پربازدید های اخبار اقتصادیگوناگون های خبری

واکنش بانک ها به وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج

وام عروسی- -بانک مرکزی -بانکداری -وام ازدواج 10 میلیونی جوانان X ثبت نام وام ازدواج -سامانه ثبت نام وام ازدواج 10 میلیونی -شرایط ثبت نام وام 10 میلیون تومانی ازدواج -دستورالعمل وام 10 میلیون تومانی ازدواج -14setare.com -14 ستاره

پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج در حالی از امروز ۲ مرداد ۱۳۹۵ باید در شعب تمامی بانک‌ ها آغاز شود که بیم طولانی شدن صف متقاضیان با واکنش سرد برخی از بانک ‌ها میرود.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی قرار است شعب بانک ها از امروز پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج را آغاز کنند. این ابلاغیه بانک مرکزی پس از کش و قوس های فراوان برای اجرا ابلاغ شد و این در حالی است که هنوز برخی از بانک ها می گویند که منابعی برای پرداخت این میزان وام نداریم.

البته طی یک ماه اخیر که از ابلاغیه بانک مرکزی در این باره می گذرد، برخی از بانک ها داوطلبانه پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج را آغاز کرده اند. اما بررسی های میدانی مهر حاکی از این مطلب است که بانک ها چندان تمایلی به پرداخت وام ۱۰ میلیونی ندارند و به همین دلیل اطلاع رسانی درست و دقیقی در این زمینه نمی کنند. از میان ۲۶ بانک که اسامی شان در لیست پرداخت کنندگان وام ازدواج قرار دارد، تنها چند بانک آمادگی خود را به صورت رسمی اعلام کرده اند.

بانک مرکزی در ابلاغیه که در آخرین روزهای خردادماه خطاب به بانک ها صادر کرده بود اعلام کرد که تمامی جوانان ثبت نام شده در انتظار دریافت وام ازدواج مشمول تسهیلات ۱۰۰ میلیون ریالی هستند. براساس مصوبه کمیسیون اعتباری بانک مرکزی، افراد در صف سامانه قرض الحسنه ازدواج که از سنوات گذشته (در مهلت مقرر ثبت نام کرده ‌اند) در انتظار دریافت تسهیلات هستند، مشمول سقف های فردی قرض ‌الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیون ریالی میشوند.

با توجه به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض ‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی هستند. همچنین بانک ها مکلف هستند حداکثر ظرف مدت یک هفته موضوع را به واحدهای ذیربط در سراسر کشور ابلاغ کرده و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه را به بانک مرکزی ارسال کنند.

با این وجود هنوز هم تعداد زیادی از زوج های جوان در نوبت و صف انتظار برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیونی هستند. برخی از آنها می گویند که اگر این میزان وام که به هر یک از زوجین تعلق گیرد می تواند بسیاری از مشکلات مالی آنها را در ابتدای راه حل کند. این رقم در شهرستان ها و روستاها نیز کارآیی بیشتری دارد.

ناگفته نماند که در ابتدا برای افزایش وام ازدواج از ۳ به ۱۰ میلیون تومان از سوی بانک مرکزی به شدت مقاومت شد اما پس از اینکه این موضوع از سوی مجلس به تصویب رسید بانک مرکزی مجبور به تمکین از قانون شد، با این وجود هنوز برخی از بانکداران برای پرداخت وام مقاومت میکنند و چراغ سبزی از خود نشان نمی دهند.

براساس مصوبه مجلس در قانون بودجه ۹۵ سقف وام ازدواج جوانان برای هر یک از زوجین از ۳ به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ ساله افزایش یافت. با شنیدن این خبر زوج ‌های زیادی امیدوار شدند که بتوانند بخشی از هزینه زندگیشان را تامین کنند. اما حال با این واکنش سرد بانک ها بیم آن می رود که روند پرداخت وام ازدواج کند شود.

طبق بخشنامه بانک مرکزی، هر یک از زوجین می توانند ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج و تهیه جهیزیه دریافت کنند، نرخ کارمزد آن ۴ درصد است.

بانک ‌مرکزی در بخشنامه‌ خود تمام بانکها و موسسات اعتباری را موظف کرده بود که امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آنرا در اولویت قرار دهند.

بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات ازدواج در اولویت قرار گیرد اعلام کرد: این بخشنامه به دنبال تصویب تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ صادر شده ‌که در آن بانک مرکزی به منظور حمایت از ازدواج جوانان، موظف شد تمام بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده ‌های قرض ‌الحسنه در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌ الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

متن کامل بخشنامه به شرح زیر است :

احتراماً، با عنایت به اهمیت موضوع ازدواج جوانان و ضرورت فراهم کردن تسهیلات لازم برای این امر مراتب زیر برای استحضار و رعایت ابلاغ میشود:

۱) منابع قرض ‌الحسنه پس‌انداز بانکها پس از کسر الزامات قانونی بایستی برای پرداخت تسهیلات قرض ‌الحسنه به آحاد مردم اختصاص یابد.

۲) تمام بانکها و موسسات اعتباری موظفند امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌ الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند.

۳) پرداخت قرض ‌الحسنه ازدواج و سایر تکالیف قانونی در اولویت پرداخت تسهیلات قرض ‌الحسنه بوده و توصیه موکد میشود در صورت عدم کفایت منابع قرض الحسنه پس انداز از پرداخت سایر تسهیلات قرض ‌الحسنه حتی ‌الامکان خودداری شود.

۴) بانکها برای جذب منابع قرض‌ الحسنه پس‌انداز مجاز به انجام تبلیغات وزین و متعارف و اختصاص جوایز می باشند. اصلاحیه آیین نامه ذیربط در این رابطه متعاقباً ابلاغ میشود.

غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان طراح پیشنهاد وام ۱۰ میلیونی ازدواج جوانان گفته است :

در سال ۸۹ تعداد ۹۰۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده که این رقم در سال ۹۴ به ۶۸۰ هزار مورد کاهش یافته است. در حال حاضر ۱۲ میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که ۴ میلیون نفر آنها بالای ۲۸ سال سن دارند.

وی افزود: طبق آمار بانک مرکزی ۱۰۲ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه موجود است که ۳۶ هزار میلیارد تومان آن پس انداز و ۶۲ هزار میلیارد تومان آن نیز جاری است. بنابر این می توان از این محل وام ازدواج جوانان را از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان ارتقاء داد.

از سوی دیگر بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده است که پرداخت وام ازدواج از محل منابع قرض‌ الحسنه جاری بانک ‌ها بررسی میشود. بانک مرکزی در اجرای تبصره ۲۹ قانون بودجه سال جاری، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از محل منابع قرض الحسنه جاری بانک ها را بررسی میکند که پس از حصول نتیجه، نحوه اقدام بر موضوع به سیستم بانکی ابلاغ خواهد شد.

بر اساس بخشنامه پیشین حوزه اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تامین منابع تسهیلات ازدواج، بانک ها مجازند از محل منابع قرض الحسنه پس انداز، به منظور اعطای وام به مزدوجین اقدام کنند.

بر اساس بخشنامه قبلی بانک مرکزی، تمام بانک ‌ها و موسسات اعتباری موظف هستند امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌ الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هر یک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آنرا در اولویت قرار دهند.

این بخشنامه به دنبال تصویب تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ صادر شده است ‌که در آن بانک مرکزی به منظور حمایت از ازدواج جوانان، موظف شد تمام بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌ های قرض‌ الحسنه در پرداخت تسهیلات قرض ‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

” لینک سامانه ثبت نام وام ازدواج ۱۰ میلیونی “

نکته ) قسمت شرایط ثبت نام و دستورالعمل وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج را در لینک بالا حتما بخوانید و بعد ثبت نام را آغاز کنید.

منبع : مهر

————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “واکنش بانک ها به وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط