پربازدید های اخبار فرهنگیگوناگون های خبری

غرب و جنوب غرب کشور زیر هجوم گردو غبار

گرد و غبار-X 14 ستاره X 14setare.com X اصفهان X ایران X ایلام X بوشهر X ترکیه X چهارمحال و بختیاری X خوزستان X دلیل گردوخاک در ایران X ریزگرد X سازمان حفاظت محیط زیست X سوریه X سیستان و بلوچستان X طوفان شن X طوفان شن و خاک در غرب کشور X عراق X عربستان سعودی X کردستان X کرمانشاه X کهگیلویه و بویراحمد X گرد و خاک X گرد و غبار X محیط زیست X معصومه ابتکار X منشأ گرد و غبار X هواشناسی

ماجرای تکراری که سالهاست نفس استانهای جنوبی و غربی کشور را تنگ کرده است و خاکبازی آسمان ایران از قلب زاگرس تا دامنه البرز تمامی ندارد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، طی بیش از یک دهه اخیر ریزگردها پای ثابت روزهای بهار و تابستان نیمه غربی ایران بوده است، جایی که سالهاست با خسارات ناشی از پدیده گردوغبار دست ‌و پنجه نرم میکند.

خسارات جدی به ‌سلامت مردم، جنگل ‌ها و مراتع، صنعت زنبورداری و کشاورزی، زیرساخت ‌های مختلف و … تنها بخشی از تبعات این پدیده در استان ‌های مختلف بوده است؛ درحالی‌که هرروز دامنه خسارات پدیده گردوغبار از قلب زاگرس گرفته تا دامنه البرز عمیق تر میشود گویا پایانی برای این بحران بیش از ده‌ساله غرب و جنوب ایران وجود ندارد.

ردپای گرد و غبار بعد از سلامت مردم، روی حیات جنگل ‌های زاگرس کشیده شد تا سروکله پدیده زوال در بلوطستان پیدا شود، کمی بعد موج بیماریهای قلبی و ریوی مردم را راهی بیمارستان‌ ها کرد و حتی خبرها حکایت از خسارات گردوغبار به آثار تاریخی هم دارد.

طی دو روز اخیر بازهم نیمه غربی کشور شاهد ورود موج گسترده گرد و غبار بود که به نظر میرسد به‌تدریج راه خود را به دامنه البرز و مرکز ایران هم باز میکند.

نیمه غربی ایران در غبار فرو رفت +تصاویر

گرد و غبار در خوزستان؛ پروازها لغو شد.

اولین استان در خط مقدم هجوم ریز گردها استان خوزستان است به ‌طوری‌که امروز جمعه به گفته مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست خوزستان پدیده گرد و غبار در شهرهای مختلف استان به بالاترین شدت خود رسید.

شهریار عسکری اضافه کرد: میزان گردوغبار در ساعت ۱۳ امروز در شهرهای اهواز به یک هزار و ۹۹۰ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان دو هزار و ۱۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۴۵۵ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۵۷۰ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

وی بیان کرد: بیشترین میزان گردوغبار امروز در آبادان بوده که به ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است.

وضعیت گرد و غبار در خوزستان به‌ گونه ‌ای بود که سه پرواز شامگاه پنجشنبه فرودگاه بین ‌المللی آبادان لغو شد.

نیمه غربی ایران در غبار فرو رفت +تصاویر

گرد و غبار در ایلام، دید افقی به کمتر از ۱۰۰ متر رسید.

و اما در استان ایلام نیز گرد و غبار بی‌ سابقه از ظهر پنجشنبه تمامی مناطق استان را در برگرفت و باعث وضعیت بحرانی هوا در ایلام شد به‌ طوری‌که طبق گفته مسئولان در بیشتر نقاط استان کیفیت هوا در وضعیت هشدار قرار گرفت.

گردوغبار شدید در برخی شهرستان ‌های ایلام به ۱۸ برابر حد مجاز رسید به ‌طوری‌ که بر اساس گفته مازیار سلیمان نژاد مدیرکل محیط ‌زیست استان ایلام دید افقی در شهرهای مهران و دهلران به کمتر از ۱۰۰ متر رسید.

یوسف شیخ الملوکی مدیرکل هواشناسی ایلام با یادآوری اینکه ریزگردها تا پایان روز جمعه در آسمان استان ماندگار هستند اضافه کرد :
کانون گردوغبار غرب کشور عراق است.

رضا بسطام رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان آبدانان نیز گفت :

با ورود گرد و غبار از عصر دیروز به شهرستان، میزان آلاینده‌ های موجود در هوای شهرستان آبدانان ۱۲ برابر حد مجاز است.

گرد و غبار در لرستان، ریزگردها رکورد زدند.

در استان لرستان نیز الهام برنا معاون نظارت و پایش محیط‌ زیست لرستان به آلودگی هوای استان لرستان طی روز گذشته و امروز اظهار داشت :

با توجه به ورود موجی از ریزگردها از طرف کشور عراق به غرب کشور و به‌تبع استان لرستان هوای اکثر شهرستان‌ های لرستان در وضعیت بسیار خطرناک و بحرانی قرار دارد.

وی بابیان اینکه بالاترین میزان آلودگی هوا را طی ۲۴ ساعت گذشته در شهرستان کوهدشت شاهد بوده ‌ایم عنوان کرد :

میزان آلودگی هوای این شهرستان در مدت‌زمان یادشده عددی معادل ۲۲ برابر حد مجاز بوده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست لرستان ادامه داد :

همچنین میزان آلودگی هوای شهرستان پلدختر ۱۸ برابر حد مجاز و خرم ‌آباد نیز ۱۷ برابر حد مجاز ثبت ‌شده است.

برنا با بیان اینکه هوای استان لرستان به ‌خصوص شهرستان‌ های یادشده در وضعیت بسیار خطرناک قرار دارد گفت :

پیش ‌بینی میشود که این موج آلودگی هوا و ریزگردهای عراقی طی فردا، البته با غلظتی پایین‌ تر هوای لرستان را تحت تأثیر خود قرار دهد.

وی بیان کرد :

امروز بیست و یکمین روز آلوده استان لرستان طی امسال رقم خورد.

نیمه غربی ایران در غبار فرو رفت +تصاویر

گرد و غبار در کرمانشاه، وضع هوا بحرانی شد.

اوضاع کرمانشاه هم با دیگر استان‌های غربی تفاوتی ندارد به ‌طوری‌که مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه کیفیت هوای امروز استان را بحرانی اعلام کرد.

رضا محمودیان اظهار داشت :

از عصر دیروز پنجشنبه هوای استان تحت تأثیر ریزگردها قرار دارد و در حال حاضر وضعیت هوای کرمانشاه بحرانی است.

وی غلظت ریز گردها را ۶۶۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا عنوان کرد و افزود: استاندارد ذرات ریزگردها ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا بوده و در حال حاضر آلودگی هوای استان چندین برابر حد استاندارد است.

شاهرخ پارسا مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه نیز گفته است که پیش‌بینی میشود از بعدازظهر امروز جمعه ۲۸ خردادماه از غلظت غبار در نقاط مختلف استان کاسته شود.

پارسا بیان کرد :

با توجه به ‌احتمال تشکیل مجدد توفان ‌های گردوخاک روی کشور عراق و سوریه، ممکن است طی ساعاتی از فردا ۲۹ خرداد مجدد شاهد غبارآلود شدن هوا باشیم.

وی اضافه کرد :

غلظت ریزگردها طی فردا شنبه کمتر از امروز خواهد بود و به‌ ویژه در نواحی مرزی استان شاهد پدیده غبار خواهیم بود.

این سخنان در حالی است که در شهرستان مرزی قصر شیرین هجوم ریزگردها دید افقی در این شهرستان را به ۱۰۰ متر کاهش داد و وضعیت هوای استان نیز بحرانی اعلام‌ شده است.

گرد و غبار در کردستان؛ سنندج به سختی نفس می‌ کشد.

در کردستان نیز غلظت ریزگردهای موجود در هوای استان به ۶ برابر حد مجاز رسید، موضوعی که باعث شد مسئولان محیط ‌زیست کردستان کیفیت هوای این استان را در وضع خطرناک و بحرانی اعلام کنند.

در استان کردستان هم گرد و غبار از روز پنج شنبه مهمان هوای استان شده و همچنان این مهمانی ادامه دارد.

نیمه غربی ایران در غبار فرو رفت +تصاویر

گرد و غبار در بوشهر، ترددهای دریایی با مشکل روبه رو شد.

در بوشهر نیز هرچند درگذشته از ریزگردها به‌ عنوان مهمان ناخوانده یاد میشد ولی امروزه دیگر گرد و غبار صاحب ‌خانه شده‌ است به‌ طوری‌ که از صبح روز جمعه شاهد ورود گرد و غبار به نقاط مختلف استان بوشهر بودیم و به گفته مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان بوشهر میزان ریزگردهای معلق در هوای استان، هشت برابر حد مجاز بوده است.

کارشناس تحقیقات و پیش ‌بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر اظهار داشت :

از صبح امروز پدیده گرد و غبار در سطح استان بوشهر حاکم شده است و تا فردا نیز شاهد وجود این پدیده در استان خواهیم بود.

پیام مساعدی با اشاره به اینکه شدت ریزگردها باعث کاهش میزان دید در نقاط مختلف استان شده است، ادامه داد: ریزگردها ترددهای جاده‌ای و دریایی را با مشکل روبرو کرده است.

گرد و غبار در کهگیلویه و بویراحمد، هوای گچساران خطرناک شد.

و اما استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از هم‌جواری با خوزستان بی‌نصیب نماند تا رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان گچساران از قرار گرفتن آلودگی این شهرستان در وضعیت هشدار خبر دهد.

عبدال دیانتی بعدازظهر جمعه در جمع خبرنگاران افزود :

از ابتدای صبح جمعه گچساران در هجوم ریزگردها قرارگرفته و میزان آلودگی به شش برابر حد مجاز رسیده است.

وی اظهار کرد :

در حال حاضر ریزگردها با یک هزار میکروگرم در مترمکعب وضعیتی خطرناک را در گچساران ایجاد کرده‌ اند که شهروندان باید در این خصوص با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی عمل کنند.

شهرستان گچساران از مناطق جنوبی استان کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل مجاورت با استان خوزستان همواره تحت تأثیر آلودگی‌ های ناشی از گردوغبار این استان قرارگرفته است.

گرد و غبار در راه چهارمحال و بختیاری، اصفهان و البرز

اما پیش‌ بینی‌ های هواشناسی حکایت از حرکت موج گرد و غبار به سمت استان‌ های دیگری هم دارد. در چهارمحال و بختیاری مدیرکل هواشناسی استان ورود ذرات گردوغبار طی روزهای آینده به چهارمحال و بختیاری را پیش‌بینی کرده است.

مهرداد قطره با اشاره به‌ پیش بینی ورود ذرات گردوغبار طی روزهای آینده به چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت :

کیفیت هوا در پی ورود گرد و غبار کاهش پیدا میکند.

در استان اصفهان نیز حسن خدابخش رئیس پیش‌ بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت :

با توجه به تشکیل منبع گردوخاک در کشور عراق انتظار گرد و خاک و کاهش دید در برخی مناطق استان اصفهان وجود دارد.

اداره کل هواشناسی استان البرز نیز برای آسمان استان طی دو روز آینده وزش باد شدید و گردوغبار را پیش‌ بینی کرده است.

منصور رحمانیان با اعلام وضعیت جوی استان، اظهار کرد :

بر اساس تحلیل آخرین داده‌ ها و خروجی مدل‌ های هواشناسی طی دو روز آینده با تشکیل متناوب توده گردوخاک بر روی کشور عراق و انتقال آن به کشور برای بخش ‌هایی از غرب، جنوب غرب، مرکز، مناطقی از شمال غرب کشور و دامنه‌ های جنوبی رشته‌ کوه البرز از جمله استان البرز پدیده گردوغبار پیش‌ بینی میشود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پدیده گرد و غبار سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوای استان خواهد شد.

نیمه غربی ایران در غبار فرو رفت +تصاویر

واکنش رئیس سازمان محیط ‌زیست

به دنبال گرد و غبار روزهای اخیر در نیمه غربی کشور معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط ‌زیست کشور در کانال تلگرامی خود در مطلبی نوشت :

منشأ گرد و غباری که از دیروز سطح وسیعی از غرب و جنوب کشور از جمله ایلام، کرمانشاه و خوزستان را در برگرفته بر اساس نقشه‌ های آنلاین بین‌ المللی از عراق می ‌آید.

