رفتار با فرزند اول هنگام تولد فرزند دوم

فرزند-دوم-X فرزند دوم خانواده X نحوه رفتار با فرزند اول X نحوه رفتار با فرزند دوم X کودک X تربیت کودک X رفتارشناسی کودکان X فرزند دوم و فرزند اول X فرزند تازه به دنیا آمده X رفتار شناسی X تربیت فرزند X 14 ستاره X 14setare.com

والدین باید در زمان بارداری مادر، کودک خود را برای ورود عضو جدید به خانواده آماده کنند‎.

به گزارش “۱۴ ستاره“، با تولد اولین فرزند یک خانواده، حال و هوای تازه ای در روحیه ی اعضای آن خانه پیدا میشود. فرزند تازه به دنیا آمده میشود گل سر سبد خانه، میشود کانون اصلی توجه و محبت اعضای آن خانواده. هر چیز را که بخواهد میتواند به راحتی به دست بیاورد، هر کاری را که بخواهد انجام میدهد، هر جلب توجهی کند، مورد توجه قرار می گیرد.

قصه از آنجا شروع میشود فرزند اول هر خانه پادشاه است، اما این فرمانروایی یک روزی تمام میشود و آن روز، روز به دنیا آمدن فرزند بعدی است حال باید دید والدین با این پادشاه کوچک چه کنند؟

آماده سازی حاکم کوچک

گام اول

والدین باید در زمان بارداری مادر، کودک خود را برای ورود عضو جدید به خانواده آماده کنند. قبل از تولد باید به کودک اول، توضیحاتی داده شود. در طول ۹ ماه بارداری مادر، بهترین فرصت برای آماده سازی ذهن کودک ایجاد میشود. والدین کم کم باید به کودک خود بگویند که برایش می خواهند یک خواهر کوچولو یا یه برادر کوچولو بیاورند و قرار هست که با یکدیگر بازی کنند و پارک بروند. باید به صورت غیر مستقیم به کودک خود اطمینان بدهند که قرار نیست خواهر یا برادرش جای او را بگیرد و قرار هست هر دو در کنار همدیگر باشند و همدیگر را دوست داشته باشند و با هم بازی کنند.

گام دوم

با ورود کودک جدید، والدین هیچگاه نباید تغییرات اساسی در تمام جنبه های زندگی کودک اول بدهند. مثل تغییر در اتاق خواب، وسایل شخصی و یا حتی تغییراتی در نحوه گذراندن اوقات فراغت کودک و بازی کردنش

بعد از ارائه این نکته مبنی بر اینکه فرزند دومی در راه هست که قرار است با یکدیگر بازی کنند و همدیگر را دوست داشته باشند، باید در مرحله بعد ذهن کودک را آماده این نکته کنیم که در ابتدای تولد خواهر یا برادرش بسیار کوچک و ضعیف و ناتوان است. او نمیتواند مثل ما هر غذایی را بخورد، کارهای شخصی اش را خودش انجام بدهد و یا حرف بزند. به کودکتان بگویید تو باید مواظب او باشی و اول به مادر یا پدرت بگویی که چه کمکی را می خواهی به او بکنی و بعد از تایید ما آن کار را انجام بدهی. البته با لحنی بسیار مهربانانه. با گفتن این جملات به کودک میتوانید از حساسیت او در زمان رسیدگی به کارهای نوزادتان، کم کنید. به کودکتان بگویید که ما حتما نیاز به کمک تو داریم تا بتوانیم از خواهر یا برادر کوچولو مواظبت کنیم تا مثل تو بزرگ بشود و بتوانید با هم بازی کنید.

تغییرات اساسی زندگی، ممنوع

یکی از عواملی که باعث میشود، پادشاه کوچک ما، اعتماد به نفس خود را از دست بدهد این است که با به دنیا آمدن کودک دوم، به تغییرات اساسی در زندگی کودک اول خود دست بزنیم. تا آنجا که میشود نباید اتاق خواب کودک اول را تغییر داد، از وسایلش برای کودک دوم بهتر است استفاده نشود مگر با رضایت خود کودک اول. همچنین والدین باید از تغییرات اساسی در تفریحات و اوقات فراغت کودک اول پرهیز کنند. روال زندگی پادشاه با ورود عضو جدید باید مثل قبل باشد تا از آسیب کمتری برخوردار شود. به میزان گذشته برایش وقت بگذارید و او را به تفریح ببرید.

خشم بعد از تولد

با تولد فرزند جدید، کاملأ طبیعی است که فرزند اول دچار واکنش های منفی بشود. خشم، پرخاشگری، لجبازی، جلب توجه کردن میتواند نمونه هایی از رفتارهای پادشاه کوچک باشد. یکی از بهترین کارهایی که والدین میتوانند انجام بدهند این است که ذهن اکثر اعضای خانواده خود را هم آماده این مساله کنند که با دیدن نوزاد، باید به میزان قبل از تولدش، به پادشاه کوچک توجه کنند. ابتدا به پادشاه تبریک بگویند و به او توجه کنند و بعد به سمت نوزاد بروند. اینگونه خیلی از حساسیت های پادشاه کمتر می شود.

کتاب خوانی

خواندن کتاب ها و قصه هایی که در زمینه تولد فرزند جدید است، میتواند به آماده شدن کودک شما و کم کردن از حساسیت هایش کمک کند. نحوه آموزش کودکان زیر ۷ سال به صورت غیر مستقیم است. پس تاثیر گذارترین روش آموزش، می تواند کتاب خواند و یا تعریف کردن قصه باشد. برای بالا بردن جذابیت داستانتان می توانید از عروسک های انگشتی نیز استفاده کنید و یا از خود کودک هم در بازی مشارکت بخواهید. مشارکت کودک میتواند فکر او را برای برخورد صحیح با خواهر یا برادر کوچکش خلاق کند.

منبع: بیتوته

——————————————————————————-

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “رفتار با فرزند اول هنگام تولد فرزند دوم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.