پربازدید های سینما، تلویزیونمهدویت و آخرالزمان

هالیوود، دولت های آمریکا و مباحث آخرالزمانی آن

%d9%87%d8%a7%d9%84%db%8c%d9%88%d9%88%d8%af-%d9%88-%d9%85%d9%87%d8%af%d9%88%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d9%84%db%8c%d9%88%d9%88%d8%af-%d9%88-%d8%a2%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d9%84%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86 - X -مهدویت- آخرالزمان- آخرالزمان اوانجلیست ها- آخرالزمان یهودی- 14setare.com- غرب- آمریکا- سینما- سینمای هالیوود- 14 ستاره- سینمای آمریکا و آخرالزمان- اسلام هراسی- ایران هراسی- آرماگدون در هالیوود- سیاست اسلام هراسی در سینمای هالیوود- فیلم های آخرالزمانی هالیوود- سیاست آخرالزمانی دولت آمریکا- جملات آخرالزمانی رییس جمهورهای آمریکا- باراک اوباما رییس جمهور آمریکا

زندگی دنیای امروز به شدت، سنگینی سایه رسانه‌ های جهانی را در خود احساس میکند. انحصارات رسانه‌ ای، تمامی روابط و مناسبات بشری، چه در دوران جنگ و چه در دوران صلح را متأثر از خود ساخته است. بی تردید یکی از قدرتمندترین ابزار، جهت امپریالیسم فرهنگی توسط غرب، رسانه‌ های آمریکایی با محوریت صنعت فیلم‌سازی هالیوود می باشد.

به یقین حوزه‌ های فرهنگی و تعاملات سیاسی ـ اجتماعی جوامع بشری، بیش از دیگر حوزه‌ ها تحت چنبره امواج الکترونیکی و سایبرنتیک قرار دارند.

در واقع امروزه رسانه‌ های نظام سلطه جهانی مهمترین محمل تحمیل سلطه فرهنگ لیبرالیستی و مهمترین ابزار تهدیدات نرم فرهنگی هستند که امنیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشورهای مختلف را نشانه رفته‌ اند. این پدیده که همان امپریالیسم فرهنگی است، چنین توصیف گردیده است :

«منظور ما از امپریالیسم فرهنگی، ظریف‌ترین نوع سیاست امپریالیستی است. هدف آن تصرف ارضی یا کنترل حیات اقتصادی نیست. امپریالیسم فرهنگی تلاش دارد تا در ذهن انسان به عنوان ابزاری برای تغییر روابط قدرت میان دو یا چند دولت، غلبه نماید و آنرا کنترل کند. اگر بتوان تصور کرد که فرهنگ یا به طور خاص، ایدئولوژی سیاسی کشوری (همانند واحدهای غربی) با همه اهداف انضمامی امپریالیستی خود ذهن شهروندان برخی دیگر کشورها (همانند واحد‌های جهان اسلام) را تسخیر نماید، در این شرایط، جهان غرب خواهد توانست به موفقیت کامل‌تری برسد و بیش از هر فاتح نظامی یا ارباب اقتصادی، زمینه با ثباتی برای تفوق خود ایجاد کند. نقش امپریالیسم فرهنگی در دوران نوین، مکمل سایر روش‌هاست».[۱]

بی تردید یکی از قدرتمندترین ابزار، جهت امپریالیسم فرهنگی توسط غرب، رسانه‌ های آمریکایی با محوریت صنعت فیلم‌سازی هالیوود می باشد.

این موضوعی پذیرفته شده است که جهان بینی آمریکایی پیش از آنکه از هر طریق دیگری مطرح شود، از طریق هالیوود منتشر میشود.[۲] امروزه نظریات و تزهای آن دسته از اندیشمندان غربی که تابع سیاستهای دولت خود هستند، پس از بیان شدن توسط آنان، توسط رسانه و به ویژه هالیوود به جهان القا می‌شود و آنرا به عنوان ایدئولوژی برتر مطرح میکنند.

