پربازدید های اخبار فرهنگیکامپیوتر و اینترنت

همه ی آن چیزی که باید درباره هک تلگرام بدانید

telegram-app-X 14 ستاره X 14setare.com X اپلیکیشن های موبایلی X تلفن همراه X تلگرام X سرویس تلگرام X شبکه اجتماعی X شبکه های اجتماعی X شبکه های پیام رسان X شبکه های تلوزیونی X فیس بوک X گوشی X موبایل X هک تلگرام X هک کردن X هک گوشی X هکر X واتس آپ

شرکت تلگرام زمانی بر روی امنیت این سرویس تاکید بسیار کرده بود اما تلگرام هم مانند هر سرویس یا سایت دیگری که در بستر فضای مجازی فعالیت میکند، از خطر هکر‌ها در امان نیست.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بخش قابل توجهی از کاربران تلگرام را ایرانی ‌ها تشکیل میدهند و در مجموع این نرم افزار به عنوان پیام ‌رسان غالب ایرانیان فعال است.

همین مسئله موجب شده شرکت ‌ها و افراد مختلف به فکر بهره ‌برداری از این فضا افتاده و به شکل ‌های مختلف تلاش کنند از طریق هک کردن حساب تلگرام دیگران و یا فروش بسته های آموزشی با موضوع هک تلگرام، کسب درآمد کنند.

البته در این زمینه حتمأ باید به شماره تائید حساب کاربری که مستقیمأ بر روی شماره موبایل او به صورت پیامک ارسال میشود، دسترسی پیدا کرد. چنین امکانی از طریق فریب کاربر که به آن اصطلاحأ مهندسی اجتماعی گفته میشود امکان پذیر است.

امیر صفری فروشانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در ارتباط با بحث امکان هک تلگرام اظهار کرد :

برای هک‌کردن سرویسی مانند تلگرام دو امکان وجود دارد که در حالت اول باید از طریق سرقت اطلاعات تائید هویتی خود کاربر و به نوعی مهندسی اجتماعی و فریب آن اقدام شود.

این کارشناس امنیت در عین حال عنوان کرد :

اما بحث دیگر به موضوع امنیت خود شرکت مربوط میشود که در این زمینه تاکنون بارها اخباری شنیدیم که شبکه ‌های اجتماعی مورد هک و نفوذ قرار گرفته اند.

اکنون نیز اگرچه چنین امکانی وجود دارد، اما خلافکاران سایبری معمولا سعی دارند که برای اعمال خلافکارانه خود بر روی کاربر نهایی تمرکز کنند، چرا که این کاربران هستند که مسائل امنیتی را نادیده میگیرند.

در حالی که یک کاربر وظیفه دارد خود مسائل امنیتی را مورد توجه قرار داده و در این زمینه مطالعه و هوشیاری کافی داشته باشد.

صفری همچنین اظهار کرد :

اما در خصوص بحث هک تلگرام و سایر پیام رسان‌ ها این احتمال وجود دارد در سرویسهای آنها آسیب پذیری ها و نقص های امنیتی شناسایی شده و مباحث امنیتی آنها با دشواری ‌هایی همراه شود.

بر همین اساس در دنیا نیز کاربران برای انتخاب سرویس پیام‌ رسان خود به مسائلی مانند امنیت و اینکه چه شرکتی آن پیام رسان را ارائه کرده و آن شرکت چقدر در این فضا دارای اعتبار و اطمینان است، توجه بسیار دارند به همین دلیل است که در دنیا میزان استفاده کاربران از پیام رسانی مانند وا‌تس اپ که متعلق به شرکت فیس‌بوک است به مراتب بالاتر از پیام رسانی مانند تلگرام به شمار میرود.

این کارشناس امنیت افزود :

متاسفانه کاربران ایرانی به اعتبار شرکت ارائه کننده سرویس و خدمات توجه چندانی ندارند و باید به این نکته توجه داشت که توانمندی یک شرکت در ارائه‌ ی خدمات ایمن مشکلات احتمالی کاربری را به شدت کاهش میدهد.

صفری در پاسخ به این سوال که پیش از این شرکت تلگرام مدعی شده بود این پیام‌ رسان از نظر امنیتی هیچگونه جایی برای هک ندارد، اظهار کرد :

معمولا شرکت ‌های مختلف برای تبلیغ خود موضوعاتی را مطرح میکنند و هیچگاه نمی‌ گویند که محصول آنها ناامن است، اما اگر بخواهیم واقع ‌بینانه در نظر بگیریم امنیت یک بحث تبلیغاتی نبوده و لازم است به آن توجه کافی شود.

متخصصین امنیت و آنهایی که از واقعیات فضای سایبری اطلاع دارند کمتر به این نوع شایعات و ادعاها توجه میکنند، چرا که در هر فضای اینترنتی احتمال اینکه هر لحظه کاربران دچار مشکل شوند، وجود دارد.

این کارشناس امنیت در پاسخ به این سوال که افرادی که مدعی هک تلگرام میشوند تا چه اندازه میتوانند چنین کاری را انجام دهند، گفت :

کاربران نباید به ادعاها و تبلیغات اینگونه افراد توجه کنند.

این افراد صرفأ یک روش ساده مهندسی اجتماعی را در یک صفحه قرار داده و آنرا در قبال دریافت مبلغی به کاربران عادی ولی کنجکاو می فروشند و از این راه پول بسیار زیادی به جیب میزنند. از طرفی کاربران باید بدانند نه تنها عرضه نرم افزارها و مطالب مرتبط با هک و نفوذ طبق قانون ممنوع می باشد، بلکه نفوذ به سامانه های دیجیتالی دیگران جرم محسوب شده و با متخلفان برخورد میشود.

صفری همچنین یادآور شد :

اگر فردی از طریق حساب کاربری خود هک شود به راحتی میتواند بر روی قسمت تنظیمات این مسئله را مشاهده کرده و با آن مقابله کند، اما اگر از طریق شرکت سرویس دهنده، هکرها نفوذ کرده باشند، حتی خود کاربر متوجه این موضوع نشده و ممکن است چندین میلیون کاربر مورد سوء‌استفاده اطلاعاتی قرار گیرند.

این کارشناس امنیت در پایان با تاکید مجدد بر اینکه اعتبار شرکت ارائه‌ کننده نرم‌ افزارها از اهمیت بسزایی برخوردار است، اظهار کرد :

به عنوان مثال پیام رسانی مثل واتس ‌آپ که متعلق به شرکت فیس بوک است بیش از ۱ میلیارد کاربر دارد در حالی که پیام رسانی مانند تلگرام در نهایت حدود ۱۰۰ میلیون کاربر دارد که تازه پیش بینی میشود نزدیک به ۵۰ درصد این افراد، کاربران ایرانی باشند.

به همین دلیل لازم است کاربران شبکه ‌های اجتماعی و پیام رسان‌ های مختلف در انتخاب پیام‌ رسان خود و رعایت مسائل امنیتی توجه و مطالعه کافی داشته و نظر متخصصان این حوزه را نیز جویا شوند.

منبع : ایسنا

———————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “همه ی آن چیزی که باید درباره هک تلگرام بدانید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط