مردی که لقمه حلال و حرام را تشخیص میداد

کربلایی محمدکاظم کریمی ساروقی فراهانی- - حافظ قرآن -قرآن کریم - 14 ستاره - 14setare.com - شهید نواب صفوی X آیت الله بروجردی -آیت الله خامنه ای -خلاصه زندگینامه ملاکاظم ساروقی اراکی -کربلایی کاظم ساروقی -شیعه -اهل بیت -رزق و روزی حلال -فواید مال حلال -ملئت بطونکم من مال الحرام _karbalaie-kazem3

برخی او را به صرف ناهار دعوت میکردند و می ‌پذیرفت، اما گاهی بعد از خوردن غذا خارج میشد و سعی میکرد غذاها را از معده خود خارج کند. از او می‌‌ پرسیدند چرا این کار را میکنی؟! می‌ گفت : «غذایی که خوردم حلال نبوده و نور قلبم کم شده، دیگر نمی ‌‌بینم».

به گزارش “۱۴ ستاره“، در روایات معصومین (ع) فوائد و ثمرات ویژه ‌ای برای رزق حلال بیان شده است که از جمله آن نورانی شدن قلب است. از نکات بسیار مهمى که درباره اثر مال حلال میتوان بیان کرد، قضیه مرحوم «ملا کاظم فراهانی» است که اهل اراک و انسانى متدین به حقایق و عامل به دستورهاى حضرت حق بود و با سیری اجمالی در سیره زندگی ایشان، شدت مواظبت در کسب رزق حلال را به وضوح می ‌بینیم و این نشان از آن است که او در در کلاس تربیتی اهل‌بیت (ع) جزو شاگردان اول بوده است.

کربلایی کاظم ساروقی فردی روستایی و بی ‌سواد اما عامل به قرآن

صفای روح و سادگی، در کنار حافظه و استعداد کم، موجب شد تا وی نتواند به مکتب برود و خواندن و نوشتن را بیاموزد. زراعت و انس با طبیعت از همان آغاز، محمدکاظم را به سوی تأمل و تفکر در آفریده ‌‌‌های هستی ‌‌بخش سوق می ‌‌‌دهد و توجه او را به خلقت و عظمت خداوند دوچندان میکند. تنها چیزى که آن مرد باصفا را رنج میداد، بى ‌‌سوادى او بود، به خصوص وقتى سخن قرآن به میان مى ‌‌آمد، به خاطر اینکه سواد خواندن و نوشتن نداشت، سخت رنجیده خاطر میشد. گرچه قادر به خواندن قرآن نبود، اما دلی نورانی و سرشار از معرفت به الله و خلیفه الله داشت که همین امر، زمینه ‌ای را فراهم کرد تا او در دریای نور قرآن شناور شود.

او با تمام وجود عاشق قرآن بود و میل داشت مانند کسانى که قرآن مى‌‌ خوانند، قرآن بخواند، او نمی‌ توانست قرآن بخواند اما رفتار و کردارش قرآنی بود و به آنچه از علما درباره اهل قرآن شدن شنید، آراسته بود، به خصوص مسئله حلال و حرام در کسب و کار و معاملات را بسیار اهمیت میداد و این یعنی اهلیت پیدا کردن با قرآن.

شبى در عالم رؤیا به حضور یکى از معصومین (ع) مشرّف میشود. حضرت به او مى ‌‌فرماید :

قرآن بخوان.

عرضه میدارد : نمى ‌‌توانم. حضرت مى ‌‌فرماید : میتوانى و او شروع به خواندن میکند، شوق و شعف تمام وجودش را در بر میگیرد و از شدت تعجب و خوشحالی از خوب بیدار میشود، اندکی تأمل میکند که خدایا چه شده است؟ در همین حین احساس میکند که تمام قرآن بر قلب او تجلّى کرده و نقش بسته است!

فرداى آن شب به دیدن مرحوم نوّاب صفوى رسیده، داستان رؤیاى خود را تعریف و آن مرحوم هم برای یقین پیدا کردن او را امتحان میکند و به صدق کلام او پی می ‌برد. ایشان نه تنها قرآن را از حفظ مى ‌‌خواند، بلکه با حسّ سرانگشت خود آیات قرآن را از سایر جملات عربى تشخیص میداد. همچنین با تمام آیات که در چه جزء یا در چه سوره ‌‌اى است، آشنا شده بود. طوری که گاهى صفحه ‌‌اى از مفاتیح را جلوى او مى ‌‌گذاشتند و از او مى ‌‌پرسیدند: این قسمت در کجاى قرآن است؟ انگشت روى کلمات مى ‌‌گذاشت و مى‌‌ گفت: این قرآن نیست و گاهى از او مى ‌‌پرسیدند: فلان آیه در کجاست؟ قرآن را باز میکرد و با انگشت خود آیه را پیدا کرده و نشان میداد!

