پربازدید های اخبار بین المللاخبار مذهبیمحور مقاومتولایت فقیه

پیام رهبر انقلاب اسلامی در آستانه حج امسال

پیام رهبر انقلاب در آستانه حج ۹۵ - بیانات رهبری درباره مراسم حج امسال- متن صحبتهای رهبری درباره حج - بیانات رهبری درباره برجام - بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره آل سعود - عربستان سعودی- آل سعود تروریست - یمن و عراق و سوریه و شام و بحرین و فلسطین و آل سعود کودک کش- تروریست - عربستان سعودی - اسرائیل- عربستان - سوریه - پیام رهبری درباره حج95- حج امسال - مراسم حج امسال- حج امسال بدون ایرانی ها سوری ها یمنی ها بحرینی ها - تکفیری آل سعود- صحبت های رهبر انقلاب اسلامی درمورد - بیانات رهبر انقلاب در مورد حج 95 - حج 96 - حج95 - بیانات رهبر انقلاب درباره حج- رهبر انقلاب اسلامی- 14setare.com- صحبتهای رهبری درباره حجX رهبر ایران- 14 ستاره- بستن راه حجاج ایرانی توسط آل سعود- بستن راه حجاج سوری توسط آل سعود- بستن راه حجاج یمنی توسط آل سعود- إغلاق الحجاج الإيرانيين من قبل السعودية- حج- سهمیه حج ایران در سال 96- کشتار حجاج در مکه- واگذاری سهمیه حجاج ایرانی به کشورهای دیگر توسط عربستان سعودی- قتل الحجاج في منى آل سعود- کشتار حجاج در مراسم برائت از مشرکین حج سال 1366- فاجعه منا- منا- مکه- حج سال 95

قریب یک سال از حوادث مُدهش منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصرند.

به گزارش “چهارده ستاره“، در آستانه ایام حج، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بیت‌الله الحرام، حج ابراهیمی را مظهر عزت و عظمت امت اسلامی در مقابل زورگویان بین‌المللی خواندند و با اشاره به حوادث تلخ فاجعه منا، خطاب به دولتها و ملتهای اسلامی تأکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و به‌ خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌ اند، گریبان آنها را رها نکنند و فکری اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مسئله‌ ی حج بکنند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی در آستانه حج امسال به این شرح است :

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

وَ الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللّهُ عَلی سَیّدِنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبینَ وَ صَحبِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.

برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان!

موسم حج برای مسلمانان، موسم افتخار و شُکوه در چشم خلایق و موسم نورانیّت دل و خشوع و ابتهال (۱) در برابر خالق است. حج، فریضه‌ ای قدسی و دنیوی و خدایی و مردمی است. از سویی فرمان «فَاذکُرُوا اللّهَ کَذِکرِکُم ءابآءَکُم اَو اَشَدَّ ذِکرًا» (۲) و «وَ اذکُرُوا اللّهَ فی اَیّامٍ مَعدوداتٍ» (۳) و از سویی خطابِ «اَلَّذی جَعَلناهُ لِلنّاسِ سَوآءَنِ العاکِفُ فیهِ وَالباد» (۴) ابعاد بی‌ انتها و متفاوت آنرا روشن میسازد.

در این فریضه‌ی بی‌ نظیر، امنیّت زمان و مکان همچون نشانه‌ ای آشکار و ستاره‌ ای درخشان، دل انسانها را آرامش می بخشد و حج‌ گزار را از محاصره‌ ی عوامل ناامنی که از سوی ستمگران سلطه‌ گر، همواره آحاد بشر را تهدید کرده است بیرون میکشد و لذّت ایمنی را در دوره‌ ای معیّن به او می چشاند.

حجّ ابراهیمی که اسلام به مسلمانان هدیه کرده است، مظهر عزّت و معنویّت و وحدت و شُکوه است؛ عظمت امّت اسلامی و اتّکاء آنان به قدرت لایزال الهی را به رخ بدخواهان و دشمنان میکِشد و فاصله‌ی آنان را با منجلاب فساد و حقارت و استضعافی که زورگویان و قلدران بین‌ المللی بر جوامع بشری تحمیل میکنند، برجسته می سازد. حجّ اسلامی و توحیدی، مظهر «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» (۵) است؛ جایگاه برائت از مشرکان و الفت و وحدت با مؤمنان است.

آنان که حج را به یک سفر زیارتی ـ سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه‌ی خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در زیر عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌ اند، شیطانهایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ، آمریکا، به خود میلرزند. حکّام سعودی که امسال صدّ عن سبیل‌ اللّه و المسجد الحرام کرده (۶) و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ِی محبوب را بسته‌ اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌ پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ ی آنان میدانند و در این راه از هیچ خیانتی رویگردان نیستند.

اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش (۷) منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌ نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌ نظران مطرح شد. تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌ جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌ القلب و جنایتکار سعودی آنان را با جان‌ باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند. چند هزار خانواده از کشورهای گوناگون عزیزان خود را از دست دادند و ملّتهای آنان داغدار شدند. از جمهوری اسلامی نزدیک به پانصد نفر در میان شهدا بودند. دل خانواده‌ ها همچنان مجروح و داغدار است و ملّت همچنان غمگین و خشمگین است.

حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌ شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌ یاب بین‌ الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌ سریِ بیشتر آشکار ساختند.

بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌ خواری که آشکارا برخلافِ کتاب و سنّت فتوا میدهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتّی وجدان حرفه‌ ای هم مانع دروغ‌ سازی و دروغ‌ گویی آنان نیست، تلاش بیهوده میکنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌ سازی حجّاج ایرانی از حج امسال، متّهم نشان دهند. حکّام فتنه‌ انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌ های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگ های داخلی و قتل و جرح بی‌ گناهان کرده‌ اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌ بازانِ از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌ اند و دامنه‌ی ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌ اند؛ حاکمان بی‌ دین و بی‌ وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌ اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دَم میزنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب (۸) کرده‌ اند، متّهم میکنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لا یُحِبُّ الفَساد * وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّهُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد». (۹)

امسال نیز بنا بر گزارشها، علاوه بر صدّ (۱۰) حجّاج ایرانی و برخی ملتهای دیگر، حجاج دیگر کشورها را در محدوده‌ ی کنترل‌ های نامعهود (۱۱) با کمک دستگاه‌ های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داده و خانه‌ی امن الهی را برای همه ناامن کرده‌ اند. جهان اسلام، اعم از دولتها و ملتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را به درستی درک کنند؛ باید به‌ خاطر جنایاتی که در گستره‌ ی جهان اسلام به بار آورده‌ اند، گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌ خاطر رفتار ظالمانه‌ ی آنان با ضیوف (۱۲) الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ی امّت اسلامی را با مشکلات بزرگتری مواجه خواهد ساخت.

برادران و خواهران مسلمان! امسال جای حجّاج مشتاق و بااخلاص ایرانی در مراسم حج خالی است، ولی آنان با قلب های خود حاضر و در کنار حاجیان از سراسر جهان و نگران حال آنان هستند، و دعا میکنند که شجره‌ ی ملعونه‌ ی طواغیت نتوانند گزندی به آنان برسانند. برادران و خواهران ایرانیِ خود را در دعاها و عبادتها و مناجاتهای خود یاد کنید و برای رفع گرفتاری‌ ها از جوامع اسلامی و کوتاه شدن دست مستکبران و صهیونیست‌ ها و سرسپردگان آنها از امّت اسلامی دعا کنید.

اینجانب یاد شهدای منا و مسجدالحرام در سال گذشته و شهدای مکه در سال ۶۶ (۱۳) را گرامی میدارم و از خدای عزّوجلّ برای آنان طلب مغفرت و رحمت و علوّ درجات میکنم و با سلام به حضرت بقیّه الله اعظم (روحی له الفداء) دعای مستجاب آن بزرگوار را برای اعتلای امّت اسلامی و نجات مسلمانان از فتنه و شرّ دشمنان طلب می نمایم.

و باللّه التّوفیق و علیه التُّکلان

سیّد علی خامنه‌ ای

آخر ذی‌ القعده ۱۴۳۷

۱۲ شهریور ماه ۹۵

 

* * * * * * * * * * * * * *

 

 

۱. تضرّع

۲. سوره‌ی بقره، بخشی از آیه‌ی ۲۰۰؛ «…همانگونه که پدران خود را به یاد می‌ آورید، یا با یادکردنی بیشتر، خدا را به یاد آورید…»

۳. سوره‌ی بقره، بخشی از آیه‌ی ۲۰۳؛ « و خدا را در روزهای معیّن یاد کنید…»

۴. سوره‌ی حج، بخشی از آیه‌ی ۲۵؛ «…که آنرا برای مردم، اعم از مقیم در آنجا و بادیه‌ نشین، یکسان قرار دادیم…»

۵. سوره‌ی فتح، بخشی از آیه‌ی ۲۹؛ «…بر کافران سختگیر و با همدیگر مهربان…»

۶. بازداشتن از راه خدا و مسجد الحرام

۷. هراس انگیز

۸. باعث شدن، موجب شدن

۹. سوره‌ ی بقره، آیه‌ی ۲۰۵ و۲۰۶؛ « و چون برگردد [یا ریاستی یابد] کوشش میکند که در زمین فساد نماید و کشت و نسل را نابود سازد و خداوند تباهکاری را دوست ندارد. چون به او گفته شود «از خدا پروا کن»، نخوت او را به گناه کشاند. پس جهنّم برای او بس است، و چه بد بستری است.»

۱۰. بازداشتن، مانع شدن

۱۱. غیر متداول، غیر معمول

۱۲. میهمانان

۱۳. فاجعه‌ی جمعه‌ی خونین مکّه، نمونه‌ ای دیگر از خصومت های آمریکا است که در روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۶ ذی‌ الحجّه ۱۴۰۷ ق) در موسم حج و پس از مراسم برائت از شرک و مشرکین، توسّط حکّام رژیم آل‌ سعود روی داد و ضمن هتک حرمت آن حرم امن الهی، نزدیک به چهارصد ایرانی و غیرایرانی – که اکثراً زنان بودند – به شهادت رسیدند و چندین برابر این تعداد نیز مجروح شدند.

منبع : دفتر مقام معظم رهبری

—————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “پیام رهبر انقلاب اسلامی در آستانه حج امسال”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط