پربازدید های اخبار بین المللفرق ضاله

قلمروی جهانی ترور داعش فعال شده !!

پاساژ الکراده بغداد قبل و بعد از حمله تروریستی- X داعش X آخرین اخبار داعش X انفجار حسکه X انفجار در مدینه النبی X انفجارهای سوریه X انفجار داکای بنگلادش X انفجار الکراده بغداد X حمله انتحاری به فرودگاه استانبول X حمله داعش به عراق X 14 ستاره X 14setare.com X عراق X سوریه X آخرین اخبار سوریه X ترکیه X استانبول ترکیه X بغداد عراق X حسکه سوریه X داکا بنگلادش X قلمروی ترور داعش

سخنگوی داعش در پیامی اعلام میکند که این سازمان به «شورش چریکی» بازمی گردد؛ نوعی اعتراف ضمنی به این که داعش در نهایت متصرفات خود را در عراق و سوریه از دست خواهد داد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، در چند روز گذشته، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) چهره مرگبار و تغییریابنده از «برند» تروریزم خود به نمایش گذاشت.

سخنگوی داعش در پیامی اعلام میکند که این سازمان به «شورش چریکی» بازمی گردد؛ نوعی اعتراف ضمنی به این که داعش در نهایت متصرفات خود را در عراق و سوریه از دست خواهد داد.

با از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه، داعش قلمرو جهانی ترور را گسترش می دهد

ابومحمد العدنانی، سخنگوی داعش

در هفته گذشته، مقامات ترکیه اعلام کردند که شبه نظامیان تحت هدایت داعش بودند که یک حمله انتحاری هماهنگ شده را در فرودگاه اصلی استانبول به اجرا گذاشتند. در بنگلادش، روز جمعه یک گروه افراطی محلی که اخیرأ با داعش بیعت کرده، مسئولیت حمله به یک رستوران شلوغ را در داکار به عهده گرفت و اما روز یکشنبه در محله الکراده بغداد، خود داعش مستقیمأ یکی از مرگبارترین و خونین ترین حملات تروریستی این سالها را رقم زد.

با از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه، داعش قلمرو جهانی ترور را گسترش می دهد

عوامل حمله تروریستی در داکای بنگلادش

با از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه، داعش قلمرو جهانی ترور را گسترش می دهد

عوامل حمله انتحاری فرودگاه آتاتورک

با از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه، داعش قلمرو جهانی ترور را گسترش می دهد

انفجار خونین تروریستی در الکراده بغداد

جنگنجویان خارجی داعش بیش از دو سال است که جذب، تعلیم و دوباره به غرب بازگردانده می‌ شوند و اکنون یک شبکه از سلول ‌های مخفی عملیاتی را برای گروه در غرب تشکیل می ‌دهند. اعضای این شبکه به طور فزاینده ‌ای به درخواست رهبری گروه برای حملات تروریستی در سرتاسر جهان پاسخ می‌گویند. این در حالی است که داعش در سوریه و عراق زیر فشار نظامی سنگین‌، بیش از پیش از متصرفات سال ۲۰۱۴ خود عقب رانده می‌ شود.

«اندرو ام.لیپمن»، معاون سابق مرکز ملی ضدتروریزم و تحلیل‌ گر کنونی ارشد شرکت «رَند»، معتقد است:

«حملات یک قالب مشخص ندارند- شماری از آنها در مرکز طراحی می شوند، شماری دارای پیوندهایی با مرکزیت داعش هستند و شماری کاملا به اختیار و تمامأ محلی اجرا می ‌شوند.»

به باور آقای لیپمن، برای مبارزه با آرایش جدید تهدیدات تروریستی -شامل حملاتی که از داعش الهام گرفته ‌اند، حملاتی که توسط آن هدایت می‌ شوند یا حملاتی مانند بغداد که مستقیما توسط گروه انجام می ‌شود- به چیزی بیش از عملیات نظامی متعارف در عراق و سوریه نیاز است :

«بازدارندگی، جلوگیری و مواجهه با این آرایش جدیدِ گسترش یابنده تهدیدات که علیه اهداف عمدتأ غیرنظامی در گوشه و کنار جهان صورت می‌ گیرد، بک اولویت فزاینده برای مقامات اطلاعاتی و امنیتی در غرب است.»

