پربازدید های اخبار بین المللجنگ های بزرگ تاریخمحور مقاومت

تحرکات مشکوک آمریکا در خاک سوریه + نقشه

X سوریه X ارتش سوریه X داعش X الطبقه سوریه X ريف مطار الطبقه X رقه سوریه X الرقه سوریه X 14setare.com X 14 ستاره X آخرین اخبار سوریه X آخرین اخبار داعش X محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیل X محور مقاومت-نقشه سوریه-۲۳ خرداد۹۵- جدیدترین نقشه سوریه-نقشه سوریه در خرداد ۹۵-تابستان ۹۵ -X سوریه X ارتش سوریه X طرح فدرالی کردن سوریه X کردستان سوریه X نیروهای دموکراتیک کرد سوریه X رقه سوریه X حلب سوریه X دمشق سوریه X در حلب سوریه چه خبر است ؟ X 14setare.com X 14 ستاره X داعش X ارتش آزاد سوریه X جیش الفتح X آمریکا X روسیه X فرانسه X انگلیس X نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس در سوریه

همزمان با پیشروی‌ های گسترده و موثر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در جبهه‌ های مختلف، حضور نیروهای آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی هم در خاک سوریه پررنگ ‌تر میشود.

به گزارش “۱۴ ستاره” و به نقل از مشرق نیوز، به همان میزان که گروه تروریستی «داعش» و سایر تکفیری ‌ها خاک و قلمرو خود را در سوریه از دست میدهند، حضور نیروهای آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی نیز در سوریه پررنگ ‌تر میشود.

آمریکا چند ماهی است که میان کردهای سوریه در استان «حسکه» جا باز کرده است و با اعزام ۵۰۰ نظامی به این استان، شبه ‌نظامیان حزب دموکراتیک کرد سوریه را تقویت و در عملیات علیه داعش همراهی میکند، به طوری که هم ‌اکنون این نیروی مشترک (کرد – آمریکایی) در شمال استان «رقه» مقابل داعش آرایش نظامی به خود گرفتند.

در ماجرای عملیات آزادسازی شهر «منبج» در استان «حلب» هم آمریکایی ‌ها اصرار داشتند که این شهر به هر ترتیبی شده به دست نیروهای کرد سوریه فتح شود و به همین خاطر، جنگنده ‌های آمریکایی بیش از ۱۰۰ بار اطراف این شهر را بمباران و زمینه را برای ورود نیروهای حزب دموکراتیک کرد سوریه به شهر فراهم کردند.

همزمان از جنوب سوریه خبر رسید که نیروهای ویژه انگلیسی به بهانه محافظت از مخالفان به اصطلاح میانه‌رو، از خاک اردن وارد استان «درعا» (سوریه) شدند. فرانسه نیز مدتی است که کار احداث یک پایگاه نظامی را در عین ‌‌العرب (کوبانی) در منطقه کردنشین (شمال) سوریه آغاز کرده است.

در عرصه میدانی سوریه واقعیت این است که تحولات به سرعت علیه مخالفان مسلح، چه تکفیری و چه غیرتکفیری، پیش میرود و سران آمریکا و دو کشور فرانسه و انگلیس حس میکنند که از تحولات عقب افتاده ‌اند. به همین خاطر، آنها از یک طرف تلاش میکنند که نابودی کامل داعش را عقب بیندازند تا برای شرایط خلأ قدرت چاره ‌ای بیندیشند و این شرایط و موقعیت استثنایی را از جبهه مقاومت بگیرند. اظهارات اخیر «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی رئیس ‌جمهور آمریکا که گفته بود «رقه» و «موصل» قبل از پایان ۲۰۱۶ از اشغال داعش آزاد نمیشوند، در همین راستا قابل تحلیل است.

از طرف دیگر، سه قدرت مداخله‌ گر غربی تلاش میکنند طرح ‌های فوری و جایگزین را در شرایط محو داعش به اجرا بگذارند که تحرکات مشکوک آنها در سوریه به همین طرح ‌ها ربط می ‌یابد.

به هر حال، به نظر میرسد که در بحران سوریه کسی برنده است که فرصت را از طرف مقابل بگیرد؛ ارتش سوریه در استان «رقه» تا ۱۵ کیلومتری شهر «الطبقه» پیشروی کرده است.

وزارت دفاع آمریکا هر چند از این پیشروی در ظاهر حمایت کرده است، اما از احتمال بروز درگیری میان نیروهای ارتش سوریه و نیروهای حزب دموکراتیک کرد سوریه در حومه «رقه» ابراز نگرانی کرده است. این نوع موضع ‌گیری به وضوح نشان میدهد که تحرکات و پیشروی‌ های سریع ارتش سوریه به سمت رقه چندان خوشایند آمریکا نیست.

در استان حلب نیز همانطور که گفته شد، آمریکا بیشتر تلاش میکند بر قلمرو کردها بیفزاید.

در مورد میزان حساسیت تحولات میدانی سوریه همین قدر کافی است که بگوییم، پیشروی سریع ارتش سوریه ممکن است همه معادلات را به نفع دمشق و مقاومت به هم بریزد و آمریکا برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، سیاست پیچیده ‌ای را در خاک سوریه به کار گرفته است؛ اول اینکه از طریق عربستان و ترکیه از تکفیری ‌ها حمایت تسلیحاتی میکند؛ دوم، همانطور که گفته شد، نیروهای خود، انگلیس و فرانسه را در خاک سوریه بیشتر میکند؛ سوم، کردها و مخالفان مسلح به اصطلاح میانه‌ رو را مقابل دولت مرکزی دمشق تقویت میکند. لذا، به این نتیجه میرسیم که تحرکات مشکوک فعلی آمریکا در سوریه، در راستای تداوم بحران صورت میگیرد، بحرانی که به ‌زعم کاخ سفید، یا باید به کناره‌ گیری «بشار اسد» از قدرت بینجامد و یا سوریه را تجزیه و فدرالی بکند.

البته این خواسته و میل آمریکاست و خوشبختانه تحولات جاری به سمت تضعیف جبهه تروریسم در سوریه به پیش میرود.

«« آخرین اخبار سوریه را از اینجا بخوانید »»

منبع : کیهان

———————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “تحرکات مشکوک آمریکا در خاک سوریه + نقشه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط