پربازدید های اخبار بین المللمحور مقاومت

معامله مسکو – واشنگتن / رقه در برابر النصره

X نقشه سوریه X سوریه X رقه سوریه X الرقه X 14 ستاره X 14setare.com X النصره X احرارالشام X جیش الفتح X جیش الحر X داعش X نیروهای دموکراتیک کرد سوریه X کردستان سوریه X کردستان عراق X شهرک مارع سوریه X شهرک خان طومان سوریه X شهرک زربه سوریه X شهرک اعزاز سوریه X حلب سوریه X جنوب حلب سوریه X در حلب سوریه چه خبر است ؟ X allepo X Allepo Syria X ISIS X What is ISIS X ترکیه X آمریکا X عراق X روسیه X ایران X طرح فدرالی کردن سوریه-X ارتش سوریهX سوریهX آخرین اخبار سوریهX حلب سوریهX جبهه حندرات حلب سوریهX جیش الفتحX جیش الحرX گروه تروریستی حرکه نورالدین زنگیX حزب الله لبنانX سوريا، العراق، روسيا وإيران وحزب الله وأنصار الله يقاتلون ISISX روسیهX نیروی هوایی روسیهX نیروی هوایی سوریهX جاده کاستلو حلبX شهرک خالدیه سوریهX محور مقاومتX محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیلX 14setare.comX 14 ستارهX Allepo SyriaX allep

روس‌ ها مشکلی با طرح آمریکایی‌ ها برای آزادسازی رقه ندارند اما در مقابل شرط کرده‌اند که امریکا با حمله روسیه به «جبهه النصره» در حلب و مناطق پیرامونی آن موافقت کند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، تماس های آمریکا و روسیه در روزهای اخیر بر سر سوریه افزایش یافته است. واشنگتن می خواهد به هر قیمتی شده نیروهای داعش از رقه رانده شوند و نیروهای کُرد موسوم به “نیروهای دموکراتیک سوریه” که مورد حمایت امریکا هستند بر این شهر مسلط شوند.

به گزارش پایگاه خبری سوری دام پرس، روس ها مشکلی با طرح امریکایی ها برای آزادسازی رقه ندارند اما در مقابل شرط کرده اند که آمریکا با حمله روسیه به “جبهه النصره” در حلب و مناطق پیرامونی آن موافقت کند. روس ها صحبتی از اینکه آمریکایی ها بدون چراغ سبز روسیه نمیتوانند بر رقه مسلط شوند، نکرده اند. اما مسکو می خواهد که هزینه موافقتش با این کار پرداخته شود. امریکایی ها خواسته اند مدت کمی به آنها وقت داده شود تا پیشنهاد روس ها را بررسی کنند، روس ها گفته اند که اگر با پیشنهادشان موافقت نشود پیشروی در اطراف رقه متوقف خواهد شد تا توافقی میان مسکو و واشنگتن حاصل شود.

به اعتقاد آمریکایی ها پاکسازی رقه از لوث داعش جان تازه ای به دموکرات ها میدهد تا در انتخابات آمریکا بتوانند برگه برنده ای داشته باشند به ویژه بعد از آن که دونالد ترامپ ستاره نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده است.

این در حالی است که ایرانی ها به کمک ارتش عراق آمده اند و تلاش میکنند با پاکسازی فلوجه راه ارتباطی عراق و سوریه را به کنترل خود در آورند. نزدیک به ۱۰ روز پیش منطقه مرزی رطبه از کنترل داعش خارج شد و این منطقه به طور کامل تحت کنترل ارتش عراق در آمد.

تقویت کُردها، متحدان واشنگتن در سوریه و پیشروی آنها در رقه در کنار پیشروی های عراقی ها با حمایت ایران در عراق به مثابه خنجری است که از یک سو رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را تهدید میکند و از سوی دیگر نیروهای سوری مخالف بشار اسد.

بعضی ها بر این اعتقادند که کردها به دنبال تحقق طرح ایجاد “کردستان بزرگ” هستند در حالی که خود سوری ها ترجیح میدهند طرح فدرالی برای کشور تعریف شود که بهتر از گزینه ای است که کردها دنبال میکنند.

تاکنون هیچ مخالفت اساسی ای از سوی روسیه علیه طرح جاه طلبانه کردها نشده است. مسکو روابط بسیار خوبی با کردها دارد و از طرح فدرالیسم حمایت میکنند که میتواند ترک ها را عصبانی کند و ضربه ای به آنها باشد که از جبهه النصره و داعش پشتیبانی میکنند.

سوریه گسترش حضور کردها را بحرانی دائمی برای خود نمی بیند. آنچه برای دمشق در حال حاضر اهمیت دارد این است که اردوغان را به نوعی به موضوعی مشغول کند، به اعتقاد سوری ها وقتی که دل مشغولی ترک ها تغییر کند رفتارشان نیز تغییر میکند و در این صورت میتوان با آنها بر سر موضوع فدرالیسم مذاکره کرد. دمشق درک میکند که کردها نمیتوانند بر شهرهای عربی که رقه و حسکه ستون فقرات آنها محسوب میشوند برای مدت طولانی مستولی باشند. همچنین فدرالیسم میتواند باندهای قومی به وجود آورد و توانایی کردها را به چالش بکشد.

در این میان سوالی که مطرح میشود این است که بعد از پاکسازی رقه داعشی ها به کجا فرار خواهند کرد؟ به دیر الزور یا عراق؟

به نظر میرسد که عراق در اولویت آنها باشد با وجودی که داعش قصد ندارد به راحتی دیر الزور را تخلیه کند. این مسئله را روس ها و امریکایی ها خیلی خوب میدانند و خبر دارند که شرارت داعش در انتظار آنها است. به نظر میرسد پاکسازی رقه خیلی سریع انجام شود، با حمایت های آمریکا و پیشروی های میدانی کردها و هماهنگی با روسیه رسیدن به این هدف زیاد سخت نیست، به ویژه اگر میان روسیه و امریکا تفاهم حاصل شود که هم زمان روس ها جبهه النصره را نیز هدف قرار دهند. در صورت رسیدن به این موفقیت احتمال اینکه همکاری مشابهی میان آنها برای آزادسازی دیرالزور صورت بگیرد، وجود دارد. در این میان شاید کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه اعتراضاتی بکنند، اما نیاز امریکایی ها به رسیدن به دستاوردی ملموس در سوریه با توجه به نزدیک بودن انتخابات آمریکا، آنها را بر آن میدارد که توجهی به مخالفت آنها نکنند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

——————————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “معامله مسکو – واشنگتن / رقه در برابر النصره”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط