پربازدید های اهل بیت

لقب رییس مذهب تشیع امام صادق یعنی چه؟

پوستر شهادت امام صادق رییس مذهب تشیع - رییس مذهب تشیع - امام جعفر صادق (ع) - شیعیان چه کسانی اند ؟ - شیعه - شبهه در شیعه - امام ششم شیعیان - 14 ستاره - 14setare.com - پوستر شهادت امام صادق - موسس مذهب تشیع چه کسی است ؟ - اسلام - تاریخ شیعه

آیا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است و لقب رییس مذهب تشیع برای آن حضرت صحیح است ؟

به گزارش “۱۴ ستاره“، پیدایش شیعه از زمان پیامبر اسلام (ص) بوده و انتخاب لقب رئیس مذهب برای امام صادق (ع) به این دلیل بوده که این امام بزرگوار به جهت آزادی عملی که بر اثر درگیری امویان و عباسیان به وجود آمد، توانست در حد وسیعی به توسعه فکری مذهب تشیع بپردازد و این معنا، نفی تلاش دیگر امامان نیست.

اصطلاح رییس مذهب شیعه که اکثراً بر امام صادق (ع) اطلاق می شود، ناظر به فقه شیعی در برابر مذاهب اهل سنت است، و گرنه اساس تشیع و مکتب امامت از لحاظ معارف بنیادی، در عرض مذاهب فقهی نبوده و معارف اصلی اسلامی را شامل می شود که جز در مکتب اهل بیت (ع) (عموما) قابل وصول نیست.

سوال / آیا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است و لقب رئیس مذهب برای آن حضرت صحیح است ؟

پاسخ تفصیلی سوال درباره لقب رییس مذهب تشیع

بی گمان مقصود از تشیع، همان حقیقت راستین اسلام است که مؤسس آن پیامبر اسلام (ص) بوده و امت را به متابعت از علی (ع) و اهل بیت (ع) رهنمون کرده تا بتوانند از این در، بر شهر علم محمدی راه یابند .

در زمان امام صادق (ع) شرایطی فراهم شد که امکان بیشتری برای ترویج علوم فراهم بود و معارف دینی فرصت بیشتری برای اظهار داشت. از طرفی می بینیم که هفتاد درصد از روایات فقهی شیعه به نقل از آن حضرت بوده، همچنان که مذاهب فقهی اهل سنت نیز در همین دوره پایه گذاری شده است. پس این دوره، دوره شکل گیری مذاهب فقهی اسلام نیز بوده است.

اصطلاح رئیس مذهب شیعه که اکثراً بر امام صادق (ع) اطلاق می شود، بیشتر ناظر به فقه شیعی در برابر مذاهب اهل سنت است، و گرنه اساس تشیع و مکتب امامت از لحاظ معارف بنیادی، در عرض مذاهب فقهی نبوده و معارف اصلی اسلامی را شامل می شود که جز در مکتب اهل بیت (ع) قابل وصول نیست.

بنابراین، اینگونه اصطلاحات، ناظر به شرایط تاریخی بوده و صرفاً جنبه توصیفی دارد و تشیع به عنوان مکتب اهل بیت(ع) حقیقت راستین اسلام است و صرفاً مذهبی فقهی در عرض سایر مذاهب نیست. با این حال فقه متعالی شیعه به عنوان یکی از افتخارات تشیع در زمان امامت امام صادق (ع) در برابر سایر مذاهب فقهی اظهار شد و از این روی تبیین علم شریعت نیز بیشتر به آن حضرت اختصاص داشته است.

همانگونه که بیان شد به جهت وضعیت خاصی که در زمان امام صادق (ع) پیش آمد، پیروان حضرتشان نیز به جهت آزادی نسبی که برایشان پدید آمده بود، به شیعه جعفری (ع) شهرت یافتند و در گفتار امام صادق (ع) شیعیان به این لقب نامیده شده اند. [۱]

اما در بیشتر موارد، دیگر امامان معصوم شیعیان را منتسب به نام خود نکردند (بدین معنا که گفته نشده شیعه باقر، شیعه کاظم و…) و نیز خود شیعیان نیز از انتساب خویش به آن امامان بزرگوار در خوف و هراس بوده اند.

گفتنی است که در صدر اسلام، پیروان امام علی (ع) در روایات پیامبر (ص) و خود ایشان به لقب شیعه منتسب شده اند. [۲]

برای اطلاع بیشتر در این زمینه (لقب رییس مذهب تشیع امام جعفر صادق(ع) ) به اسناد و کتب زیر مراجعه نمایید :

۱٫ حقانیت شیعه، سؤال ۱۵۲۳ (سایت: ۲۰۱۱) .

۲٫ تعریف شیعه،سؤال ۶۹۷۶ (سایت: ۷۰۷۹) .

۳٫ دلایل برتری شیعه، سؤال ۲۷۷ (سایت: ۲۱۶۳) .

۴٫ برتری تشیع بر سایر مذاهب، سؤال ۱۰۰۰ (سایت: ۱۲۵۲) .

[۱] کلینی، کافی، ج ۲، ص ۲۳۳، ح ۹، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ ش.

[۲] شیخ صدوق، الأمالی، ص ۳۶۱ و ۴۹۷، انتشارات کتابخانه اسلامیه، تهران، ۱۳۶۲ ش.

طرح گرافیکی شهادت امام صادق و بقیع- عکسنوشته حدیث از امام صادق - امام جعفر صادق (ع) -شهادت امام صادق (ع) -طرح برای شهادت امام صادق (ع) -پوستر -پوستر شهادت امام صادق -شیعه -پوستر مذهبی - عکسنوشته مذهبی - 14 ستاره - 14setare.com - اسلام - اهل بیت

منبع : اسلام کوئیست

———————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “لقب رییس مذهب تشیع امام صادق یعنی چه؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.