدهد :

«زمانی که فردی دچار التهاب روده میشود، کارکرد روده‌اش دچار اختلال خواهد شد و از نظر ظاهری با نشانه ‌هایی مانند تورم، قرمزی، خراش، زخم و تنگی روبه‌رو میشود. زمانی که التهاب و تورم پیشرفت میکند و درمانی هم صورت نمیگیرد، التهاب و ورم به تنگی در روده و حتی گاهی ممکن است به بروز انسداد روده منجر شود.»

این فوق‌ تخصص بیماریهای گوارش و کبد با اشاره به اینکه علت اصلی ایجاد این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده، می‌ گوید :

«با توجه به نامعلوم بودن علت اصلی بیماری، درمان این بیماری هم طولانی مدت است و بیمار باید سالها به درمان ادامه دهد.»

بیماری کرون چه نشانه‌ هایی دارد ؟

بیماری کرون بیماری ‌ای است که موذیانه و مبهم خودش را نشان میدهد و به همین دلیل ممکن است افرادی که دچار این بیماری هستند، سالهای سال و بدون اینکه خودشان نسبت به این موضوع آگاه باشند، با این بیماری زندگی کنند یا با فکر بیماریهای دیگر، درمان شوند.

جعفری درباره علائم این بیماری چنین توضیح میدهد: «دردهای مبهم شکمی، کاهش وزن و کاهش اشتها، تب‌ هایی با علت نامشخص، سوءتغذیه، اسهالی که برای مدتی ادامه پیدا میکند، دفع خون روشن از مقعد، انسداد روده، دردهای شدید شکمی و نفخ‌ هایی که به هر دارویی جواب نمیدهد یا علت مشخصی ندارد، میتواند از نشانه‌ های این بیماری باشد.»

این فوق ‌تخصص بیماریهای گوارش و کبد یادآور میشود :

«با توجه به اینکه کرون کل دستگاه گوارش را گرفتار میکند، ممکن است علائم در قسمت‌های مختلف بدن نمایان شود. به عنوان نمونه ممکن است بیماری خودش را با آفت ‌های دهانی نشان دهد که با روشهای معمول درمان نمیشود و درمانشان سخت است. همچنین ممکن است زخم‌ هایی در معده ایجاد شود که ابتدا تصور میکنیم زخم معده ساده است، اما پس از درمان و نمونه‌ گیری از زخم، مشخص خواهد شد این زخم ناشی از بیماری کرون است. روده باریک هم در این بیماری ممکن است درگیر شود. با توجه به اینکه روده باریک در مقایسه با دیگر بخشهای دستگاه گوارش، فضای تنگ ‌تری دارد، التهاب و ورم در این نواحی زود‌تر به تنگی و انسداد منجر خواهد شد. علائم بیماری هنگام درگیر شدن روده باریک هم بیشتر به صورت دردهای شکمی مزمن، کاهش وزن و ترس از غذا خوردن است چون بیمار با غذا خوردن دچار درد می‌شود و همین ترس از غذا خوردن باعث خواهد شد به مرور زمان دچار کاهش وزن شود و سوء تغذیه بگیرد یا اگر در سنین رشد است، به خوبی رشد نکند.»

البته وی تاکید میکند تشخیص این بیماری گاهی سخت میشود و به همین دلیل ممکن است پزشک با تاخیر به ‌تشخیص نهایی برسد.

چه سنی ؟ چه افرادی ؟

این بیماری هم مانند بسیاری دیگر از بیماریها، در سن و سال خاصی بیشتر مشاهده میشود؛ به این معنی که در سنین مشخصی، احتمال روبه‌ رو شدن با این بیماری بیشتر است. دکتر جعفری درباره سن شایع بروز بیماری کرون، می‌ گوید :

این بیماری معمولأ در دهه دوم و سوم زندگی نمایان میشود و در سنین بیست تا سی سالگی و گاهی هم هفده ـ هجده سالگی شروع میشود.

علاوه بر این سنین، دوره دیگری هم در زندگی وجود دارد که احتمال روبه‌رو شدن با این بیماری در آن وجود دارد که به گفته این پزشک متخصص، اگر بیماری کرون در سنین بیست تا سی سالگی خودش را نشان ندهد، معمولأ در دهه ۶۰ و ۷۰ زندگی و در سنین بالا‌تر نمایان خواهد شد.

وقتی کرون پیشرفت میکند …

گاهی بیماران پس از رو به‌ رو شدن با علائم بیماری مانند دردهای شکمی مبهم با عارضه به پزشک مراجعه میکنند. جعفری با بیان این مطلب، توضیح میدهد :

«اگر کرون پیشرفته ‌تر شده و از حالت التهاب خارج شود و بیمار را دچار تنگی یا انسداد کند، معمولا ممکن است با علائم انسدادی روده به پزشک مراجعه کنند.»

حالا ممکن است این سوال مطرح شود که کرون میتواند به سمت بدخیمی پیش برود یا نه؟ این پزشک متخصص در پاسخ به این پرسش می‌ گوید :

«بیماری ‌های التهابی روده در صورتی که برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان کند و این موضوع به خصوص زمانی که بیماری درمان نمیشود و التهاب با دارو از بین نمیرود، بیشتر دردسرساز خواهد شد.»

وی توضیح میدهد :

«طولانی‌ شدن بیماری، بی‌ توجهی به درمان و در پیش نگرفتن روش های درمانی باعث میشود فرد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بدخیمی‌ ها قرار بگیرد.»

کرون درمان میشود یا نه ؟

جعفری ضمن بیان این نکته که درمان بیماری کرون نسبت به کولیت اولسراتیو کمی مشکل‌ تر است، توضیح میدهد :

«کرون تمام جداره و لایه ‌های روده را درگیر میکند و به همین دلیل علائم آن بیشتر است و درمانش هم سخت‌تر خواهد بود.»

وی می‌ افزاید :

«آبسه‌ های اطراف مقعد نیز از علائم شایع بیماری کرون است که بیماران باید به این نشانه‌ ها هم توجه کنند. بنابراین فراموش نکنید فیستول‌ ها یا آبسه ‌های اطراف مقعد که با روش ‌های معمول درمان نمیشود، ممکن است ناشی از این بیماری باشد.»

به گفته این متخصص بیماریهای گوارش و کبد، تشخیص کرون زمانی که فقط روده باریک را درگیر می‌کند و به روده بزرگ کاری ندارد، دشوار‌تر است چون دسترسی به ابزاری که برای روده باریک داریم، در مقایسه با روده بزرگ کمتر است و در نتیجه تشخیص دیر‌تر اتفاق می ‌افتد.

وی ادامه میدهد :

«در صورت تشخیص بیماری کرون، باید درمان صورت گیرد که البته این درمان دارویی است و پزشک باید به کمک دارو، التهاب را برطرف کند. زمانی که التهاب مهار میشود، کارکرد روده به حالت نرمال برمی‌گردد و در نتیجه عوارض بیماری هم برطرف خواهد شد.»

جعفری یادآور میشود :

«درمان این بیماری طولانی ‌مدت است و گاهی بیمار ناچار میشود تا پایان عمر از داروهایی که پزشک تجویز کرده، استفاده کند. بنابراین نباید فراموش کنیم این بیماری به صبر و حوصله نیاز دارد و درمان باید مدت‌ ها ادامه پیدا کند.»

منبع: جام جم

————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

2 دیدگاه برای : “کرون؛ بیماری ای که روده ها را ملتهب میکند.”

  1. فاما گفت:

    مطلب خیلی
    مفیدی بود.متشکرممممم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.