پربازدید های گوناگون های خبری

طرح رجیستری موبایل در ایران چیست ؟

طرح رجیستری موبایل به همراه مزایا و معایب آن- کجا ریجیستری کنیم؟ - -طرح رجیستری موبایل -معایب طرح رجیستری موبایل -مزایای طرح رجیستری موبایل -چگونه موبایل را رجیستری کنیم ؟ -طرح رجیستری موبایل چیست ؟ -ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز -موبایل آیفون -گوشی آیفون -تلفن همراه -آمار واردات گوشی همراه X گوشی اندرویدی -نکات مهم خرید گوشی هوشمند X چططور میشود گوشی را رجیستری کرد ؟ -موبایل را کجا رجیستری کنیم ؟

با نگاهی به بازار موبایل در ایران خواهیم دید که اکثر گوشی های موجود در بازار از روال قانونی وارد کشور نشدند و به هر حال اسم قاچاق را یدک می کشند. همین موضوع باعث شده تا طرح رجیستری موبایل در ایران دوباره مطرح شود.

طرح رجیستری موبایل؛ مزایا و معایب آن

به گزارش “۱۴ ستاره“، با نگاهی به بازار موبایل در ایران خواهیم دید که اکثر گوشی های موجود در بازار از روال قانونی وارد کشور نشدند و به هر حال اسم قاچاق را یدک می کشند. همین موضوع باعث شده تا طرح رجیستری موبایل دوباره مطرح شود.

این طرح پیش از این هم در سال ۸۵ اجرا شد اما به دلیل خلأهای قانونی، زمان طولانی برای ثبت شناسه گوشی ها در گمرک و همچنین ورود گوشی به وسیله چمدان های مسافران باعث توقف چند ساله آن شد. اکنون خبرها حاکی از آن است که این طرح از اول مرداد امسال به صورت کاملا جدی اجرا خواهد شد.

طرح رجیستری موبایل چیست ؟

بدین وسیله فقط گوشی هایی وارد کشور می شوند که شناسه یا (IMEI (International Mobile Equipment Identity در گمرک ثبت شده باشند و به این ترتیب قابلیت دسترسی در شبکه ‌های تلفن همراه را داشته باشند.

سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حسین فلاح جوشقانی، برای ثبت شناسه گوشی در گمرک و ورود قانونی آن به کشور دو راه مورد بررسی را اعلام کرده است.

راه اول : استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی گوشی مشترک.

راه دوم : استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی سیم‏کارت مشترک است.

که طرح دوم به‌رغم اینکه از نظر رگولاتوری و اپراتورها، به دلیل قطع ارتباط سیم‏کارت روش مناسبی به نظر نمی ‏رسد، در دست بررسی است ولی طرح اول به دلیل تاثیرات جانبی کمتر به صورت آزمایشی در حال پیاده ‏سازی است.

مزایای طرح رجیستری موبایل :

این طرح مسلمأ اگر به صورت صحیح اجرا شود مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن جلوگیری از ورود کالای قاچاق و قیمت گذاری خودسرانه دلالان این صنف است.

همانطور که مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عباس نخعی در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها بیان داشت : پس از اجرای این طرح، موبایل قاچاقی که قیمت امروز آن ۲ میلیون تومان است، نهایتاً به قیمت ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش خواهد شد.

مزیت مهم بعدی جلوگیری از ورود گوشی های تقلبی به ایران است و متعاقب آن داشتن ضمانت نامه برای گوشی هایی که از مجاری قانونی عبور کرده و به دست مشتریان رسیده اند.

معایب طرح رجیستری موبایل :

اما از آن طرف ماجرا دور زدن این طرح و یا سودجویی کارمندان برخی سازمان ها و شرکت های درگیر و نبود نظارت کافی بر اجرای درست آن می تواند مشکلات بسیاری در پی داشته باشد. همچنین مدت زمان ماندن بار در گمرک می تواند از ورود به هنگام گوشی های روز دنیا در زمان اولیه عرضه، جلوگیری کنند.

در کنار همه این ها شنیده هایی در مورد به وجود آمدن مشکلات برای کاربران گوشی های آیفون هم باعث نگرانی این قشر از دارندگان گوشی های هوشمند شده است. بر این اساس قرار است به زودی همه گوشی‌ های هوشمند اپل یا‌‌ همان آیفون از بازار جمع آوری شوند.

طبق طرح رجیستری تنها گوشی هایی اجازه ورود به ایران را دارند که نمایندگی رسمی در ایران داشته باشند اما شرکت اپل هنوز هیچ نمایندگی رسمی در کشور ندارد و همین موضوع باعث نگرانی کاربران آیفون شده است؛ چرا که اگر تا روز اجرا شدن طرح رجیستری این شرکت نتواند نمایندگی رسمی خود برای خرید و فروش و ارائه خدمات در ایران را به ثبت برساند تمام گوشی های این برند از سطح بازار جمع آوری و آیفون عملا برای دارندگانش کارآیی نخواهد داشت.

به نظر نمی رسد در این مدت اندک، شرکتهایی مثل اپل و مایکروسافت خود را ملزم کنند که در ایران نمایندگی داشته باشند و تاوان این تصمیم ناگهانی را دارندگان آیفون و محصولات مایکروسافت باید بدهند. در نتیجه تمام برندهای آمریکایی باید برای گوشی های هوشمند از سطح بازار جمع آوری شود.

نظر شما چیست ؟!

منبع : کدنویسی به زبان ساده

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “طرح رجیستری موبایل در ایران چیست ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط