پربازدید های اخبار بین الملل

پشت پرده جدایی جبهه النصره از القاعده

رهبران النصره و تغییرنام آن به جیش النصر - - جبهه النصره- داعش- جدایی النصره از القاعده- حامیان القاعده و النصره- روسیه- دلایل جدایی جبهه النصره از القاعده- رهبر النصره کیست ؟- ابی محمد جولانی- جیش النصرX 14 ستاره- 14setare.comX جدایی جبهه النصره از القاعده- جبهه فتح الشام

پشت پرده جدایی جبهه النصره در سوریه از سازمان تروریستی القاعده، تلاش این گروه برای رسیدن به استقلال و قدرت گرفتن همچون داعش عنوان شده است. این گروه در پی فشارهای بین المللی مبنی بر تروریستی بودن در یک چرخش ظاهری از گروه تروریستی بین المللی القاعده جدا شد. این مطلب را ابومحمد الجولانی رهبر گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره اعلام کرد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، پشت پرده جدایی جبهه النصره در سوریه از سازمان تروریستی القاعده، تلاش این گروه برای رسیدن به استقلال و قدرت گرفتن همچون داعش عنوان شده است.

پشت پرده جدایی جبهه النصره از القاعده

پشت پرده جدایی جبهه النصره در سوریه از سازمان تروریستی القاعده، تلاش این گروه برای رسیدن به استقلال و قدرت گرفتن همچون داعش عنوان شده است.

سرگئی دمیدنکو تحلیل گر مسائل سیاسی با طرح این ایده به خبرگزاری ریانووستی گفت :

النصره که زمانی شاخه القاعده در سوریه بود، روابط خود را با این گروه تروریستی قطع کرده است تا همچون داعش، قدرتمند و مستقل شود.

وی یادآور شد که جبهه النصره که اکنون خود را جبهه فتح الشام می نامد، در تلاش است خود را یک نیروی مستقل جلوه دهد که هیچ نیازی به کمک و پشتیبانی از جمله حمایت ایدئولوژیکی از طرف القاعده ندارد.

این تحلیلگر روس گفت :

النصره خود را یک نیروی مستقل و خودمختار تلقی می کند و از حالا به بعد به رهبری القاعده چشم نخواهد داشت.

وی افزود: به عبارت دیگر، النصره خود را گروهی معرفی کرده که دست کم از همان میزان قدرت داعش برخوردار است.

این تحلیلگر ارشد در عین حال یادآور شد که النصره نمی خواهد به یک نیروی جهانی تبدیل شود، بلکه نام جدیدش از اهداف عملیاتی و بلندپروازی های محلی این گروه نشان دارد.

وی گفت: واژه الشام را میتوان به معنای مردم منطقه شرق مدیترانه (شام) تفسیر کرد و مناطق عملیاتی النصره به مناطقی محدود خواهد شد که به طور سنتی با شام ارتباطاتی داشته اند، در حالی که القاعده در سراسر جهان فعال بوده است.

بیشتر اعضای جبهه النصره را معارضان سوری تشکیل می دهند و حوزه عمل خود را محدود به سوریه میدانند. در مقابل، القاعده با ترکیبی از ملیت های گوناگون اهدافی گسترده و بین المللی را دنبال میکند.

براساس این گزارش، جبهه النصره ۲۸ ژوئیه (۷ مرداد ماه) به طور رسمی از سازمان القاعده جدا شد و تغییر نام داد.

به گفته تحلیل گر روس، تغییر نام جبهه النصره، موازنه قدرت در میدان جنگی سوریه را تغییر نخواهد داد. به علاوه، این مسئله تاثیری بر دیدگاه روسیه و آمریکا نسبت به این گروه نخواهد داشت، به طوری که مسکو، واشنگتن و سازمان ملل همواره النصره را یک گروه تروریستی دانسته اند. این مساله، دقیقا مشخص میکند که چرا جبهه النصره نام خود را تغییر داده است.

«ولادیمیر ساشین» کارشناس ارشد آکادمی علوم روسیه موسوم به موسسه مطالعات خاورمیانه به ریانووستی یادآور شد که تروریست های النصره که با دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه جنگیده اند، نمی خواهند هدف عملیات ضد تروریستی روسیه و آمریکا قرار گیرند.

مسکو و واشنگتن به تازگی بر شدت عملیات مشترک خود با هدف مقابله با جبهه النصره افزوده اند.

اعلام جدایی جبهه النصره از سازمان القاعده و تغییر نام آن به سرعت با واکنش های منطقه ای و بین المللی مواجه شد.

در نخستین واکنش ها، جمهوری اسلامی ایران، روسیه و آمریکا اعلام کردند که جبهه النصره را همچنان یک گروه تروریستی می دانند و تغییر نام آن نمیتواند ماهیت تروریستی و اقدامات گذشته این گروه را تغییر دهد. آمریکا و روسیه همچنین تاکید کردند که به حملات خود علیه مواضع این گروه ادامه می دهند.

منبع : ایرنا

——————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “پشت پرده جدایی جبهه النصره از القاعده”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.