«آدام بی.شیفت»، نماینده کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا و عضو ارشد کمیته اطلاعات این مجلس، روز یکشنبه در مصاحبه با سی بی اس گفت:

«اولویت در این کارزار جهانی تروریستی متغیر است و (از همین رو) نقاط آسیب پذیر جدیدی آشکار می ‌شود.»

«جان برنان»، مدیر آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، در آخرین مصاحبه خود به صراحت از پیشرفت کُند در نبرد با دولت اسلامی در خارج از عراق و سوریه خبر داد. او این ترس را بروز داد که سیاست ائتلاف (به رهبری آمریکا) علیه تروریزم نمی ‌تواند با دشمنی که سریعأ خود را با محیط و وضعیت انطباق دهد، ادامه پیدا کند، «ما برای اینکه بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم، هنوز برخی راه‌ ها را باید طی کنیم.»

برنان این سخنان را در جلسه استماع شورای روابط خارجی در هفته گذشته بیان کرد. به گفته او، میان وضعیت «دولت داعش» یا همان «خلافت» و حملات تروریستی از نوع استانبول و پاریس و بروکسل نسبت معکوس وجود دارد:

«طبق ارزیابی ما، در حالی که فشار روی داعش افزایش می ‌یابد و اوضاع آن پیچیده ‌تر می ‌شود، به کارزار جهانی ترور شدت می ‌بخشد تا سلطه خود را بر برنامه جهانی ترور حفظ کند.»

در پیام صوتی که ۲۱ می از سوی سخنگوی داعش، ابومحمد العدنانی، منتشر شد، وی تصریح میکند که سازمان داعش به ریشه اش به عنوان یک «شورش چریکی» بازمیگردد، نوعی اعتراف ضمنی به اینکه داعش در نهایت متصرفات خود را در عراق و سوریه از دست خواهد داد. همین خلافت و سرزمین تصرف شده، عامل اصلی تمایز آن از القاعده و سایر گروه های تروریستی است. عدنانی که مسئول عملیات خارجی گروه هم هست، دوباره از طرفداران آن در سرتاسر دنیا خواست تا به دشمنان داعش، هر کجا و به هر طریق ممکن حمله کنند.

دولت اسلامی، سلول ‌های تروریستی مخفی برای عملیات در آلمان، بریتانیا و ایتالیا دارد که می‌ توانند عملیات مشابه حملات پاریس و بروکسل انجام دهند. «جیمز آر. کلپر»، مدیر اطلاعات ملی این موضوع را در ماه آپریل اعلام کرد. دیگر مقامات اطلاعاتی هم می ‌گویند که یک چنین سلولی در ترکیه مسئول عملیات انتحاری به فرودگاه استانبول بوده است.

برخی مسئولان ضدتروریزم می‌ گویند که راهبرد حملات خارجی داعش می‌ تواند نتیجه معکوس دهد. مثلا «ویلیام مک کاتز»، مقام سابق اداره ضدتروریزم و تحلیلگر ارشد فعلی موسسه بروکینگز، بر این باور است که :

«داعش می‌ خواهد با این حملات، دشمنان خود را بترساند و وحدت آنها را بر هم بزند، ولی در نهایت موجب تحریک بیشتر آنها می‌گردد.» او می‌گوید که پیش ‌بینی می ‌کرده که حمله تروریست ‌ها به استانبول می ‌تواند ترکیه را به تشدید اقداماتش علیه این گروه ‌ها را دارد، همانطور که حملات پاریس، دولت فرانسه را به عکس العمل واداشت.»

از حدود ۲ سالی که از شروع کارزار هوایی آمریکایی علیه داعش می‌گذرد، مقامات نظامی مدعی هستند که توانسته اند ضعف در جمع آوری اطلاعات و روند خام تعیین اهداف را اصلاح کنند و اکنون اهدافی چون سکوهای نفتی و مخفیگاه‌ های پول نقد را که ماشین جنگی گروه را تغذیه می‌ کنند، در دستور حمله قرار دارند.

در نتیجه، داعش مجبور به کاهش شدید دستمزد اعضایش در رقه شد، کاهشی تا ۵۰ درصد. «برت مک گورک»، نماینده ویژه اوباما، در مبارزه با داعش، اعلام کرده که داعش ۴۷ درصد متصرفات خود را در عراق و ۲۰ درصد را در سوریه از دست داده است، مناطقی که از آن نفت استخراج میکرد و از ساکنان مالیات می‌گرفت و حملات خارجی را طراحی می ‌نمود.

لیپمن از اندیشکده «رَند»، جذابیت دولت اسلامی را در همین «دولت» بودن آن میداند، یعنی در اینکه قلمرویی تحت حاکمیت خود دارد، «ایدئولوژی، آدم‌ ها را جذب میکند، ولی مقصد بسیار مهمتر است: یک سرزمین سنّی روستایی. اگر این (سرزمین) از دست برود، به نظرم بخش زیادی از جذابیت داعش با آن از بین میرود.»

با این حال، آقای لیپمن هشدار می دهد که حتی اگر خلافت سقوط کند، صدها، اگر نه هزاران، سرباز کارآزموده در نبرد، به خانه‌هایشان باز می گردند تا جنگ را ادامه دهند.

« این چالشی برای یک نسل خواهد بود، در اردن و تونس، در فرانسه و آمریکا: چگونه باید با ترکیبی از جنگجویان بازگشته و شهروندان افراطی شده مواجه شد؟

کنترل شدید مرزی سیل شبه نظامیان را به سوی سوریه و عراق مهار کرده است، ولی دولت اسلامی صدها تن از اعضایش را به متصرفات خارجی خود، مثلا در لیبی، اعزام کرده است.»

بنا به اعلام مقامات آمریکایی، شمار اعضای داعش در عراق و سوریه از ۳۳ هزار نفر در سال گذشته به ۱۸ تا ۲۲ هزار نفر رسیده است. اما علاوه بر این، حدود ۲۰ هزار شبه نظامی وابسته یا بیعت کرده با داعش در کشورهایی چون لیبی، مصر، افغانستان و پاکستان فعال هستند. در مقایسه، القاعده بزرگترین رقیب داعش، در اوج دوران فعالیت خود دو سه هزار نیرو بیشتر نداشت.

مقامات آمریکایی از این شکایت دارند که برای مقابله تکنولوژیک با شبکه ارتباطی ایجاد شده توسط جوانان کارکشته عضو داعش که از ارتباطات رمزگذاری شده استفاده می کنند، به خوبی تجهیز نشده اند، ارتباطات رمزی که هک کردن آن برای متخصصان غربی کار دشواری است.

چالش بزرگتر اما در برابر کمپین تبلیغاتی و جذب نیروی داعش است. وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی هفته گذشته خود، از اطلاعاتی که یک همتای آفریقایی در اختیارش گذاشت سخن گفت. به گفته این وزیر آفریقایی، افراط گرایان خشن در مناطقی از کشور او حتی کودکان ۵ ساله را جذب و مغزشویی می‌ کنند. کری در این مورد اضافه کرد:

«میدانید، آنها برنامه ای ۳۰ تا ۳۵ ساله دارند. ما حتی برای ۵ سال آینده هم برنامه نداریم.»

با از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه، داعش قلمرو جهانی ترور را گسترش می دهد

منبع : نیویورک تایمز

—————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “قلمروی جهانی ترور داعش فعال شده !!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط