پربازدید های اخبار بین المللفرق ضاله

مقصد احتمالی داعش بعد از شکست

isis-mihangram.com-X اردن X تونس X عربستان سعودی X داعش X عراق X یمن X سوریه X رقه سوریه X الرقه X موصل عراق X سرت لیبی X لیبی X داعش در عراق X داعش در سوریه X محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیل X روسیه X آمریکا X 14 ستاره X 14setare.com

برخی کارشناسان پیش بینی میکنند که به دنبال شکست تروریست های داعش در سوریه و عراق، موج جدیدی از بی ثباتی ممکن است اردن، عربستان، تونس و الجزایر را در هم بکوبد.

به گزارش “۱۴ ستاره”، براساس برخی تحلیل ها این احتمال وجود دارد که اگر الرقه و موصل و سرت از چنگال داعش رهایی یابند در آن صورت منطقه وارد موج جدیدی از خشونت شود. این موج به شدت کشورهای تقریبأ با ثبات مانند اردن، عربستان، تونس و الجزایر را در هم بکوبد و این کشورها به عراق یا سوریه دیگری تبدیل شوند.

محمد الطاهر نویسنده عرب زبان درمقاله ای دراین باره نوشت: نشانه های موجود حکایت از آن دارد که آمریکا عزم خود را برای نبرد فراگیر با داعش در جبهه های الرقه و موصل و سرت جزم کرده و اکنون این سوال مطرح است که آیا واقعا زمان نبرد سرنوشت ساز فرارسیده است؟

آمریکا معمولأ قبل از هر نبرد سرنوشت ساز بزرگ همانند حمله به افغانستان و عراق و بمباران لیبی کشورهای همپیمان خود را بسیج میکند اما این بار به نظر میرسد که تصمیم گرفته تا بر همپیمانان محلی خود در عراق ، سوریه و لیبی تکیه کند که تیمی از کارشناسان آمریکایی و یگان هایی از نیروهای ویژه و حملات هوایی در هم کوبنده آنها را همراهی میکند.

در بخشی دیگری از این مقاله که روسیا الیوم روز سه شنبه آنرا منتشر کرد آمده است :

اگر چنین تحلیلی درست باشد این بدان معناست که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته تا مرگ ابوبکر البغدادی را به پرونده پیروزی های خود در کاخ سفید قبل از ترک آن بیافزاید و در واقع با یک تیر دو نشان بزند و بدین ترتیب به نامزد دمکرات طلب در مبارزه ریاست جمهوری فرصت بیشتری برای پیروزی ببخشد.

اوباما اگر بتواند الرقه و موصل و سرت و ابوبکر بغدادی را به فهرست پیروزی های خود بیافزاید، در آن صورت صرف نظر از پیامدهای خطرناک ماجراجویی های آمریکا در منطقه میتواند آینده تاریخی خود را تضمین کند.

در اینجا این سوال مطرح میشود که پس از تصرف الرقه و موصل و سرت داعشی های مهاجری که از سراسر جهان به ویژه عربستان، تونس، یمن و سودان به عراق، سوریه و لیبی آمده اند به کجا خواهند رفت؟

این احتمال وجود دارد که اگر الرقه و موصل و سرت از چنگال داعش رهایی یابند در آن صورت منطقه وارد موج جدیدی از خشونت شود. این موج به شدت کشورهای تقریبا با ثبات مانند اردن، عربستان، تونس و الجزایر را در هم بکوبد و این کشورها به عراق یا سوریه دیگری تبدیل شوند.

عربستان؛ نقاط قدرت و نقاط ضعف

عربستان امکانات امنیتی، نظامی و اقتصادی گسترده ای در اختیار دارد که با تکیه بر آنها میتواند با هر گونه چالش و خطری تهدید کننده ثبات داخلی اش مقابله کند. البته عربستان در مقابل سرزمین و صحراهای وسیعی در اختیار دارد که داعش و دیگر گروه های تندرو به ویژه القاعده میتوانند دور از چشم ها به فعالیت خود ادامه دهند. منفی ترین موضوع اینکه عربستان درگیری یک نبرد نظامی طائفه ای طولانی مدت در یمن شود و در نتیجه نگاه ها از خطر روزافزون داعش دور خواهد شد و به دنبال بازگشت شمار بسیاری از سعودی ها از عراق، سوریه و لیبی زمینه گسترده ای برای تحکیم پایه های آنها فراهم خواهد آورد.

در همین راستا میتوان گفت جنگ طائفه ای در خلیج فارس پیامدهای بسیار خطرناکی به همراه دارد و میتواند زمینه ساز قدرت گرفتن داعش شود. به هر حال جنگ جاری در یمن به طور مستقیم به نفع گروه های تروریستی است.

اردن؛ نقاط قدرت و ضعف

امان همچون ریاض از یک ثبات نسبی و توانایی های امنیتی و نظامی گسترده ای بهره مند است که میتواند با هرگونه خطر داخلی مقابله کند اما اگر داعش پایگاه های خود را در سوریه، عراق و لیبی از دست دهد، توانمندی های اردن نمیتواند در مقابل خطر داعش مصونیت کاملی به آن بدهد.

اردن با عربستان فرق میکند، زیرا دارای سرزمین وسیعی نیست و به همین دلیل امان از توان بالایی برای حرکت و کنترل هر گونه کانون تنش بی بهره است. البته این موضوع بستگی به موقعیت داعشی ها در اردن دارد برای اینکه بتوانند با استفاده از تجربه به دست آمده در عراق و سوریه معادله قدرت را با دولت برهم زنند.

تونس؛ نقاط قدرت و ضعف

کشور تونس پس از سونامی تغییر در سال ۲۰۱۱ به ثبات قابل توجهی دست یابد. این تغییر منجر به پیدایش جنبش های افراطی مسلح شد که همچنان میتوانند هر از چند گاهی حملات خطرناکی انجام دهند. تروریست های تونس همچنین میتوانند به درون لیبی تکیه کنند و از آشوب و ناآرامی با تاریخ بیش از پنج ساله این کشور استفاده کنند. البته تروریست های تونس اگر آمریکا و اروپا بتوانند پایگاه داعش در سرت را در هم بکوبند، به شدت آسیب خواهند دید زیرا صدها تن از شهروندان تونسی عضو داعش هم اکنون در سرت بسر می برند. در آن صورت داعشی های تونس به دنبال یافتن پناهگاهی برای خود برخواهند آمد و احتمال دارد که درون صحرای لیبی و الجزایر و مالی چنین پایگاه و موقعیتی برای خود بیابند.

اوضاع کنونی به ویژه طی چند سال گذشته در جهان عرب ثابت میکند که دگرگون شده اما تغییر نمی یابد. این فرآیند که به سرعت در حال پیشرفت است باعث شده تا کشورهای عرب به تدریج چند پاره شده و به قربانی ساده ای برای داعش تبدیل شوند. هم اکنون داعش به خوبی میداند چگونه از ناآرامی و ناکامی مقامات بسیاری از کشورهای عربی در تحقق بخشیدن به ثبات امنیتی و اقتصادی و اجتماعی استفاده کند.

منبع : العالم

—————————————————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مقصد احتمالی داعش بعد از شکست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط