پربازدید های اخبار بین الملل

نتایج تلخ و شیرین دیدار اردوغان و پوتین

دیدار اردوغان و پوتین در سن پترزبورگ روسیه - X عذرخواهی اردوغان از پوتینX رجب طیب اردوغانX ولادیمیر پوتینX 14 ستاره- 14setare.com- ترکیه- روسیهX آخرین اخبار ترکیه- سوریه- برقراری مجدد رابطه روسیه ترکیه- آخرین اخبار از کودتای ترکیه- فتح الله گولن

سفر رییس‌ جمهوری ترکیه به مسکو تمامی برگه ‌ها به‌ ویژه درخصوص بحران سوریه را بر هم میزند و ممکن است آمریکا و ناتو از اردوگاه دوستان ترکیه به اردوگاه دشمنان منتقل و همچنین کانال‌ های گفت‌ و گو بین آنکارا و دمشق با میانجیگری روسیه باز شود.

به گزارش “۱۴ ستاره“، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ ای «رای الیوم» در مقاله‌ ای در این روزنامه به دیدار روز سه ‌شنبه «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهور روسیه و ترکیه پرداخت و نوشت :

آن «کلمه رمز» که هر دو لنگه درهای امپراتوری روسیه را به روی اردوغان گشود، چیست؟

بازتاب «دیدار نگران کننده اردوغان» با «دوستش» پوتین در سن‌ پترزبورگ بر بحران سوریه چیست؟

برندگان و بازندگان این نفوذ کدامند ؟

زمانی ‌که ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی، روز گذشته در پایان رایزنی ‌هایشان در شهر سن ‌پترزبورگ اعلام کرد «اهداف روسیه و ترکیه در سوریه یکسان هستند» و مهمان ترکیه ای ‌اش، رجب طیب اردوغان در پاسخ به او گفت :

فصلی تازه در روابط بین دو کشور باز خواهیم کرد و طرفین در حل عدیده‌ ای از مشکلات منطقه سهیم خواهند بود (در اشاره به سوریه). این بدان معناست که آشتی بین این دو کشور تقریبأ تکمیل شده یا در آستانه تکمیل شدن است و تغییری چشمگیر و چه ‌بسا بنیادی طی هفته ‌ها و ماه ‌های آینده بر روبط آمریکا و ترکیه سایه خواهد انداخت.

«دو کلمه رمز» که به این اتفاق بزرگ منجر شد، نخست :

«فتح‌ الله گولن» و کودتای نظامی ‌اش بود و دوم عذرخواهی روشن و صریح ترکیه بود که رئیس‌ جمهوری آن طی پیامی از همتای روسی ‌اش انجام داد؛ این پیام را فرستاده ترکیه به مسکو پس از نتیجه دادن میانجیگری ‌های «جاویت چاغلار» بازرگان برجسته و وزیر سابق ترکیه و «نور سلطان نظربایف» رئیس‌ جمهوری قزاقستان و همچنین پس از چندین نشست سری بین طرفین روسی و ترکی در «تاشکند»، با خود حمل کرد.

پس از این «عذرخواهی»، که به جای کاربرد دو کلمه انگلیسی «Sorry» یا «apologize»، به زبان روسی «ایزوینیتی» نوشته شد، تحول سیاسی و احساسی چشمگیری آن هم در زمان بسیار مناسبی ایجاد و شد و این تحول زمانی تقویت شد که پوتین یکی از نخستین کسانی شد که با وی تماس تلفنی برقرار کرد تا از سلامتی ‌اش اطمینان حاصل کند و به وی شکست کودتای نظامی را تبریک گفت آن هم همزمان با انتشار گزارش ‌هایی درباره اقدام سازمان اطلاعات روسیه به ارائه اطلاعاتی قبلی به رئیس ‌جمهوری ترکیه درباره جزئیات این کودتای نظامی از طریق پایگاه هوایی پیشرفته در «طرطوس»، صورت گرفت.

اردوغان در توصیف این تماس تلفنی گفت که آن «وی را همچون مسئولان و ملت ترکیه اسیر خود کرد»، وی همچنین بارها ولادیمیر را «دوست» خطاب کرد و رهبران آمریکا و اروپا و حتی همپیمانان عرب را مورد سرزنش قرار داد؛ چرا که آنها به این اقدام مشابه مبادرت نکردند.

تُرک ‌ها همچون اعراب احساساتی هستند ولی آنها برعکس عرب‌ ها، میدانند که چگونه این احساس خود را به شکلی دیپلماتیک، عملگرایانه و موثر، به نحوی که منافع کشورشان در اولویت قرار گیرد، مورد استفاده قرار دهند. غرور میتواند شکسته شود و غرور میتواند به تواضع تبدیل شود. همه اینها و غیر از آن در یک لحظه مناسب اتفاق می ‌افتد.

کودتای فتح ‌الله گولن، صرف ‌نظر از اینکه واقعی بود یا غیر واقعی، یا واعظ مقیم در آمریکا پشت آن قرار داشت یا خیر، در زمانی مناسب برای وقوع انقلابی بزرگ در موضع رئیس‌ جمهور اردوغان رخ داد و به وی فرصت داد سیاست‌ هایش در پرونده‌ های عدیده ‌ای، که بارزترین آنها روابطش با اروپا و آمریکا، به ‌ویژه بحران سوریه و گشایش کلی و بدون محدودیت به سوری «همسایه» روسی‌ اش است، مورد ارزیابی قرار دهد.

بحران اصلی فراروری اردوغان و حکومتش در برهه کنونی وجود دارد که اردوغان و حکومتش در حال حاضر با آنها رو‌به رو هستند :

نخستین مورد، بحران مرتب کردن اوضاع امنیتی و نظامی داخلی و عملیات پاک‌سازی ریشه ‌ای در ارتش و موسسه امنیتی است به گونه ‌ای که قدرت حزب حاکم را به طور کامل و نیز مشت آهنین بر کشور را تقویت کند، دومین چالش بحران اقتصادی است که در نتیجه تیرگی روابط تجاری با روسیه و اروپا به وجود آمد و سومین بحران پرونده تروریسم و انفجارهای آن در عمق ترکیه چه توسط گروه تروریستی داعش و چه توسط شورشیان کُرد و نقش آنها در بی ‌ثباتی و ناامنی کشور و بازتاب همه اینها بر اقتصاد کشور و رشد آن است.

پوتین طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک وعده داد که «ترکیه و روسیه افزایش حجم تجارت دو جانبه تا مرز ۱۰۰ میلیارد دلار در سال را از سر می‌گیرند» و در «پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز (سیل ترک) یا همان «تورک استریم»، که روسیه را به ترکیه و ترکیه را به اروپا وصل میکند، گام برمیدارند. این یعنی مشارکت چشمگیر در حل یا کاهش شدت بحران اقتصادی ترکیه است و در زمینه پرونده تروریسم نیز همگرایی با روسیه به شکل بزرگی در این زمینه به ترکیه کمک میکند اگر روابط بسیار عمیق روسیه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و همپیمانانش در سوریه را مورد توجه قرار دهیم.

برای ما دشوار و زود است که درباره آنچه که این دو شخص یعنی پوتین و اردوغان از توافق‌ ها و تفاهم ها درباره نحوه حل و فصل بحران سوریه به آن دست یافته ‌اند، گمانه‌ زنی کنیم. نه ما و نه دیگران در نشست خصوصی دو رئیس‌ جمهور که به مدت ۲ ساعت پشت درهای بسته پیش از آنکه اعضای دو هیات رسمی به آنها پیوستند، حضور نداشتیم ولی آنچه میتوان از طریق خوانش سطرهای سخنانشان در کنفرانس خبری مشترک برداشت کرد، به ‌ویژه آنچه که پوتین گفت و ما کلمه به کلمه آنرا دقیقا نقل می‌کنیم «دو رئیس ‌جمهور بر عزم خود برای دستیابی به تفاهمی مشترک برای حل و فصل (بحران) در سوریه تأکید کردند»، وی افزود «ما معتقدیم دستیابی به تحولات دموکراتیک از طریق شیوه‌ های دموکراتیک ممکن است» یعنی اینکه هیچ جایگزینی برای گزینه نظامی نیست، وی خاطرنشان کرد «برنامه ‌هایی برای بزگراری دیداری جداگانه با مشارکت وزیران خارجه هر دو کشور و نمایندگان دستگاه ‌های اطلاعاتی برای بحث و گفت ‌وگو وجود دارد».

حداقل چندین موضوع قابل توجه به نسبت برای ما وجود دارد نخست اینکه دولت سوریه هیچگونه اتهامی علیه ترکیه مبنی بر قرار گرفتن در پشت حمله بزرگ نیروهای گروهک ‌های معارض مسلح سوری برای شکستن محاصره شرق حلب، مطرح تکرده است هر چند تن ‌ها سلاح پیشرفته از عربستان سعودی و قطر از طریق مرزهای ترکیه وارد میشود و چه ‌بسا این سکوت به توصیه مسکو باشد و نیز وجود حالتی از «بی ‌تفاوتی» شبکه‌ های تلویزیونی سعودی و به‌ ویژه «العربیه» نسبت به پوشش قرار دادن خبر سفر اردوغان به روسیه نیز قابل توجه است.

شخصأ اگر من به جای معارضان سوری و به‌ ویژه «هیات ریاض» و «ائتلاف ملی سوریه» بودم، احساس نگرانی میکردم و این به رغم اظهارات نسبت داده شده به خانم «انس العبده» رئیس این ائتلاف است که گفته است :

تضمین ‌هایی از همپیمانان ترک دریافت کرده است، مبنی بر اینکه موضع آنها درقبال بحران سوریه هرگز در پی همگرایی ترکیه و روسیه، تغییر نمیکند.

سفر رئیس‌ جمهور اردوغان به مسکو تمامی برگه ‌ها به ‌ویژه درخصوص بحران سوریه را بر هم میزند و ممکن است آمریکا و سازمان ناتو از اردوگاه دوستان ترکیه به اردوگاه دشمنان یا دست‌ کم غیر دوستان منتقل و همچنین کانال ‌های گفت‌وگو بین آنکارا و دمشق با میانجیگری روسیه را باز کند … روزهای آینده فراروی ماست.

منبع : تسنیم

————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “نتایج تلخ و شیرین دیدار اردوغان و پوتین”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.