کشورهای عراق و سوریه و عربستان همواره منشأ طوفان‌ های موسوم به گرد و غبار عربی بوده‌ اند و پدیده جدیدی محسوب نمی شوند، ولی در سالهای اخیر به دلیل خشک‌ سالی‌ های پیاپی، افزایش دما و گرمایش زمین، همچنین جنگ و مناقشه در این مناطق، گردوغبار چندین برابر شده است. ناگفته نماند که ترکیه از دهه‌ های پیش با اجرای طرح گاپ و احداث سدهای عظیمی که مانع ورود سهم آب سوریه به آن کشور شد، نقش مهمی در کاهش شدید منابع آب دجله و فرات بازی کرده و اثرات گسترده‌ ای در خشکی سوریه و عراق گذاشت.

عراق اکنون بیش از هشت میلیون هکتار و عربستان حدود یازده میلیون هکتار کانون گردوغبار دارد و ایران کمتر از سه میلیون هکتار. در این مورد دولت یازدهم، هم در سطح داخلی و هم بین ‌المللی تلاش کرده که از جمله نتایج آن صدور قطعنامه مقابله با گردوغبار در مجمع عمومی ملل متحد و تکلیف دبیر کل برای تهیه گزارش از وضعیت جهان و نیز قطعنامه وزیران محیط‌ زیست جهان در ماه گذشته برای تنظیم اقدامات و ایجاد ساز وکار مالی برای مقابله با این پدیده شده و مجدداً تأکید میکنم که هر دوی این موارد مشخصاً با پیگیری ‌های ایران صورت گرفته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در خصوص اقدامات صورت گرفته در این رابطه هم گفته است :

اکنون وقوع طوفان ‌های گردوغبار با منشأ خارجی هر بار مستند شده و برای وزارت امور خارجه جهت اقدامات بین ‌المللی ارسال میشود تا توجه مراجع مربوطه به مشکلات ایران برای تحت‌ فشار قرار دادن کشورهای گرد و غبارخیز جلب شود.

ابتکار یادآور شد :

در داخل نیز مطالعات شناسایی و تعیین کانون ‌های گرد و غبار آغاز و به اتمام رسید و در بسیاری از استان ‌ها عملیات نهال‌ کاری و تثبیت خاک، همچنین آبگیری بخش ‌های عظیمی از تالاب هورالعظیم و احیای تالاب‌ های دیگر آغاز و اجراشده است.

یک معضل همیشگی

به ‌هر روی آمار روزهای آلوده در کشور نشان میدهد که استمرار روند آلودگی هوا در حال رقم زدن فاجعه ‌ای است که تبعات آنرا در بلندمدت خواهیم دید؛ فاجعه‌ ای که زمینه افزایش مراجعات مردم به بیمارستان ‌ها را از هم ‌اکنون فراهم آورده است.

ازآنچه پیگیری و رایزنی متولیان اعلام میشود ماه‌ ها می ‌گذرد، از وعده ‌های مسئولان کلان کشور نیز سالها می‌ گذرد، از ریه‌ های غبارگرفته بام طبیعت ایران و گرفتگی قلب زاگرس هم بیش از یک دهه می‌ گذرد، ولی گویا آنچه به‌ جایی نمیرسد فریاد غبارگرفته مردم جنوب و غرب ایران است.

این روند که دیگر به ماجرایی عادی در غرب و جنوب کشور تبدیل ‌شده به نظر میرسد موضوعی هشداردهنده برای آینده ساکنان این استان‌ ها است، آینده ‌ای که در آن به قربانیان این آلودگی هوا بر خواهیم خورد.

با این‌ وجود به نظر میرسد زمان آن رسیده که به سمت ارائه آموزش ‌ها به مردم برای ایمن زیست در کنار این پدیده برویم. استمرار بیش از ۱۰ ساله این پدیده نشان میدهد که ریزگردها دیگر مهمان ناخوانده این سرزمین نیستند بلکه باید به حضور آنها عادت کنیم و البته یاد بگیریم که چگونه در کنار این پدیده سلامت خود را حفظ کنیم.

منبع : مهر

————————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “غرب و جنوب غرب کشور زیر هجوم گردو غبار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط