نکاتی درباره حرف زدن با کودکان کم سن

phoca_thumb_l_kids-in-circle- توصیه هایی برای بازی کودکان برای پدر و مادران ایرانی- ارتباط با کودکان خودسر- تربیت کودک-رابطه کودک با والدین- رفتارشناسی کودکان- کودک- 14 ستاره- تربیت فرزند- نحوه ارتباط با نوجوان- نحوه صحیح صحبت با نوجوان درباره مشکلات- نوجوان مغرور و حرف گوش نکن- 14setare.com- نحوه صحیح حرف زدن با کودکان- ویژگی خانواده ایرانی - اسلامی- سبک زندگی ایرانی اسلامی- سبک زندگی

زمانی که با فرزندتان حرف می زنید باید مراقب سخنانتان باشید و سعی کنید به روحیات و طرز فکر آنها آسیبی وارد نسازید، تاثیرات حرف های پدر و مادر بر اطفال بسیار حائز اهمیت است و شخصیت آنها را در آینده خواهد ساخت. در ادامه نکاتی درباره حرف زدن با کودکان را مرور میکنیم.

چهارده ستاره” – زمانی که با فرزندتان حرف می زنید باید مراقب سخنانتان باشید و سعی کنید به روحیات و طرز فکر آنها آسیبی وارد نسازید، تاثیرات حرف های پدر و مادر بر اطفال بسیار حائز اهمیت است و شخصیت آنها را در آینده خواهد ساخت.

بسیاری از والدین از اینکه مجبورند هر از چند گاهی برای رفتارهای زشت کودکانشان با آنها به گفتگو بنشینند، شکایت می کنند. گاهی منشأ این مشکلات، جملات نامناسبی است که والدین به فرزندان خود می گویند و هیچ تاثیر روی آنها ندارد. اگر شما نیز یکی از جملات زیر را به کار می برید، باید بگوییم که تنها وقت تان را تلف می کنید.

نکاتی درباره حرف زدن با کودکان کم سن

«تمومش کن»

احتمالا شما هم جملاتی مانند «بس کن» و «تمومش کن» را خطاب به کودکتان زیاد به کار می برید. به عنوان مثال زمانی که او پایش را مدام به زمین می کوبد یا در ماشین زیاد تکان می خورد. اما باید بدانید که این جملات مشکل شما را حل نمیکند؛ زیرا کودکتان با شنیدن آنها رفتار اشتباه خود را تشخیص نمی دهد.

به جای آن چه بگوییم؟ شما می توانید از این جمله استفاده کنید: «لطفا پایت را به زمین نکوب زیرا صدای آزار دهنده ای دارد.»

«شیطونی نکن»

این جمله معانی بسیاری دارد. به عنوان مثال زمانی که شما این جمله را به هدف درست صحبت کردن کودکتان به او می گویید، ممکن است برداشت او چیز دیگری مانند تن صدای بلند اسباب بازی اش باشد. بنابراین این جمله مناسبی نیست، زیرا رفتار درست را به کودک نشان نمی دهد.

به جای آن چه بگوییم؟ دقیقا به کودکتان بگویید که کدام رفتار درست است. به عنوان مثال: «با مهربانی با برادرت صحبت کن» این جمله باعث میشود که او دقیقا درک کند کدام رفتار مناسب و کدامیک نامناسب است.

«درست بازی کن»

زمانی که هنگام بازی با کودکتان متوجه می شوید که او در حال جرزنی است و این جمله را به او می گویید، در واقع تاثیری بر او ندارد زیرا او منظور شما را از کلمه «درست» نمی فهمد.

به جای آن چه بگوییم؟ دقیقا رفتاری را که می خواهید از کودکتان ببینید، به زبان آورید. به او بگویید: «قوانین بازی را رعایت کن».

«حرف نزن»

مشکل این جمله آنجاست که کودکتان دلیل حرف نزدن را نمی فهمد. آیا در مکان ساکتی هستید و از او می خواهید که آرام تر صحبت کند یا اینکه به غر زدن خود ادامه ندهد؟

به جای آن چه بگوییم؟ برای او توضیح دهید که چرا چنین چیزی از او می خواهید. «اینجا کتابخانه است، آرام تر صحبت کن» یا «بگذار نوبت تو شود، سپس صحبت کن»

«مراقب باش»

این جمله ساده تاثیری روی رفتار کودکتان نمی گذارد. منظور شما چیست؟ آیا هنگام نوازش سگ یا هنگام دوچرخه سواری باید مراقب باشد؟»

به جای آن چه بگوییم؟ منظور خود را دقیقا بیان کنید. به عنوان مثال «آن لیوان را با دو دستت بگیر تا نیافتد»

منبع : آکاایران

—————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “نکاتی درباره حرف زدن با کودکان کم سن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.