این مجموعه از عنایات به مرحوم ملاکاظم به تأیید حضرت آیت ‌الله العظمى بروجردى و بعضى از علماى وقت نیز رسیده است.

بى‌ تردید غذاى حلال آثار مهمى دارد که از جمله آثار آن باز شدن قلب، روشنى جان و غرق شدن دل در حکمت الهى است که مرحوم کربلای کاظم به واسطه تقید به این کار اخلاقی به آن رسانده شد.

نقل شده گاهی بعضی افراد او را به صرف ناهار دعوت میکردند و او نیز می ‌پذیرفت، اما می ‌دیدند گاهی بعد از خوردن غذا از آن محل خارج میشود و با داخل کردن انگشت در حلق خود سعی میکند غذاها را از شکم خود خارج کند. از او می‌‌ پرسیدند چرا این کار را میکنی؟! می‌ گفت :

«غذایی که خوردم حلال نبوده و نور قلبم کم شده، دیگر نمی ‌‌بینم».

حافظ قرآن شدن ایشان را جزو کرامات دیدم

حضرت آیت ‌الله خامنه ‌ای رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرزند کربلایی کاظم در تاریخ ۰۱/۰۳/۸۵ فرمودند :

مرحوم کربلایی کاظم را در حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دیده بودم، در کنار مناره مسجد گوهرشاد نشسته بود. قرآنش هم دستش بود، هر کس هر آیه ‌ای را می ‌پرسید، با اینکه اصلاً سواد نداشت، قرآنش را باز میکرد و با دستش آن آیه را نشان میداد. این را من خودم دیدم و امتحان کردم و این سماعی نبود. مرحوم کربلایی کاظم همان کسی است که بی‌‌ سواد و در جوانی بر اثر یک توسل به امامزادگانی که در ساروق هست، حافظ قرآن شد، بنده هم رفتم آن امامزادگان را زیارت کردم، آن شبستانی که ایشان شب در آنجا بیتوته کردند و در همان جا هم مشرف به حمل قرآن شدند را بنده دیده ‌ام . موقعی که شهید نواب صفوی، کربلایی محمد کاظم را به مشهد آوردند و در بالای منبر او را به علما معرفی کردند، از کربلایی سؤالهایی درباره قرآن و آیات قرآن کردم و حافظ قرآن شدن ایشان را جزو کرامات دیدم.

تمام اینها تنها ذره ‌ای از محبت خداوند به خاطر رعایت یک سفارش اخلاقی است، حال ما شیعیان در این برهه از زمان که فشارهای روحی و روانی از سوی شیاطین زیاد شده است، چقدر باید آنرا مورد توجه قرار دهیم تا دچار صحنه ‌های سخت و دشوار نشویم. پرداختن به این مهم آن هم در جامعه اسلامی ما بیشتر مورد توجه است.

حرکت به سمت حرام، ساختن خانه لب پرتگاه است

آیات زیادی که در قرآن درباره رزق حلال و اثرات رزق حرام بیان شده است، اینکه امام حسین (ع) در ماجرای عاشورا در برابر نافرمانی دشمنان می‌ فرمایند :

«فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ»، شکمهایتان از حرام پر شده است و این دلیل کج‌ روی شماست و …، یک کلام ساده نبوده و نیست، بلکه سرنخی برای تمام عالیمان بود که ای اهل عالم! بدانید که اگر برای ابعاد وجودتان نگهبان نداشته باشید و آنرا به روی هر چیزی و هر کسی باز بگذارید، سرانجام سقوط خواهید کرد، خدا می ‌فرماید : ای بندگان من! خانه‌ هایتان را لب پرتگاه نسازید که سقوط خواهید کرد، انذار، انذار و انذار، خدا همیشه خیرخواه مان بود، اما ما انسانها باز هم حرف ‌شنوی نداشتیم و حریم خدا، اهل‌بیت (ع) و حتی خودمان را نگه نداشتیم.

حرام‌ خواری نه صرف حرکت به سمت حرام بدون شک به معنای سکنی گزیدن لب پرتگاه است و سرانجام آدمی را به اعماق می ‌کشاند، اما شیعه واقعی همیشه یک ویژگی را دارا بوده است و آن حرف ‌شنوی از خدا و اهل ‌بیت (ع) است؛

شیعه واقعی به دنبال میل امام (ع) است، گاهی میل امام (ع) را در جنگیدن می‌ یابد و با تمام وجود وارد نبرد میشود و گاهی را سکوت خود می‌ یابد و تا وقتی که فرمانی نیابد، کلامی نمی ‌گوید که نمونه آن حضرت سلمان (ع) است؛

شیعه واقعی نه تنها به سمت حرام نمیرود، او تمام ابعاد وجودش را نور اهل‌ بیت (ع) فراگرفته است و آن نور راهنمای اوست و باالتبع در چنین فضایی، دیگر حرام و اثرات آن جایگاهی ندارد.

منبع : مشرق نیوز

————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مردی که لقمه حلال و حرام را تشخیص میداد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.