پربازدید های گوناگون های خبریولایت فقیه

آیا هدف از مذاکرات برداشتن تحریم ها نبود ؟

رهبری و ظریف درباره برجام - ظریف و جان کری- ایران و آمریکا - برجام و مذاکرات اتمی - هدف عمده مذاکرات - - 14 ستاره- 14setare.com- 6 ماه پس از برجام- آیت الله خامنه ای- امام خامنه ای- برجام- بیانات رهبر انقلاب درباره برجام- بیانات رهبری درباره برجام در مرداد 95- توافق هسته ای- تیم اجرایی برجام- دکتر محمد جواد ظریف- رهبر انقلاب اسلامی-صحبتهای رهبری درباره برجام- فضای پسابرجامX مذاکرات هسته ای- مذاکره آمریکا و ایران- مذاکره ایران و امریکا - عکسنوشته رهبری- عکسنوشته بیانات آقا خامنه ای- عکس نوشته صحبت رهبر انقلاب درباره برجام و مذاکرات - چرا تحریم ها برداشته نشد؟ هدف از مذاکرات تحریم ها بود- مظلومیت رهبری- عصبانیت رهبر انقلاب اسلامی

وزیر خارجه کشورمان حدود ۸ ماه پس از اجرای برجام، ضمن پاک کردن صورت مسئله مذاکرات منتهی به برجام می‌ گوید هدف از مذاکرات، برداشتن تحریم‌ ها نبود. ۸ ماه پس از برجام، به راستی هدف اصلی مذاکرات ایران و ۵+۱ چه بود ؟

به گزارش “چهارده ستاره“، وزیر خارجه کشورمان حدود ۸ ماه پس از اجرای برجام، ضمن پاک کردن صورت مسئله مذاکرات منتهی به برجام می‌ گوید هدف از مذاکرات، برداشتن تحریم‌ ها نبود.

محمد جواد ظریف در مصاحبه با روزنامه ایران، ضمن طرح این ادعا که هدف اصلی مذاکرات برداشته شدن تحریم‌ ها نبوده، می ‌گوید :

«البته هدف عمده مذاکرات، برداشتن تحریم‌ ها نبود؛ بلکه حفظ عزت کشور، توانمندی‌ های فنی و لغو قطعنامه ‌های شورای امنیت بود که اتفاقاً هیچ یک از تحریم‌ های اقتصادی در آن قطعنامه ‌ها نبود!

این در حالی است که پیش‌تر خود مسئولین دولت تمامی مشکلات کشور را به تحریم ‌ها گره زده بودند و حتی یکی از شعارهای اصلی روحانی برای رأی ‌آوری در انتخابات چرخش هم ‌زمان چرخ کارخانه‌ ها و سانتریفیوژها بوده است.

اشاره به مسئله تحریم‌ ها آن قدر پررنگ بود که حسن روحانی هفدهم خرداد ماه سال گذشته حتی حل مشکل آب خوردن مردم را نیز به تحریم گره زد و در این باره اذعان کرد :

«ما وقتی می‌ گوییم باید تحریم‌ های ظالمانه رفع شود بعضی‌ ها چشمان‌ شان زیاد نچرخد. تحریم‌ های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی‌ زیاد شده و بانک‌ ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌ اند ظلم بزرگی مرتکب شده اند اما عده‌ ای در داخل هم نمی‌ دانستند تحریم چیست.»

محمد جواد ظریف نیز با حضور در کمیسیون برجام درباره تحریم‌ ها گفته بود «کل تحریم‌ های اقتصادی، مالی و پولی اتحادیه اروپا، کل تحریم‌ های ایالات متحده که بر شخصیت ‌های غیرآمریکایی اعمال میشود از روز اجرا لغو خواهد شد، علاوه بر آن تحریم ۳۵ ساله هواپیمایی نیز لغو میشود.»

این مسئله‌ به میزانی با اهمیت بود که بهروز نعمتی نماینده از موافقان برجام می‌ گوید :

«اگر به جلسات کمیسیون برجام مراجعه کنید، می‌ بینید که من سؤالی را با سه بار تکرار از آقای دکتر ظریف پرسیدم که آقای ظریف! تحریم‌ ها به یک باره برداشته میشود؟ وی هم با تکرار گفت که بله به یک باره برداشته میشود، به این دلیل که در توافق این مسئله دیده شده است.»

گفتنی است که برداشته شدن تحریم‌ ها به عنوان هدف مذاکرات بارها مورد اشاره رهبر انقلاب نیز قرار گرفته و ایشان در سخنان مرداد ماه خود در جمع اقشار مختلف مردم با تأکید بر این مسئله تصریح کردند :

«شش ماه هم از امضای برجام می‌ گذرد، هیچ تأثیر محسوس و ملموسی هم در وضع معیشت مردم به وجود نیامده است؛ [در حالی که] خب، برجام اصلاً برای برداشتن تحریم‌ ها بود؛ برای اینکه تحریم‌ های ظالمانه برداشته بشود. مگر غیر از این است؟ خب برداشته نشده؛ حالا می‌ گویند به تدریج، یواش یواش دارد درست میشود! مگر بحث سر یواش یواش بود؟ آن روز مسئولین، هم به ما می‌ گفتند، هم به مردم می‌ گفتند که در این مذاکرات، قرار بر این است که وقتی ایران تعهدات خود را انجام می‌ دهد، یکباره همه تحریم‌ ها برداشته بشود؛ یعنی این مانعی که آمریکا سر راه ملت ایران ظالمانه و خباثت ‌آمیز به وجود آورده بود، برداشته بشود؛ خب حالا شش ماه از این موعد گذشته است، برداشته نشده؛ شش ماه برای یک مملکت هشتاد میلیونی زمان کمی است؟»

این دو جمله رهبر انقلاب و آقای ظریف درباره برجام را بخوانید و خود قضاوت کنید :

‏۱۱ مرداد ۱۳۹۵

نظر رهبر انقلاب حضرت امام خامنه ای ۶ ماه پس از برجام : برجام اصلا برای برداشتن تحریم ها بود، مگر غیر از این است ؟

۹ شهریور ۱۳۹۵

نظر دکتر ظریف ۷ ماه پس از برجام : هدف عمده مذاکرات، برداشتن تحریمها نبود.

رهبری و ظریف درباره برجام -

منبع : افکار نیوز

————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “آیا هدف از مذاکرات برداشتن تحریم ها نبود ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط