پربازدید های اخبار ورزشیفوتبال ایران

ماشین سازی؛ سومین نماینده تبریز در لیگ برتر

صعود ماشین سازی به لیگ برتر-ماشین سازی لیگ آزادگان- ناصرحجازی-X ماشین سازی تبریز X لیگ برتر فوتبال ایران X رسول خطیبی X پیام صادقیان X حبیب گردانی X سامان نریمان جهان X صعود ماشین سازی به لیگ برتر فوتبال X سابقه ماشین سازی X تاریخچه تیم فوتبال ماشین سازی X 14setare.com X 14 ستاره X ماشین سازی لیگ آزادگان

تجربه حضور تیم ماشین سازی تبریز در اولین سطح فوتبال کشور به ۲۰ سال قبل و سال ۱۳۷۶ باز میگردد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، تیم فوتبال ماشین سازی تبریز پس از ۲۰ سال به سطح اول فوتبال ایران بازگشت.

پس از ۲۰ سال اتفاق افتاد …

بازگشت غریبه به لیگ برتر

تجربه حضور تیم ماشین سازی تبریز در اولین سطح فوتبال کشور به ۲۰ سال قبل و سال ۱۳۷۶ باز میگردد.

تیم فوتبال ماشین سازی تبریز پس از ۲۰ سال به سطح اول فوتبال ایران بازگشت.

این تیم که در سال ۱۳۴۷ تأسیس شده است، قدیمی ‌ترین تیم فوتبال شمال غرب کشور به حساب می ‌آید. در طول این چند دهه ماشین سازی دوران پر فراز و نشیبی را طی کرده است و طی ۴ دهه با تغییر مالکیت های بی شمار، تغییر مدیریت و مشکلات مالی بسیاری دست و پنجه نرم کرده است. در تابستان ۱۳۸۷ این باشگاه تا مرز انحلال هم پیش رفت تا اینکه در تیر ۱۳۸۷ سازمان تربیت بدنی استان آذربایجان شرقی این تیم را از کارخانه ماشین سازی تحویل گرفت و اصغر اعتباری را به عنوان سرمربی انتخاب کرد.

در تیر ۱۳۸۷ با تصمیم فدراسیون و افزایش تیمهای دسته یک، سبزقباهای تبریز توانستند دوباره در این دسته حضور یابند.

ماشین سازی در لیگ آزادگان ۱۳۷۳ با هدایت ناصر حجازی و با کسب رتبه سوم به عنوان بهترین تیم شهرستانی شناخته شد اما پس از چند سال به دسته ‌های پایین ‌تر سقوط کرد.

در سال ۱۳۹۳ این تیم تحت پوشش شهرداری تبریز قرار گرفت. آنها در ابتدا نادر دست نشان را با قراردادی ۲ ساله در اختیار گرفتند ولی پس از کسب عنوان پنجمی تصمیم به فسخ قرارداد با این مربی و شروع همکاری با خطیبی گرفتند و در نهایت پس از ۲۰ سال دوری در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ با هدایت رسول خطیبی و تکیه بر بازیکنان بومی مجددأ به سطح اول فوتبال ایران بازگشتند.

از مردان کلیدی تیم ماشین سازی در طول این سالها میتوان به احد شیخ لاری، حسن صادقیان پدر پیام صادقیان، رضا آذری، کاظم سیدعلیخانی، ستار همدانی، غلامرضا باغ آبادی اشاره کرد. ضمن اینکه مربیان نامداری مثل مرحوم ناصر حجازی و ویان پاول اهل رومانی، ناصر ابراهیمی نیز در این تیم فعالیت داشته اند.

ماشین سازی لیگ آزادگان- ناصرحجازی

در دو دهه ۵۰ و ۷۰ بارها شاهد قدرت نمایی این تیم تبریزی در مسابقات لیگ کشور بودیم، ضمن اینکه دهه ۶۰ که به دلیل جنگ تحمیلی امکان برگزاری مسابقات کشوری وجود نداشت، تیم ماشین سازی قدرت بلامنازع لیگ باشگاه های تبریز بود و موفق شد در یک دهه ۷ قهرمانی لیگ تبریز، ۲ نایب قهرمانی و ۶ قهرمانی جام حذفی تبریز را کسب نماید.

دهه ۷۰ لیگ کشوری شاهد حضور ۳ تیم تبریزی در مسابقات بود و تبریزی ها بعد از گذشت دو دهه مجددأ دارای ۳ تیم پرامید در لیگ شانزدهم می باشند. ضمن اینکه رسول خطیبی نیز با آوردن دو تیم گسترش فولاد تبریز و ماشین سازی تبریز به لیگ برتر در میان مربیان تبریزی رکورد دار محسوب میشود.

نقل و انتقالات ماشین سازی

رسول خطیبی در هر تیمی که بوده علاقه به استفاده از بازیکنان بومی همان استان را داشته است و این رویه را در ماشین سازی تبریز نیز تا بدین جا ادامه داده است. در تیم ماشین سازی او سعی کرده تا با استفاده از بازیکنان بومی و اضافه کردن برخی نفرات دیگر تیم خود را مهیای لیگ شانزدهم نماید.

آنها تا به اینجا با تیاگو سانتوس دروازه بان برزیلی به عنوان اولین خرید خود به توافق رسیدند. در ادامه نیز موفق شدند با حبیب گردانی ۳۲ ساله مدافع ناراضی تیم سپاهان که سابقه دعوت به تیم ملی و هم چنین کار با رسول خطیبی در تیم تراکتورسازی را دارد قرارداد امضاء کنند.

پیام صادقیان را میتوان مهمترین خرید فصل تیم ماشین سازی به شمار آورد. پیام که این روز ها از روزهای اوج خود فاصله گرفته و نتوانست به تیم پرسپولیس بازگردد، انگیزه زیادی برای برگشتن به دوران اوج خود در تیم ماشین سازی دارد. جایی که پدرش حسن صادقیان سالیان متمادی می درخشیده و خانه اش محسوب میشود. باید منتظر بمانیم و ببینیم که انگیزه های این بازیکن مستعد در کنار اندیشه های خطیبی میتواند پیام صادقیان را دوباره احیا کند.

رامین قربانی، مهیار نوری، علی ارجمندیان دیگر بازیکنانی بودند که با این تیم قراردادشان را ثبت کردند. ضمن اینکه سامان نریمان جهان شاگرد سابق خطیبی نیز از چهره های نزدیک به ماشین سازی نام برده میشوند. هنوز تا پایان فصل نقل و انتقالات زمان داریم و این تیم میتواند دستخوش تغییر و تحولات زیادی قرار گیرد.

در نهایت به نظر میرسد تیم ماشین سازی تبریز با هدایت رسول خطیبی جوان میتواند یکی از تیمهای هیجان انگیز لیگ شانزدهم باشد. حفظ تیم ماشین سازی در لیگ هفدهم میتواند فصلی موفق برای این تیم غریبه در میان تیمهای مدعی لیگ برتر باشد. ولی با توجه به تدارک خوب این تیم و مربی خوش ذوقشان باید دید آیا آنها میتوانند رویاهایی که در سر می پرورانند را با کسب سهمیه آسیایی در فصل پیش رو به واقعیت تبدیل کنند؟

منبع : ورزش سه

————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “ماشین سازی؛ سومین نماینده تبریز در لیگ برتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط