پربازدید های گوناگون های خبری

نقش منافقین در کشتار خونین حج سال ۱۳۶۶

نقش منافقان و بعثی ها و سعودی ها در کشتار حج سال ۶۶ - - گروهک تروریستی مجاهدین خلقX زمان جنگ ایران و منافقین-مسعود رجوی رهبر منافقان ایران- إغلاق الحجاج الإيرانيين من قبل السعودية- حج- کشتار حجاج در مکه-قتل الحجاج في منى- کشتار حجاج در مراسم برائت از مشرکین حج سال 1366- 14 ستاره- 14setare.com- جنایات آل سعود- جنایات عربستان سعودی- رژیم بعث عراق

روز نهم مردادماه ۱۳۶۶ شمسی، مراسم برائت از مشرکین که از سوی حجاج در مکه مکرمه برگزار شد، توسط دولت سعودی با خشونت سرکوب شد و در این بین بسیاری از حجاج ایرانی به شهادت رسیدند. در این مطلب ( نقش منافقین در کشتار خونین حج سال ۱۳۶۶ ) سعی داریم تا گوشه ای از جنایات گروهک تروریستی مجاهدین خلق و دولت کثیف آل سعود را نمایان کنیم.

به گزارش “۱۴ ستاره” به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ روز نهم مردادماه ۱۳۶۶ شمسی، مراسم برائت از مشرکین که از سوی حجاج در مکه مکرمه برگزار شد، توسط دولت سعودی با خشونت سرکوب شد و در این بین بسیاری از حجاج ایرانی به شهادت رسیدند.

نقش منافقین در کشتار خونین حج سال ۱۳۶۶

در روز نهم مردادماه ۱۳۶۶ شمسی برابر با ششم ذیحجّه سال ۱۴۰۷ قمری، مراسم برائت از مشرکین که از سوی حجاج در مکه مکرمه برگزار شد، توسط دولت سعودی با خشونت سرکوب شد و در این بین بسیاری از حجاج ایرانی به شهادت رسیدند. اکنون شواهدی وجود دارد که نشانگر نقش سازمان منافقین و همکاری آنان با رژیم بعثی عراق و عربستان سعودی در قتل ‌عام حجاج ایرانی است.

گفتنی است این فاجعه درحالی رخ داد که ایران درگیر جنگ با متجاوزان عراقی بود و دست داشتن رژیم بعث در این جریان محتمل به نظر می ‌رسید. در چنین شرایطی سازمان منافقین بلافاصله پس از فاجعه قتل عام حجاج ایرانی در مکه مکرمه، با صدور اعلامیه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را مسئول این کشتار دانست و جنایتکاران سلفی، بعثی، وهابی و سعودی را تبرئه کرد.

“مهدی ابریشمچی”، یکی از اعضای سازمان منافقین، در مذاکره با افسران اطلاعاتی بعثی عراق به صدور این اعلامیه و اطلاع سعودی ‌ها از آن اشاره کرده و می ‌گوید :

«دعوتنامه رسمی را که “ملک فهد” برای ما فرستاده است، ما فکر می ‌کردیم در رابطه با اطلاعیه ما بوده است ولی وقتی رفتیم این دعوتنامه را به ما تحویل دادند، لذا ما جهت هماهنگی با شما مستقیماً این مسئله را بیان نمودیم تا ملاحظات و نقطه نظرات شما را در نظر بگیریم. به دنبال اطلاعیه ‌ای که بعد از قضیه مکه دادیم که رونوشت آن به سفارت سعودی در بغداد فرستاده شده بود، آقای سفیر تماس گرفته و گفته بود که حامل پیام ملک فهد بوده و امروز به دیدار من آمد. سفیر با ابلاغ توجهات ملک فهد، هیئتی را از سازمان جهت سفر به جده و ملاقات با مسئولین عربستان سعودی دعوت نموده‌اند و تاریخی مشخص کرده ‌اند که روز سه ‌شنبه این هفته را منتظر هیئت هستند.»

به اعتراف یکی از عناصر سابق سازمان منافقین به نام رضوانی، «مسعود رجوی با استفاده از فرصت ایام حج، طبق یک طرح از قبل برنامه‌ ریزی شده و با همکاری عراق، تظاهرات آرام اعلام برائت زائران ایرانی را به خون کشید تا به اهداف خاص خود برسد.» [۱]

البته پیش از افشاگری های اعضای منافقین، اطلاعاتی از نقش گروهک منافقین در کشتار مردم در روز ۹ مردادماه به دست مقامات جمهوری اسلامی رسیده بود. به عنوان مثال حضرت آیت ‌الله خامنه ‌ای رئیس جمهور وقت ایران، ضمن سخنرانی خود در مرداد ۶۶ به نقش منافقین در حوادث جمعه خونین مکه اشاره کرده و فرمودند :

«ما به احتمال زیاد حدس میزنیم منافقین و مزدوران بسیار پست که حاضرند علیه کشورشان به هر جنایتی دست بزنند در این جنایت ددمنشانه دخالت داشته ‌اند. شواهد نشان می‌ دهد که عده ‌ای فارسی ‌زبان که صورت‌ های خود را پوشانیده بودند در این جنایت، استکبار جهانی و رژیم پادشاهی سعودی را یاری نمودند. این حادثه از قبل طراحی شده بود و بعید نیست که از چند ماه پیش، همزمان با قضیه خلیج فارس هماهنگ شده باشد.» [۲]

“عزت ‌الله سحابی” از اعضای نهضت آزادی نیز مدت ‌ها بعد درمورد شیطنت ‌های منافقین در حادثه “جمعه خونین” در کتاب خاطرات خود نوشت :

«متاسفانه در اثر دخالت ‌های مرموزی که انجام شد، در آن سال این تظاهرات سرکوب شد و تعداد زیادی از هموطنان ما کشته شدند. در سفری که آن سال به خارج داشتم یکی از دوستان به من خبر داد که شیطنت ‌هایی از سوی مجاهدین این حادثه را رقم زده، یا به خشونت کشیده است. امیدوار بودم این خبر درست نباشد… ولی شنیده‌ ها حاکی از آن بود که یکی از اعضای مجاهدین آقای عباس…، با لباس احرام بین تظاهرکنندگان هنگامی که جمعیت روی پل معروف به “هجوم” می ‌رسند گلوله ‌ای به طرف پلیس شلیک میکند. پلیس عربستان هم که کاملا در حال آماده ‌باش بود به طرف جمعیت حمله میکنند و تیراندازی میشود، جمعیت سراسیمه به عقب برمیگردند و جماعت زیادی که بیشتر خانم‌ ها بودند زیر دست و پا له میشوند و از بین میروند.» [۳]

همکاری رژیم بعثی عراق با منافقین در کشتار مکه

شواهد موجود حاکی از آن است که رژیم عراق نیز که در آن دوران درگیر جنگ با ایران بود از توطئه منافقین و سعودی ‌ها آگاه بوده و برای به خون کشیدن مناسک حج با منافقین همکاری میکرده است. در بخشی از مذاکرات فاش شده یکی از عناصر قدیمی مرکزیت سازمان منافقین به نام “عباس داوری” که در سال ۶۶ ریاست کاروان اعزامی منافقین به مناسک حج را بر عهده داشته است، با افسران امنیتی عراق،‌ به موضوع حضور منافقین در حج و همکاری بعثی‌ ها با آنان اینگونه اشاره میشود :

عباس داوری می گوید :

ما می‌ خواستیم اگر امکان داشته باشد در درون هیئت‌ های عراقی اعزامی به حج حضور یابیم و به گونه ‌ای مشخص نگردد که از مجاهدین و غیرعراقی‌ هستیم و همان روزی که ایرانی‌ ها وارد میشوند ما ملحق می ‌شویم؛ البته میدانید که ایرانی‌ ها به صورت کاروانی به حج می ‌آیند؛ می‌خواهیم نیروهای خود را در آنها نفوذ دهیم و ارتباط گیری کنند.

افسر امنیتی بعث عراق : ما چگونه برای شما ویزا بگیریم؟ این نیروهای شما کجا می ‌خواهند ارتباط گیری کنند؟

عباس داوری : در جده،‌ که همه زائرین ابتدا آنجا پیاده می ‌شوند و فعلا چند نفر مد نظر ما است که [هم ‌اکنون] در عراق نیستند.

افسر امنیتی بعث عراق : ما پس از موافقت می‌ توانیم برای آنها گذرنامه عراقی درست کنیم و به همراه برخی از کاروان ‌های حج بفرستیم. برای هر فرد گذرنامه را می ‌فرستند و به دست او می‌ رسانند و در موعد مقرر نیز گذرنامه را بازمی‌ گردانند؛ راه دیگری نداریم.

عباس داوری : به خاطر حساسیت موجود اگر بشود که بازگشتشان به کشور دیگری باشد و از آنجا به عراق بیایند بهتر است.

افسر امنیتی بعث عراق :‌ چون گذرنامه‌ ها با یکی از کاروان‌ های ما خواهد رفت نمی‌ تواند با این کاروان بازنگردد. چون عربستان از هر کاروانی لیست دارد و نفر شما می ‌تواند به مجرد رسیدن به آنجا از بعثه جدا شود و به دنبال کارش برود و کسی او را شناسایی نخواهد کرد و در پایان به فرد تعیین ‌شده از سوی ما مراجعه میکند و گذرنامه ‌اش را تحویل می ‌گیرد و می ‌آید.

عباس داوری : نفرات مجاهدین می‌ خواهند در داخل کاروان ‌های ایرانی جای بگیرند و شب و روز با آنها باشند و مشخص نگردد که از کاروان دیگری آمده ‌اند. [۴]

سفر محرمانه مسعود رجوی به عربستان

در اسفند ۱۳۷۹ یعنی ۱۳ سال پس از اتفاقات ناگوار مکه، تصویری از مسعود رجوی در نشریه مجاهد منتشر شد که نشان میداد وی در سال ۶۶ در مکه حضور داشته است. [۵] در این عکس علاوه بر رجوی افرادی چون عباس داوری، ‌علیرضا باباخانی، محمد سیدالمحدثین، علیرضا صدرحاج سیدجوادی و رضا درودی که همگی از مسئولین روابط خارجی و اطلاعاتی و حفاظتی منافقین بودند دیده میشوند.

علاوه بر این، شواهد دیگری نیز حاکی از آن بود که سرکرده گروهک منافقین، در سال‌ ۶۶ و همزمان با وقایع مکه با دعوت ‌نامه رسمی که از ملک فهد دریافت میکند به شکل محرمانه عازم عربستان میشود.

در همین رابطه “مهدی ابریشمچی” به افسر اطلاعات عراق می ‌گوید :

«ما برای اینکه مخفی بودن سفر را تأمین کنیم حتی برای مخفی ماندن از دید کارکنان فرودگاه،‌ یک جدول زمان ‌بندی شده داریم که به شما اطلاع می ‌دهیم تا براساس آن عمل شود و انتظار داریم تا براساس آن عمل شود و غیر از ما سه نفر هیچکس از آن اطلاع ندارد.»

در جلسات دیگر بین رابط منافقین و سازمان اطلاعاتی عراق تأکید میشود که سفر مزبور در جهت جلب حمایت بیشتر عربستان از سازمان برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران بوده است.[۶]

افشای ارتباط منافقین با عربستان توسط مسعود رجوی

مسعود رجوی در مذاکرات با “سپهبد صابرالدوری” رئیس سرویس کل اطلاعات عراق پس از انتفاضه شعبانیه ۱۳۷۰ می ‌گوید :

«روز پنجشنبه هفته گذشته نماینده ما با “مورفی” در آمریکا دیدار کرد. شروع کردند به حرف‌ های ما گوش دادن و ما تلاش کردیم نقشه‌ ها و توطئه‌ های رژیم [امام] خمینی را برای آنها برملا کنیم. به آنها ثابت کردیم که رژیم ایران تهدید شماره یک به حساب می ‌آید، نه عراق. به صراحت گفتیم که این تهدید و خطر متوجه [عربستان] سعودی نیز میشود. شما عراقیان ارتباط ما را با سعودی برقرار کردید، به طوری که “ملک فهد” مرا برای دیدار از عربستان دعوت کرد که به آنجا رفتم و با ایشان ملاقات کردم.»

مسعود رجوی همچنین در پیغامی به “رییس سرویس اطلاعات بعث عراق” درباره ارتباط سازمان منافقین و عربستان می ‌گوید :

«آنچنان که دکتر میدانند ما به دنبال متقاعد کردن سعودی به برقراری ارتباط مستحکم با عراق هستیم که [نظام امام] خمینی را به قوی ‌ترین صورت طرد کنند و جناب دکتر خوب میدانند که خبر این رابطه باید بین ما و شما محفوظ بماند. همچنین اگر دکتر ملاحظه دارند، قبل از آنکه هیئت [اعزامی به عربستان] روز سه‌ شنبه برود بیان کنند.» [۷]

پی نوشت ها :

۱- نشریه نگاه، سازمان منافقین، بیانیه رضوانی، ص ۳۳۰٫

۲- روزنامه کیهان، سه‌شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۶۶، ص ۲٫

۳- عزت الله سحابی، نیم قرن خاطره و تجربه، جلد دوم، تهران: انتشارات خاوران، ص١٨٣.

۴- صفاء الدین تبرائیان، خوابگردها: ارتباط رهبران سازمان مجاهدین خلق با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی عراق، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص ۷۰۱ و ۷۰۲٫

۵- سازمان مجاهدین خلق از پیدایی تا فرجام، جلد سوم، تهران: موسسه مطالعات و پژوهش ‌های سیاسی، ص ۲۶۶٫

۶- پیشین، ص ۲۷۲٫

۷- صفاءالدین تبرائیان، خوابگردها، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، صص ۷۰۷۰۶-۷۰۴٫

منبع : مشرق نیوز

——————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “نقش منافقین در کشتار خونین حج سال ۱۳۶۶”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط