پربازدید های اخبار بین المللجنگ های بزرگ تاریخمحور مقاومت

عملیات در الطبقه، شهر استراتژیک در حومه رقه

X آخرین اخبار رقه X الرقه X الرقه سوریه X رقه سوریه X 14 ستاره X 14setare.com X آخرین اخبار سوریه X ارتش سوریه X ارتش سوریه در حلب X Syrian army in Aleppo X Armée syrienne à Alep X الجيش السوري في حلب X عمليات للجيش السوري في الرقة X Syrian army operations in Raqqa X Syrian army operations in Altbqh in Raqqa Reef X عمليات عسكرية للجيش السوري Altbqh في الرقة ريف X ريف مطار الرقة X ريف مطار الطبقه X نقشه سوریه X نقشه الطبقه X نقشه رقه X داعش X سوریه X روسیه X نیروی هوایی روسیه X محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیل X محور مقاومت X کردستان سوریه X نیروهای دموکراتیک کرد سوریه

یک رسانه عرب زبان در تحلیلی به بررسی نقش راهبردی شهر الطبقه سوریه در تقویت قدرت ارتش سوریه و همچنین تضعیف تروریست های داعش پرداخته است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، پایگاه لبنانی العهد در تحلیلی به اهمیت راهبردی بازپس گیری کنترل شهر الطبقه در سوریه توسط نیروهای ارتش سوریه و نقش آن در قدرتمندتر شدن سوریه از یک سو و تضعیف تروریست ها از سوی دیگر پرداخته است.

این رسانه در ادامه می نویسد :

ارتش سوریه و متحدان آن دارای بالگردهایی هجومی هستند که به وسیله آنها قادر به انجام نبرد و جنگ در هر نقطه ای از سوریه به ویژه شمال و شرق هستند. هدف نهایی ارتش سوریه نیز تسلط کامل بر تمامی نقاط سوریه و استقرار نیروهایش در تمامی مناطق و شهرهای سوریه که تروریست های مسلح در آن حضور دارند، می باشد. همچنین سوریه پس از اینکه مورد هجوم گسترده برخی کشورهای منطقه ای و غربی از طریق گروه های تروریستی قرار گرفت، در صدد بازیابی توازن دست داده خود است.

آنچه که برای کارشناسان مورد توجه است، عملیات هجومی و غافلگیرکننده ارتش سوریه و هم پیمانان آن با حمایت گسترده هوایی و غیر هوایی روسیه می باشد. این عملیات از اثریا در حومه شرقی حماه آغاز و به سمت شرق و شهر الطبقه در استان الرقه که در نزدیکی رودخانه الفرات در جنوب دریاچه الاسد قرار دارد، پیش رفت. فرودگاه نظامی الطبقه از جمله بزرگترین فرودگاه های نظامی در سوریه است.

این در حالی است که ارتش سوریه از سوی دیگر وارد درگیری های شدیدی در حومه شمالی حلب شده است. ارتش سوریه درصدد آغاز حمله ای با حمایت هوایی و توپخانه ای سنگین است و قصد دارد با اعمال فشار بر جاده کاستیلو که تنها راه ورودی به مراکز عناصر مسلح در شهر حلب است، این اقدام را انجام دهد. همزمان ارتش در جنگی در البادیه واقع در شرق وارد شده است تا بدین صورت کمربند امنیتی شهر تدمر را تکمیل کند و میدان های نفتی از جمله میدان شاعر و جزل و اطراف آنرا که داعش کنترل آنرا در اختیار دارد، بازپس گیرد.

این حمله به شهر الطبقه نکات مثبت دیگری نیز برای ارتش سوریه و هم پیمانانش و همچنین روسیه خواهد داشت که از آن جمله بدین شرح است.

روحیه

پس از اینکه آمریکا و ترکیه در بُعد رسانه ای و دیپلماتیک دچار اختلاف و درگیری شدند و همچنین درباره حمایت از ائتلاف بین المللی از گروه های کُردی در مبارزه با داعش در الرقه یا حومه شمال شرقی حلب به صورت آشکار دچار اختلاف شدند، این عملیات برای پاسخ دادن به آنها و پیروانشان در منطقه و داخل سوریه انجام شد تا به این صورت به آنها اعلام گردد که ارتش و کشور سوریه دارای نقشه ای مستقل در جنگ برای بازگرداندن تسلط بر سوریه هستند و اینکه در نبرد با طرح های منطقه ای و جهانی که در آن افکار و نقشه هایی رد و بدل میشود که در صدد تجزیه یا نابودی سوریه و از بین بردن وحدت آن است.

نظامی

در جریان این حمله و بازپس گیری کنترل شهر الطبقه، کنترل نقاط میدانی زیر را ارتش سوریه در دست گرفت :

– تأمین حفاظت نهایی از جاده اثریا-خناصر-حلب که دائما هدفی برای عناصر داعش بود تا به این طریق تلاش کنند تا شریان حیاتی یگان های خود و شهروندان در حلب و حومه آنرا قطع کنند.

– از بین بردن مواضع و مراکز حضور داعش در حومه حماه و حمص و همچنین قطع ارتباط یگان هایش در آن نقطه به همراه مرکز اصلی اش در شهر الرقه. این اقدام برای زمینه سازی به منظور حمله به این مواضع و نقاط در غرب و جنوب غربی اثریا انجام میگیرد.

– فاصله انداختن نقاط حضور داعش در الرقه از اماکن حضور این گروه تروریستی در حومه حلب به ویژه شرق آن و شمال شرقی آن در میان الباب و منبج، جایی که در حال حاضر از سوی گروه های کُردی و با حمایت جنگنده های ائتلاف موسوم به ضد داعش در معرض فشارهای جدی است.

– دستیابی به نقطه ای اصلی برای فراهم کردم حمله سنگین به شمال شرق تدمر از ۲ محور یعنی تدمر و الطبقه. به علاوه اعمال فشار بر شرق دیرالزور برای آماده شدن جنگ به منظور بازپس گیری دیرالزور.

راهبردی

– پس از تسلط بر الطبقه و همچنین تسلط کامل بر اثریا و الطبقه و شهر تدمر، میتوان گفت که ارتش سوریه پایگاهی مستحکم در شرق سوریه ایجاد خواهد کرد که دارای فرودگاه نظامی و بیشتر میدان ها و همچنین منابع انرژی سوریه خواهد بود. به علاوه پایگاه ارتباط میدانی و جغرافیایی برای یگان هایش در اطراف حمص، حماه و حلب و به سوی حومه دمشق از طریق قلمون شرقی فراهم خواهد شد.

– این عملیات پس از تکمیل شدنش به عنوان بزرگترین تهدید برای مواضع داعش در شهرها و اطراف الرقه و دیرالزور خواهد بود. همچنین موجب بیرون راندن داعش و شکست آن در شرق سوریه و پس از آن نیز در تمامی نقاط سوریه خواهد شد.

العهد در پایان می نویسد:

این اقدامات ارتش سوریه موجب میشود که ارتش خود را به عنوان بازیگر اساسی در مبارزه با تروریسم مطرح کند و به همگان بگوید که خود صاحب حق و قدرت و حاکمیت است. همچنین جنگ دفاعی آن در تمامی سرزمین و در مقابله با دشمنان سوریه یعنی گروه های تروریستی، کشورهای حامی و محافظان این تروریسم همچنان جریان دارد و تا پایان ادامه دارد.

منبع : مهر

————————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “عملیات در الطبقه، شهر استراتژیک در حومه رقه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط