پربازدید های اخبار ورزشیفوتبال ایران

چرا در لیگ قهرمانان آسیا موفق نمی شویم ؟

X لیگ قهرمانان آسیا X ذوب آهن X تراکتورسازی X باشگاه های آسیا X عدم موفقیت تیم های ایرانی در آسیا X 14 ستاره X 14setare.com

با حذف دو تیم تراکتورسازی و ذوب آهن از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا فوتبال ایران در جمع ۸ تیم برتر آسیا نماینده‌ ای ندارد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بیشترین پیشروی ایران در سالهای اخیر مربوط به حضور استقلال در جمع ۴ تیم برتر آسیا در این رقابتهاست که البته آبی‌پوشان با شکست مقابل اف ‌سی‌ سئول شانس حضور در فینال را از دست دادند. این یادداشت به طور اجمال به دلایل ناکامی طولانی ایران در عرصه باشگاهی آسیا می‌ پردازد.

بازیکنان بزرگ

در حال حاضر در بازار قطر، امارات، عربستان، چین و ژاپن و کره بازیکنان بزرگی حضور دارند که دستمزد آنها بیش از بودجه یک سال بزرگترین باشگاه ‌های ایرانی است. این بازیکنان خارجی تاثیرگذار که تعدادی از آنها ستاره ‌های دنیای فوتبال هم بوده ‌اند، عامل اصلی تفاوت سطح تیمهای آسیایی هستند. این در حالی است که تیمهای ایرانی برای خرید بازیکنان خارجی نهایتا بودجه ‌ای در حدود ۳۰۰هزار دلار دارند که فاصله‌ ای بزرگ با ستاره‌ هایی دارد که در کشورهای یاد شده به فعالیت مشغول‌ اند.

تقویم آسیایی

تقویم آسیایی کاملا برعلیه فوتبال ماست. اوج رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا مربوط به زمانی است که فوتبال ایران به مرحله تعیین‌کننده خود نزدیک شده و البته مراحل حذفی هم در شرایطی برگزار میشود که باشگاه ‌های ایرانی وارد فصل نقل و انتقالات شده ‌اند. همچنین همزمانی این مسابقات با تعطیلات نوروز که به صورت طبیعی ذهن بازیکنان را با خود به شدت درگیر می‌کند، مساله دیگری است که هنوز بر آن فائق نیامده‌ ایم. در این شرایط حفظ یک پارچگی و نشاط یک تیم آن هم در انتهای یک فصل خسته‌کننده برای مربیان باشگاهی ما تقریبا غیرممکن است.

ضعف مالی

باشگاه ‌های ایران در مقایسه با رقبای غرب و شرق آسیایی شرایط مالی ضعیف ‌تری دارند و این مسئله در نحوه سفرها، پاداش‌ها، خوش‌ قولی‌ های مالی و … جلب توجه میکند. توجه داشته باشید که اگر چه تیم‌های ایرانی ضعف خود را با فاکتور تماشاچی جبران میکنند اما موضوع مالی که به استخدام بازیکنان، شرایط اردویی، نحوه سفر به کشور میزبان و در نهایت کلیت اداری یک باشگاه برمیگردد در نهایت کاستی غیرقابل جبرانی است.

بنیه

اگرچه سیاست سازمان لیگ در بستن فهرست تیمها و استفاده مربیان از ۱۸ بازیکن بزرگسال منجر به ظهور چند جوان آینده‌دار در فوتبال ایران شده است اما از طرفی باعث ضعف کلی در فوتبال ایران نیز شده. تیمهای باشگاهی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا با ۱۸ بازیکن بزرگسال نمیتوانند نیروی خود را برای حضور در دو یا سه جام تقسیم کنند و مثل ذوب آهن ناگهان دچار افتی غیرقابل باور میشوند. شاید باید این معافیت را حداقل برای تیمهای آسیایی قائل شد. اینکه آنها بتوانند با ۲۳ بازیکن بزرگسال وارد رقابت‌های چمپیونزلیگ آسیایی بشوند.

نکاتی که مورد اشاره قرار گرفت، نکات کلی و پایه ‌ای تیمهای ایرانی و مشکلاتی است که آنها برای حضور در این مسابقات دارند که در صورت رفع آنها آن وقت باید موضوعات کیفی را مورد بررسی قرار داد.

منبع: ورزش سه

———————————————————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “چرا در لیگ قهرمانان آسیا موفق نمی شویم ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط