نحوه صحیح صحبت با نوجوان درباره مشکلات

خانواده ایرانی- سبک زندگی ایرانی اسلامی- X نحوه صحیح صحبت با نوجوان درباره مشکلات X راه حل اختلاف با نوجوان X 14setare.com X 14 ستاره X نحوه ارتباط با نوجوان X روش برقراری رابطه با نوجوان سرکش X نوجوان مغرور و حرف گوش نکن X ارتباط با کودکان خودسر

بسیاری از نوجوانان شاکی هستند که والدین به حرف آنان گوش نمی کنند. ارتباط مانند خیابان دوطرفه است. اگر می خواهید نوجوان به حرف شما گوش کند، با دقت شنوای حرف هایش باشید.

* * * * * * * * * * * * * *

نحوه صحیح گفتگو با نوجوانان

شروعِ صحبت با نوجوانان دشوار است. صحبت درمورد مواد مخدر و الکل حتی سخت‌ تر نیز می ‌باشد. به عنوان پدرمادر اغلب با مقاومت روبرو می ‌شوید. خبر خوب این است که روش‌ هایی برای تعامل با نوجوانتان که روابط باز و مثبت را ترویج می ‌دهد وجود دارد.

روشنفکر باشید

اگر می ‌خواهید یک مکالمه سازنده با نوجوانتان داشته باشید، یک چیز را به خاطر داشته باشید این است که هنگامی که یک بچه احساس مورد قضاوت بودن و یا محکوم شدن میکند، احتمال کمتری دارد که پذیرای پیام شما باشد. پیشنهاد می‌ کنیم به منظور دستیابی به بهترین نتیجه برای شما و نوجوانتان، سعی کنید موقعیتی بی‌طرف و آزاد را حفظ کنید. ما درک می ‌کنیم که چالش برانگیز است و به تمرین نیاز دارد.

خودتان را جای نوجوانتان قرار دهید

برای مثال، رفتاری را که خودتان ترجیح می‌دهید زمانی که در مورد یک موضوع دشوار صحبت می‌کنید مورد خطاب قرار بگیرید را در نظر بگیرید. فکر کردن درمورد چگونگی احساستان در زمان نوجوانی می‌تواند سودمند باشد.

در مورد اهدافتان صریح و شفاف باشید

نوشتن آنها می‌تواند موثر باشد. زمانی که شما هدفتان از یک مکالمه را بدانید، می ‌توانید بعدأ به آن برگردید و آنچه را که درست پیش رفت، آنچه که نادرست بود، چه اهدافی داشتید و کدام ‌ها باید برای یک وقت دیگر بمانند و آیا قادر به ارائه موثر آنها بودید را مرور کنید

مثبت فکر کنید

اگر به یک موقعیت با شرم، خشم، ترس یا ناامیدی نزدیک شوید، تلاش ‌های شما نتیجه معکوس خواهد داشت. در عوض مراقب، کنجکاو، مودب و فهمیده باشید. صحبت کردن با نوجوانتان در مورد مواد مخدر نباید زشت و یا ناراحت باشد.

به حرف های نوجوان گوش کنید

بسیاری از نوجوانان شاکی هستند که والدین به حرف آنان گوش نمی کنند. ارتباط مانند خیابان دوطرفه است. اگر می خواهید نوجوان به حرف شما گوش کند، با دقت شنوای حرف هایش باشید.

برای نظر نوجوان احترام قائل شوید

در برخی موضوعات نظر فرزندان را بپرسید. گاهی نظر آنان با ارزش است. این امر به نوجوان کمک میکند که در مورد مسائل مختلف فکر کند و از طرفی اعتماد به نفس او افزایش می یابد.

نظر نوجوان را بی ارزش و مسخره ندانید

شاید نوجوان حرفی بزند که به نظر ما احمقانه و کودکانه است. اگر این امر را مستقیماً به او بگوییم ناراحت میشود و کمتر صحبت میکند. در برخی موارد که نظر او را قبول ندارید، آنرا مطرح نکنید، زیرا نوجوان در این مقطع به تأیید نیاز دارد.

با رفتار و گفتار مثبت سرمشق و الگوی فرزندان باشید

اگر با همسر و فرزندان رفتار خوبی داشته باشید، نوجوان می کوشد رفتار شما را سرمشق خود قرار دهد.

انعطاف پذیر باشید

به موضوعات مورد علاقه نوجوان توجه کنید. علایق و خواسته های نوجوان با ما فرق دارد؛ همانطوری که ما نوجوان بودیم، خواسته های ما با والدین متفاوت بود. خود را جای او بگذارید و مسائل را از دید او ببینید.

نظرات خود را به فرزندان تحمیل نکنید

هرگز فرزندتان به زور و اجبار نظرتان را نمی پذیرد. تحمیل نظر باعث جبهه گیری فرزندان می شود.

زمانی که فرزندتان آمادگی دارد با او صحبت کنید

بزرگترین اشتباه را زمانی مرتکب می شوید که فرزندتان خود را برای رفتن به میهمانی دوستش آماده میکند و به او می گویید می خواهم با تو صحبت کنم. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. اگر زمانی که فرزندتان حوصله و وقت کافی دارد با او صحبت کنید بهتر نتیجه می گیرید.

همیشه فرزندتان را نصیحت نکنید

گرچه نصایح شما به نفع نوجوانان است، ولی آنان در این مقطع کمتر مایل به شنیدن آن هستند. توجه به نوجوان از اهمیت خاصی برخوردار است. ساکت باشید، به او فرصت دهید صحبت کند. با عجله حرفش را قطع نکنید و نظرتان را نگویید.

منبع : سلامت دیجیتال

————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “نحوه صحیح صحبت با نوجوان درباره مشکلات”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.