پربازدید های پزشکی و تندرستی

مهمترین عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی

A patient receives chemotherapy treatment for breast cancer at the Antoine-Lacassagne Cancer Center in Nice - X -عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی- روش های تغذیه ای برای درمان اسهال و نفخ ناشی از شیمی درمانی- تغذیه برای بیماران شیمی درمانی و رادیوتراپی- متخصص تغذیه- 14 ستاره- 14setare.com- اصول تغذیه بعد از شیمی درمانی- دلایل اسهال و استفراغ بعد از شیمی درمانی- مواد غذایی-تغذیه مخصوص پس از عمل شیمی درمانی- انجمن کلینیکال انکولوژی ایران- انکولوژی

مسئول کمیته پرستاری انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران، گفت: ریزش مو یک عارضه موقتی شیمی درمانی و رادیوتراپی است که حدود ۶ هفته پس از اتمام دوره درمان مو مجددأ رویش پیدا میکند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، مسئول کمیته پرستاری انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران، گفت: ریزش مو یک عارضه موقتی از عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی است که حدود ۶ هفته پس از اتمام دوره درمان مو مجددأ رویش پیدا میکند.

مهناز ایلخانی درباره مهمترین عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی در بیماران گفت :

شیمی درمانی و رادیوتراپی بر روی سلول ها و بافت هایی که سرعت تکثیر بالایی دارد مانند مولکول مو بیشترین تاثیر را می گذارد.

وی افزود: برای مثال شیمی درمانی و رادیوتراپی منجر به ریزش مو در بیمار میشود که اصولأ این عارضه موقتی خواهد بود و حدود ۶ هفته پس از اتمام درمان مو مجدد رشد پیدا میکند.

مسئول کمیته پرستاری انجمن کلینیکال انکولوژی ایران با بیان اینکه مغز استخوان که بر روی سلول های خونی تاثیر گذاشته و باعث کاهش گلبول های سفید و مستعد شدن بیمار به عفونتها میشود خود یکی از عوارض بالقوه کشنده ناشی از رادیوتراپی و شیمی درمانی است، عنوان کرد :

بنابر این افزایش درجه حرارت و بروز علایم عفونت باید بلافاصله گزارش شود. به علاوه عوارض ناشی از ضعف مغز استخوان باعث کاهش پلاکت و مستعد شدن بیمار به خونریزی میشود و تاثیر بر سلول های قرمز منجر به بروز آنمی (کم خونی) در بیمار کمک میکند که نقش تغذیه در این مورد بسیار با اهمیت تلقی می گردد.

وی افزود: سومین بافتی که از سرعت تکثیر بالایی برخوردارهستند سلول های پوشاننده مخاط های بدن نیز می باشند که در نتیجه احتمال بروز زخم ها یی در دهان و سایر قسمت هایی دستگاه گوارش را فراهم میکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه یادآور شد :

تخمدان و بیضه ها نیز می توانند به راحتی تحت تاثیر شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار بگیرند که این امر موجب اختلالات قاعدگی در خانم ها و کاهش فعالیت اسپرم ها در آقایان میشود.

به گفته وی، باید در نظر داشت که شیمی درمانی یک درمان سیستماتیک است ولی درمان رادیوتراپی موضعی بوده و در نتیجه عوارض و مشکلات به دنبال این درمان فقط در محل تحت درمان رخ می دهد.

ایلخانی درباره تاثیر رژیم غذایی در کاهش عوارض ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی، خاطر نشان کرد :

رژیم غذایی مناسب باعث تقویت سیستم ایمنی و مغز استخوان شده که در نتیجه به بیمار کمک و منجر به جلوگیری و یا کاهش عوارض در بیمار میشود.

مسئول کمیته پرستاری انجمن کلینیکال انکولوژی ایران درباره روش های تغذیه ای برای درمان اسهال و نفخ ناشی از شیمی درمانی، گفت :

به بیماران توصیه میشود مایعات به حد کافی بنوشند، از غذاهای پرچرب پرهیز و تعداد دفعات مصرف غذا را زیاد کنند.

وی افزود: همچنین به این دسته از بیماران توصیه میشود از مواد غذایی مثل تخم مرغ، موز رسیده، پنیر، برنج، آب انگور استفاده کنند و مصرف شیر، محصولات همراه آن، چای پر رنگ، قهوه و شکلات را محدود کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهوع و استفراغ را یکی دیگر از عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی دانست و یادآور شد :

برای کاهش این علائم به افراد توصیه میشود زنجبیل، مایعات خنک، کیک های کم شیرین، میوه و سبزیجات نرم یا پوره شده، آب نبات ترش و یا چند قطره لیمو ترش مصرف کنند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به پروتئین و کالری در بیماران مبتلا به سرطان افزایش می یابد، گفت :

بنابراین به این افراد توصیه میشود روزانه موادی مانند شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، کره بادام زمینی، خشکبار، عسل، ژله و بستنی را به رژیم غذایی خود بیفزایند.

کارگاه شیمی درمانی ۲ تا ۴ مرداد ماه ۹۵ در دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توسط انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران برگزار شد.

منبع : مهر

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مهمترین عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.