پربازدید های اخبار مذهبی

عربستان حق واگذاری سهمیه حج ایران را ندارد

سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت ایران- -إغلاق الحجاج الإيرانيين من قبل السعودية -حج -کشتار حجاج در مکه X بستن راه حجاج ایرانی توسط آل سعود -سهمیه حج ایران در سال 96 -واگذاری سهمیه حجاج ایرانی به کشورهای دیگر توسط عربستان سعودی -جنایات عربستان سعودی -عربستان سعودی

رییس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه “عربستان به هیچ وجه اجازه ندارد سهمیه حج ایران را به سایر کشورها بدهد”، گفت: پذیرش اتباع ایرانی توسط عربستان در سایر کشورها یک وعده توخالی است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، سعید اوحدی در واکنش به شایعاتی مبنی بر واگذاری سهمیه‌ی امسال حج ایرانی ‌ها به سایر کشورها گفت: سهمیه حج کشورهای مسلمان را سازمان همکاری ‌های اسلامی تعیین میکند، بنابراین عربستان به هیچ ‌وجه اجازه ندارد این سهمیه را که حقِ شرعی مردم ایران است و به خاطر کوتاهی دولتِ عربستان از دست رفته، به سایر کشورها اختصاص دهد.

او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعأ در موسم حج سال آینده این حقِ شرعی را از عربستان طلب میکند.

این واکنش سازمان حج و زیارت در پی اظهارات اخیر یکی از مقامات دولت پاکستان درباره‌ ی احتمال توزیع سهمیه حج ایران در بین سایر کشورهای اسلامی ابراز شده است. «سردار محمود یوسف» ـ وزیر فدرال امور مذهبی و هماهنگی بین ادیان کشور پاکستان گفته است : در پی به دست آوردن سهمیه امسال حجاج ایرانی نیست، اما در صورتی که دولت عربستان به صورت داوطلبانه این سهمیه را در اختیار آنها قرار دهد، از این موضوع استقبال میکنند. مقامات حج عربستان تاکنون در این ‌باره اظهار نظر رسمی نداشته‌ اند.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه درباره احتمال اقدام ایرانی ‌های مقیم خارج از کشور و یا شهروندان داخل کشور برای تشرف به حج تمتع از طریق سایر کشورها اظهار کرد :

به هر حال دولت عربستان در مذاکرات حج، حاضر نشد راهکارهای تأمین و تضمین امنیت را در قرارداد دو طرفه لحاظ کند. از سوی دیگر پس از فاجعه منا، سقوط جرثقیل و حوادث متعدد دیگری که در عمره امسال رخ داد، یقینا می‌ طلبد زائران ایرانی در سایر نقاط جهان به این سهل ‌انگاری‌ ها و قصور دولت عربستان برای تامین امنیت زائران توجه نشان دهند.

وی سپس یادآور شد: معمولا در دنیا رسم بر این است وقتی کشوری در تأمین امنیت اتباع سایر کشورها کوتاهی میکند، وزارت خارجه به شهروندان متبوع خود توصیه میکند از سفر به آن کشور خودداری کنند. باید در نظر گرفت در حج امسال دولت عربستان، اراده ‌ای برای پذیرش نمایندگان رسمی و سیاسی نداشته و امکان ارائه خدمات کنسولی نیز در حج امسال وجود ندارد؛ بنابراین اتباع ایرانی درصورت تشرف به حج باید آگاه باشند در چنین شرایطی با معضل و موانع جدی مواجه خواهند شد.

او با اشاره به شایعاتی مبنی بر پذیرش اتباع ایرانی توسط عربستان در سایر کشورها و صدور ویزای حج از آن طریق اظهار کرد :

این یک وعده توخالی است، چون نرم ‌افزار ویزای الکترونیک عربستان چنین امکانی ندارد. این نرم ‌افزار طوری طراحی شده که اتباع هر کشور فقط از طریق کشور خود می ‌توانند برای دریافت ویزای حج اقدام کنند، درحال حاضر نیز این امکان برای اتباع ایرانی فراهم نشده است و آنها نمی‌ توانند از طریق کشور دیگری با گذرنامه ایرانی برای دریافت ویزای حج اقدام کنند.

اوحدی گفت: توصیه میشود به وعده‌هایی که ممکن است حقوق زائران را تضییع کند توجه نشود، چون سیستم نرم ‌افزاری ویزای الکترونیک عربستان امکان صدور ویزا برای اتباع ایرانی در سایر کشورها را ندارد.

منبع : ایسنا

———————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “عربستان حق واگذاری سهمیه حج ایران را ندارد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط