پربازدید های اخبار بین الملل

عربستان سعودی/ از تنش با روسیه تا رشوه دهی

روسیه و عربستان و بشکه های نفتی--روسیه -عربستان سعودی -روسیه و عربستان سعودی X ارتش روسیه X عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی -پیشنهاد رشوه عربستان به روسیه X داعش -احرارالشام -جبهه النصره X حامیان القاعده و النصره -14setare.com - 14 ستاره X سوریه X اتحاد ترکیه و عربستان و قطر علیه سوریه -آخرین اخبار سوریه -ایران

عادل الجبیر، وزیر خارجه رژیم سعودی اخیرأ به روسیه پیشنهاد کرده در ازای معامله بر سر آینده بشار اسد، به خزانه پربار دلارهای نفتی حاشیه جنوبی خلیج‌ فارس وصل شود و حتی به جایگاه منطقه‌ ای قوی ‌تر از شوروی دست یابد! پشت پرده پیشنهاد رشوه عربستان به روسیه چیست ؟

به گزارش “۱۴ ستاره“، این موضع ناشیانه سعودی در کنار اظهارات و مواضع چند ماه اخیر مقامات این کشور نشان ‌دهنده این مسئله است که هیچ منطق و استدلالی در پشت رویکرد سیاست خارجی این کشور وجود ندارد و علاوه بر این سعی دارند با رشوه در مورد سرنوشت و آینده یک کشور معامله کنند. اما پشت پرده پیشنهاد رشوه عربستان به روسیه چیست ؟؟؟

عربستان سعودی / از تنش با روسیه تا پیشنهاد رشوه

عادل الجبیر، وزیر خارجه رژیم سعودی اخیرأ به روسیه پیشنهاد کرده در ازای معامله بر سر آینده بشار اسد، به خزانه پربار دلارهای نفتی حاشیه جنوبی خلیج‌ فارس وصل شود و حتی به جایگاه منطقه‌ ای قوی ‌تر از شوروی دست یابد!

این موضع ناشیانه سعودی در کنار اظهارات و مواضع چند ماه اخیر مقامات این کشور نشان ‌دهنده این مسئله است که هیچ منطق و استدلالی در پشت رویکرد سیاست خارجی این کشور وجود ندارد و علاوه بر این سعی دارند با رشوه در مورد سرنوشت و آینده یک کشور معامله کنند.

عربستان سعودی در حالی مدعی برخوردار شدن روسیه از منابع مالی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است که نهادهای بین ‌المللی بارها نسبت به بحران اقتصادی در این کشور هشدار داده ‌اند. پول‌ های این کشورها بیشتر از آنکه صرف توسعه اقتصادی این کشورها شود صرف تروریسم میشود بنابراین، نه تنها برخورداری از منابع مالی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به اقتصاد روسیه کمک نمیکند بلکه آنرا شریک تروریست ‌ها و حامیانشان می‌ سازد.

عربستان سعودی در حالی چنین پیشنهادی را به روسیه میدهد که این کشور در مقابله با تروریسم و گروه‌ های تکفیری به لحاظ سیاسی و نظامی وارد عمل شده است و اخیرأ نیز در اقدامی یک فرمانده جدید را برای مدیریت نیروهای روسی در سوریه منصوب کرده است که بنا بر گزارش رسانه‌ها انتصاب این فرمانده که دارای ویژگیهای عملیاتی بیشتری نسبت به فرمانده قبلی است، نشان ‌دهنده جدیت روس ‌ها برای ادامه همکاری در “ائتلاف سه کشور” برای مقابله با تروریسم در سوریه است. انتصاب یک فرمانده جنگ دیده و تازه نفس برای ادامه همکاری ‌های میدانی نظامی در سوریه مهم است، زیرا تجربیات جنگی فراوانی دارد و مسکو با این اقدام نشان می ‌دهد که همکاری با نظامیان سوری علیه تروریست‌ ها ادامه خواهد یافت.

روسیه از مهرماه سال گذشته پس از درخواست رسمی دولت سوریه، با استفاده از مجموعه یگان‌ های هوافضای خود مستقر در پایگاه حمیمیم از جمله ده ‌ها فروند بمب ‌افکن و بالگرد، هواپیماهای تجسسی، موشکباری ناوها و زیردریایی همراه با بمب ‌افکن های قاره پیما، هزاران موضع تروریست ‌ها به ویژه داعش و جبهه النصره را بمباران کرد و با پشتیبانی از عملیات زمینی نظامیان سوری نیز بسیاری از مناطق اشغال شده آزاد شد.

گروه کشورهای غربی ـ عربی ضد سوری پنج سال پیش با جذب تندروترین تروریست ‌های تکفیری و سازماندهی گروه‌ های تروریستی مختلف از جمله داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش ‌الاسلام برای جنگ در سوریه، این کشور و عراق را گرفتار نبردهای داخلی کردند که تاکنون ده ‌ها هزار کشته، میلیون ‌ها آواره و ویرانی‌ های گسترده برجای گذاشته است و در این میان رویکرد و تمایل به کشورهایی مثل عربستان سعودی که دستش به خون مردم یمن و سایر کشورها آغشته است هیچ دستاوردی جز بدنامی به همراه نخواهد داشت.

به نظر می ‌آید طرح چنین پیشنهادهایی از سوی عربستان بیش از آنکه در عمل صورتی از واقعیت داشته باشد برای تخریب چهره روسیه نزد افکار عمومی سوریه و منطقه است.

بدون شک عربستان سعودی جز اتکا به پول ‌های نفتی‌ اش پشتوانه دیگری ندارد و در ماه ‌های گذشته به ویژه بعد از آنکه ایران و ۱+۵ توانستند به توافقی بین‌ المللی دست پیدا کنند عصبانیت مقامات اجرایی جوان این کشور باعث شده تا به هر چه می ‌توانند چنگ بیندازند تا شاید مانع از اجرای مطلوب برجام به نفع ایران شوند.

عربستان با وجود تمام اقدامات سیاسی و مالی که در برابر روسیه، ایران و سوریه در مقابله با تروریسم و گروه‌ های تکفیری انجام داده اما نتوانسته هنوز به هدف مدنظر خود دست یابد و در این میان سعی دارد تا با تحت ‌الشعاع قرار دادن هم‌ پیمانان و متحدان ایران در منطقه و تخریب چهره آن، اهدافش را پیگیری کند، هدفی که در نطفه عقیم خواهد ماند.

منبع : ایسنا

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “عربستان سعودی/ از تنش با روسیه تا رشوه دهی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.