پربازدید های پزشکی و تندرستی

کدام زوجین در خطر فرزندان سندرم داون هستند؟

بیماری های ارثی و خطرناک برای زوجین و فرزندان آنها - اختلالات ژنی در ازدواج فامیلی - همسر - ازدواج - زوجین در خطر بیماریهای ارثی کدامند ؟ زن و شوهر و بیماریهای کروموزومی - اختلالات ژنتیکی - بیماری سندرم داون- اختلالات کروموزومی در فرزندان- 14 ستاره- 14setare.com- ازدواجX خطرات بارداری در سن بالا - بیماریهای وراثتی

یک متخصص زنان گفت آزمایشات پیشرفته ای در تشخیص قطعی اختلالات کروموزومی نقش دارند و تست غربالگری به تنهایی در رفع این مشکل، کارآمد نیست.

به گزارش “چهارده ستاره“، یک متخصص زنان گفت آزمایشات پیشرفته ای در تشخیص قطعی اختلالات کروموزومی نقش دارند و تست غربالگری به تنهایی در رفع این مشکل، کارآمد نیست.

نوش آفرین ستاری متخصص زنان، اظهار داشت :

سندرم داون یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخشی از یک کروموزوم اضافی در جفت کروموزوم ۲۱ و از تقسیم نادرست سلولی به وجود می ‌آید.

وی در خصوص برخی از علائم شایع سندروم ادامه داد : این بیماری دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری‌ های عمده و یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان‌ها است.

این متخصص زنان درباره عواملی که منجر به بروز ناهنجاری‌ های کروموزمی مثل نوزادان سندرم داون می شوند، اظهار داشت :

خطر بروز سندروم داون به صورت تصادفی در تمامی زنان باردار وجود داشته اما با بالا رفتن سن مادر، احتمال وقوع آن افزایش می یابد و بنابراین شیوع این موضوع در مادران بالای ۳۵ سال و به ویژه سن چهل سالگی بیشتر می شود.

وی افزود: سابقه خانوادگی و ازدواج های فامیلی تاثیر چندانی در وقوع سندروم دوان نداشته اما وجود یک فرزند با اختلالات کروموزومی احتمال این مشکل را در نوزادان دیگر دوچندان میکند.

وی با اشاره به اینکه آزمایشاتی برای تشخیص اختلالات کروموزومی وجود دارد، بیان کرد: انجام غربالگری ناهنجاری جنین که فقط میزان خطر را نشان می ‌دهد در سه ماهه اول یعنی بین ۱۱ تا ۱۳ هفتگی بارداری از طریق یک تست ترکیبی شامل آزمایش DNA خون مادر و سونوگرافی NT (دریافت مایع از پشت گردن جنین) انجام میشود.

ستاری با اشاره به اینکه تست مشکوک غربالگری مستلزم انجام آزمایشات پیشرفته ای است، بیان کرد :

چنانچه تست غربالگری مثبت گزارش شود و احتمال سندروم داون وجود داشته باشد، در این صورت انجام تست ‌های تشخیصی CVS (نمونه‌برداری از مایع جفت) یا آمنیوسنتز به منظور تشخیص قطعی انجام می شود.

ستاری یادآورشد : توصیه می شود تا زنان در سن های بالا اقدام به بارداری نکنند و در صورت وقوع بارداری، برای تست غربالگری اقدام نمایند چرا که این چنین روشهای تشخیصی، میتواند تاثیر بسزایی در کاهش احتمال تولد نوزاد مبتلا به سندروم داون داشته باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “کدام زوجین در خطر فرزندان سندرم داون هستند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.