پربازدید های طب پیشگیری

پفک نمکی چه اثری روی انسان دارد ؟

X پفک X پفک نمکی X فرآورده پف کرده بلغور ذرت X اسنک نمکی X 14setare.com X 14 ستاره X اثرات خوردن زیاد پفک X عوارض مصرف پفک X سکته قلبی X سکته مغزی X بیماری قلبی X بیماریهای قلبی X کلیه X دلیل ممنوعیت پفک برای کودکان و خردسالان X ضرر پفک و اسنک و چیپس

نمک زیاد موجود در پفک که به منظور خوش طعمی پفک به مقادیر زیاد به آن افزوده میشود، علاوه بر تغییر ذائقه افراد به شور‌خواری، باعث آسیب دیدن کلیه ‌ها، تجمع آب در بدن، درنتیجه تورم بافت‌ ها، افزایش فشار خون، سکته‌ های قلبی و مغزی میشود.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بهروز جنت درباره مصرف فراورده‌ های آسیب رسان گفت :

فرآورده پف کرده بلغور ذرت، نوعی اسنک است که در واحدهای صنعتی به وسیله دستگاهی به نام اکسترودر بر پایه بلغور ذرت تهیه میشود، همچنین این محصولات که در کشور ما با نام عمومی پفک شناخته میشود؛ عمدتاً حاوی بلغور ذرت، روغن، پودر پنیر یا آب پنیر، نمک، رنگ های طبیعی یا رنگ های مصنوعی است.

البته با توجه به درخواست تولید کنندگان با مجوز از وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) سایر مواد اولیه‌ ای که در ضوابط و مقررات مربوطه مجاز باشد، امکان استفاده دارد.

این مقام مسئول در ادامه گفت :

این فراورده‌ ها با دارا بودن ۱۵ الی ۲۰ درصد چربی، ۵-۶ درصد پروتئین و ۵/۱ درصد نمک و مقدار قابل توجهی کربوهیدرات و نشاسته جزو کالاهای آسیب رسان به سلامت به حساب می ‌آید.

جنت تصریح کرد :

تعریف ما هم از کالاهای آسیب رسان تعریفی مشخص و تغذیه‌ ای بوده و مربوط به سلامت و ایمنی خود محصول یا فرآورده غذایی نیست، یعنی اگر پفک و اسنک ها را جز فراورده‌ های آسیب رسان به ‌حساب می‌ آوریم به این معنا نیست که فرد با مصرف یک یا چند باره آنها، حتما دچار آسیب خواهد شد بلکه مقصود از مطرح کردن آنها تحت این نام به منظور کاهش مصرف آنها در کشور صورت میگیرد.

مدیر کل نظارت بر فراورده های غذایی و آرایشی سازمان غذا و دارو تاکید کرد :

اگر چه جامعه ما نیازمند حرکت به سوی مصرف هرچه کمتر این فراورده هاست اما آنطور هم که در برخی آمار به اشتباه و اغراق گونه بیان میشود ۲۵ برابر کشورهای اروپایی نیست.

وی عنوان کرد :

مصرف غذاهای تنقلی همانند پفک دارای اثرات جبران ‌ناپذیری است که بسیاری از کارشناسان علوم غذایی در این مورد اتفاق نظر دارند.

استفاده از روغن با ترانس بالا در تهیه پفک باعث افزایش وزن، چربی خون و در نهایت بیماری های قلبی عروقی میشود.

همچنین نمک زیاد موجود در پفک که به منظور خوش طعمی پفک به مقادیر زیاد به آن افزوده میشود، علاوه بر تغییر ذائقه افراد به شور‌خواری، باعث آسیب دیدن کلیه ‌ها، تجمع آب در بدن، در نتیجه تورم بافت‌ ها، افزایش فشار خون، سکته ‌های قلبی و مغزی میشود.

جنت در پایان تأکید کرد :

توصیه جدی ما این است که از مصرف زیاد این فراورده آسیب‌ رسان به ‌سلامت در یک‌ زمان و یا به صورت مداوم و طولانی ‌مدت جدا خودداری شود، در ضمن این محصول برای کودکان زیر ۲ سال اصلاً توصیه نمیشود و نمیتواند جایگزین وعده غذایی اصلی آنان شود.

منبع : فارس

—————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “پفک نمکی چه اثری روی انسان دارد ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.