اگر به تعبیر «پروفسور نوام چامسکی» نخستین کارکرد شرکت‌ های بزرگ روابط عمومی، تبلیغات، سینما و تلویزیون، کنترل افکار است،‌ پس باید در پس هر سکانس، تصویر و سخنی یک تز و ایدئولوژی نهفته باشد. چامسکی این تله رسانه‌ های غربی را چنین توضیح می دهد :

«در پس ظاهر بی طرفانه شرح مسائل اجتماعی ـ از طریق گزارش‌ های تلویزیونی، تحلیل‌ های سیاسی یا اخبار رادیو ـ پیش فرض‌ ها و اصول ایدئولوژیکی‌ ای نهفته ‌است که وقتی آنها را افشا می کنیم، فرو می ریزند».[۳]

از اواخر دهه نود میلادی، رشد سریع تولیدات آخرالزمانی از سوی اربابان صهیونیستی و رسانه‌ های غربی، به ویژه هالیوود، اراده جدی اربابان دنیای جدید را برای آفرینش مدلی از آینده آشکار کرد.

بی شک، ظهور انقلاب اسلامی ایران، فروپاشی شوروی، زوال قدرت آمریکا و رویکرد نوع بشر به معنویت و معنا و نگرانی هایی که بشر امروز بدان دچار آمده است، دلایل اساسی این تولیدهای رسانه‌ ای برای دستگاه رؤیاسازی غرب (هالیوود) بود.[۴]

در الهیات دینی، آخرالزمان را به سه مرحله تقسیم میکنند :

ـ برهه اول، دوره پیش از ظهور منجی و دوره فتنه‌ ها و آشوب‌ هاست.

ـ برهه دوم، عصر ظهور منجی و دوره نبرد خیر و شر است.

ـ برهه سوم، دوران پس از پیروزی حق بر باطل و عصر آرامش است.

هالیوود با استفاده از قدرت تصویرگری خود، آغاز به بهره برداری سیاسی و دینی (اما قدم به قدم و آرام) از این سوژه ناب نموده و مؤلفه‌ های مورد نظر خود را در فیلم‌های مختلف به کار برده است. از جمله مؤلفه‌ های به‌کار برده شده در فیلمهای آخر‌الزمانی از این امور میتوان نام برد :

۱٫ نزدیک شدن به پایان دوران

تلاش رسانه‌های غربی در این است که قرار گرفتن در عصر پایانی زمین و پایان دوران را به مخاطبان خود القا کنند تا مخاطبان بیش از پیش به دنبال منجی و نجات بخش پایانی گشته و خود را نجات دهند. این مطلب در سالهای اخیر به طور جدی با فیلم‌ هایی مانند «بابل پس از میلاد»، «۲۰۱۲»، مستند «پیشگویی های نوستر اداموس ۲۰۱۲» و… به نمایش درآمد. این پیام، مقدمه‌ ای جهت معرفی منجی مورد قبول هالیوود به جهانیان در پایان دوران است.

۲٫ پر رنگ کردن نقش دولت آمریکا در نجات از مشکلات

از زمانی که استعمار جدید با رهبری آمریکا در دنیا شکل گرفت، سردمداران این کشور خود را ارباب و نجات بخش دنیا معرفی نموده‌ اند. جان آدامز (جانشین جورج واشنگتن) در سال ۱۷۶۵ چنین می نویسد :

«من همیشه تأسیس آمریکا را خواست خداوند برای رهایی بشریت از بندگی و بردگی دانسته‌ ام».[۵]

همچنین «نیکسون» دیگر رییس جمهور دولت آمریکا ادعا میکند :

«خدا با ملت آمریکاست. خواست خداوند این است که آمریکا رهبری دنیا را به‌دست بگیرد».[۶]

امروزه کلیساهای انجیلی در آمریکا، گسترش الهیات پروتستانی خود را در قالب تکیه بر دولت آمریکا دیده و جهت تفوق این آیین در منطقه خاورمیانه به رؤسای جمهور آمریکا متوسل شده و جسورانه آنها را منتخب خدا میدانند :

«در چنین دوره سرنوشت‌ سازی که شیطان به آمریکا ضربه زده، پیروان کلیسای انجیلی معتقدند که جورج بوش منتخب خداست و در این حکمتی نهفته است».[۷]

از این رو هالیوود در فیلم‌های متعددی همچون، «آرماگدون»، «امگاکد»، «مگیدو ۲»، «پیشگویی های مردی که فردا را دید» و «۲۰۱۲» مغز متفکر و نجات بخش را رییس جمهور و دولت آمریکا دانسته و ابرمردهای دوران، به صورت یک چهره آمریکایی مانند «آرنولد شوارتزنگر» معرفی می شوند. به گونه‌ ای که آرنولد خود را هم تراز با ابرمرد نیچه دانسته و می گوید :

«فکر میکنم پس از نیچه، من تنها کسی هستم که آوازه‌ اش در کو‌ه‌ های آلپ پیچیده است و من همان ابر انسانی هستم که نیچه از آن سخن رانده است.»[۸]

۳٫ دشمن تراشی و دشمن بودن مسلمانان

دولت آمریکا ضعف‌ های اقتصادی و انگیزه جنگ افروزی های خود را در پس چهره دشمنی ترسناک و تروریست پنهان میکند و در میان ملت خود این احساس کاذب را پدید می آورد که هر لحظه از طرف دشمنان ملت، مورد هجوم قرار می گیرند.

این تفکر و نظریه با توجه به مراحل ذکر شده از دوران آخرالزمان، با شگردی خاص در هالیوود به تصویر کشیده شده است. در قدم نخست، هالیوود پس از ترسیم مثلثی که رئوس آن (منجی، کشور خیر و مورد هجوم و نیروهای شر) می باشد، در قالب تصاویر القا میکند که شما (ملت) توسط عوامل فضایی و یا طبیعی (سیل، آتش فشان، زلزله و…) مورد هجوم قرار گرفته‌ اید و در طی سکانس‌ های مختلف، افرادی که توسط دولت آمریکا انتخاب شده و مشخصاً آمریکایی هستند، دنیا را از این خطر و شرور نجات می دهند.

منجی (آمریکایی)

مردم مورد هجوم

قرار گرفته

نیروی شر (اعم از فضایی ها، زلزله، سیل)

مردم

نیروی شر (مسلمانان)

منجی (آمریکایی)

در گام بعدی این دشمن و عوامل شر مصداق عینی تر و انسانی پیدا میکند که این افراد کسی جز چهره اسلامی و مسلمانان نیستند.

این القای تفکر در صدها فیلم و سریال هالیوودی خود را نشان داده است؛ از آن جمله میتوان به فیلم‌های «مجموعه دروغ‌ ها»، «u 93»، «۲۴» و… اشاره نمود.

نکته آخر آنکه لازم است نهادهای فرهنگی مرتبط به امور رسانه‌ ای با دادن تحلیل درست و به موقع و آگاهی بخشی سریع به جامعه، تأثیرات ناخودآگاه این کارخانه فیلم سازی را از بین برده و تفکر پس پرده‌ ای فیلم‌ها را برملا سازند.

Image result for ‫هالیوود و مهدویت‬‎

———————————

[۱] . هانس مورگنتا، سیاست میان ملت‌ها، ص۱۱۴، به نقل از رویارویی غرب معاصر با جهان اسلام، ابراهیم متقی ص۳۷٫

[۲] . محمد مهدی سمتی، عصر سی ان ان و هالیوود، ص۲۹٫

[۳] . دنیس رابرت، نگاهی انتقادی به سیاست آمریکا (گفتگو با نوام جامسکی)، ص۸٫

[۴] . محمد حسنی، فرهنگ و رسانه‌های نوین. ص۱۱۲٫

[۵] . پروفسور روژه گارودی، آمریکا ستیزی چرا؟، ص۱۳٫

[۶] . همان. ص۱۴٫

[۷] . ابراهیم متقی، رویارویی غرب معاصر با جهان اسلام، ص۸۹٫

[۸] . محمد حسنی، فرهنگ و رسانه‌ های نوین. ص۱۲۷٫

منبع : پورتال جامع مهدویت

——————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “هالیوود، دولت های آمریکا و مباحث آخرالزمانی آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط