پربازدید های پزشکی و تندرستیطب پیشگیری

هفت توصیه برای کاهش ابتلا به بیماریهای کلیه

kidney-damage-salemziکلیه-توصیه درمانی-بدن انسان-X کلیه X ایبوبروفن X بیماریهای کلیه X ناراحتی کلیوی X پیوند کلیه X ارولوژی X نفرولوژی X 14setare.com X 14 ستاره X اثر نمک روی کلیه ها X نمک X چاقی X اثر آب روی کلیه X افزایش فشار خون X فشار خون

کاهش مصرف پروتئین در رژیم غذایی موجب کاهش فشار داخل کلومرولی در بیماران کلیوی به خصوص مبتلایان به بیماری کلیوی در اثر دیابت شده و موجب پیشگیری یا کاهش سیر پیشرونده بیماری کلیه میگردد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، دکتر بهزاد عین اللهی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و رییس دومین کنگره بین المللی نفرولوژی واورولوژی در یادداشتی با عنوان “هفت توصیه برای کاهش بیماریهای کلیه” نوشت :

برای کاهش بیماریهای کلیه به انجام اقدامات زیر تاکید میشود :

۱) مصرف زیاد آب یعنی شش تا هشت لیوان در روز در تمام افراد به غیر از افرادی که در ریسک آورلود مایع مانند مبتلایان به نارسایی قلب هستد توصیه میشود در مطالعاتی که در چند سال اخیر انجام شده متوجه شده اند که مصرف زیاد آب و افزایش حجم ادرار به علت مهار کردن ترشح هورمون وازوپرسین اثرات محافظتی روی قلب و کلیه دارند که تاکیدی بر مصرف مایعات به خصوص آب در جلوگیری از بیماریهای کلیه می باشد.

۲) قطع سیگار بسیار موثر می باشد. سیگار باعث کاهش جریان خون در کلیه ها شده و در نتیجه موجب تسریع در ایجاد نارسایی کلیه میگردد.

۳) محدودیت در مصرف بی رویه مسکنها نظیر ایبوپروفن نیز بسیار مهم می باشد؛ زیرا مصرف بی رویه مسکنها در تمام جهان شایع بوده و موجب تعداد قابل توجهی بیماریهای کلیه مزمن میگردد.

۴) انجام آزمایشات دوره ای لازم برای اندازه گیری عملکرد کلیه در افراد در ریسک بالا نظیر بیماران دیابتی، فشار خون بالا، وجود سابقه نارسایی کلیه در اقوام درجه یک. نارسایی مزمن کلیه قابل توقف و آهسته شدن است پس باید مردم حتماً اگر فاکتورهای خطر را دارند تحت معاینه و آزمایش غربالگری قرار گیرند.

۵) کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی در جلوگیری از بیماریهای کلیه و یا تشدید و تسریع آنها بسیار مهم است.

۶) کاهش مصرف پروتئین در رژیم غذایی موجب کاهش فشار داخل کلومرولی در بیماران کلیوی به خصوص مبتلایان به بیماری کلیوی در اثر دیابت شده و موجب پیشگیری یا کاهش سیر پیشرونده بیماری کلیه میگردد.

۷) اضافه وزن و چاقی بسیاری از اندام‌ها و دستگاه‌ های بدن را تحت تأثیر قرار میدهد و متأسفانه کلیه هم از مضرات آن بی ‌نصیب نمی ‌ماند. کمترین اثری که چاقی بر کلیه می ‌گذارد این است که سبب افزایش فشار خون میشود و افزایش فشار خون نیز بر کلیه اثر می‌گذارد. حفظ وزن و پیشگیری از افزایش آن در اینجا اهمیت زیادی پیدا میکند.

در مرداد ماه امسال مرکز تحقیقات نفرولوژی و اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اقدام به برگزاری کنگره بین المللی در مرکز همایش برج میلاد کرده که علاوه بر سخنرانان داخلی از محققین معروف خارجی نیز دعوت شده و امیدواریم با برگزاری اینگونه همایش ها گامی در افزایش آگاهی ها در پیشگیری از بیماریهای کلیوی برداشته شود.

هفت توصیه برای کاهش بیماری‌های کلیه

منبع : مشرق نیوز

—————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “هفت توصیه برای کاهش ابتلا به بیماریهای کلیه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط