پربازدید های اخبار بین الملل

شکست طرح آمریکا با نابودی ارتش جدید سوریه

جیش السوریا الجدید-X New Syrian Army X جیش سوریا الجدید X ارتش آزاد سوریه X آمریکا X تجزیه سوریه X طرح فدرالی کردن سوریه X داعش X گذرگاه مرزی البوکمال سوریه عراق X کردستان سوریه X 14 ستاره X 14setare.com X ISIS X ISIS is a Wahhabi group X ISIL or ISIS are a group of Wahhabis X سوریه X ارتش سوریه X اردن X نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس در سوریه

با شکست گروه موسوم به ارتش جدید سوریه که هدف خود را مبارزه با داعش اعلام کرده بود، یک ناکامی دیگر برای آمریکا به ثبت رسید.

به گزارش “۱۴ ستاره“، در پی شکست عملیات نظامی گروه موسوم به ارتش جدید سوریه که از حمایت ‌های مالی و تسلیحاتی و آموزشی آمریکا برخوردار است و هدف خود را مبارزه با داعش اعلام کرده است، پروژه آمریکا در سوریه ضربه سختی خورد.

هدف از تشکیل ارتش جدید سوریه توسط آمریکا

هر چند ارتش جدید سوریه هدف خود را مبارزه با داعش اعلام کرد اما بر کسی پوشیده نیست که هدف از تشکیل این گروه، تجزیه سوریه است که آمریکا با تمام توان به دنبال محقق کردن آن است.

حمایت های نامحدود آمریکا از ارتش جدید سوریه بسیار شک برانگیز است. هر چند این گروه هدف خود را مبارزه با داعش اعلام کرد، اما بر اساس اطلاعات به دست آمد، آمریکا هدف بسیار دورتری از مبارزه با داعش را از تأسیس این گروه دنبال میکند. به ویژه اینکه این عملیات از شهر بوکمال در مرزهای عراق همزمان با تحرکات مشابهی از سوی برخی از عشایر عراق در نزدیکی مرزهای سوریه در منطقه القائم و شرق منطقه راوه، آغاز شده است.

شکست سنگین ارتش جدید سوریه از داعش

بالگردهای جنگنده آمریکا، ۲۰۰ تن از مبارزان ارتش جدید سوریه را در اطراف شهر بوکمال هلی برن کردند. سپس این نیروها توسط سه بالگرد جنگنده آمریکا در فرودگاه الحمدان در اطراف این شهر هلی برن شدند. بر اساس اطلاعات به دست آمده افسران اردنی، پیش قراولان این نیروهای مهاجم بودند.

نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا تمایلی به مشارکت زمینی نداشتند، بلکه این عملیات را از اتاق عملیات موجود در اردن و عراق اداره می کردند.

ساعاتی بعد از آغاز این عملیات، داعش اعلام کرد که ۴۰ تن از مهاجمان را به قتل رسانده و ۱۵ تن دیگر را به اسارت گرفته است. داعش همچنین از به غنیمت گرفتن ۶ خودروی ویژه و ۶ کامیون حامل مهمات خبر داد و به این ترتیب عملیات گروه موسوم به ارتش جدید سوریه شکست خورد.

به عقیده کارشناسان، هدف آمریکا از تأسیس ارتش جدید سوریه، این است که ابزاری بر روی زمین داشته باشد تا بتواند از طریق آن خود را به گونه ‌ای جلوه دهد که برای آزادسازی منطقه از دست داعش تلاش میکند. اولین هدفی که این گروه مطرح کرد، آزادسازی شهر الرقه بود و در صورتی که این هدف محقق شود، راه به سمت ارتش سوریه و همپیمان روسی آن از سمت تدمر به رقه بسته شده است.

موضوع دیگری که موجب شده است آمریکا گروه ارتش جدید سوریه را تأسیس کند، رقابت با روسیه است که مستقیمأ با ارتش سوریه در عملیات زمینی هماهنگ است و دائما اعلام میکند تنها نیرویی که با داعش می‌ جنگند، ارتش سوریه است. بنابراین آمریکا می بایست ارتشی جایگزین را ایجاد میکرد تا هیاهویی رسانه ‌ای ایجاد شود و از آن به عنوان برگه ای در هرگونه راه حل بحران سوریه استفاده کند.

آمریکا قبل از ارتش جدید سوریه که در عملیات اخیر شکست خورد و بیشتر نیروهایش را از دست داد، برای هموار ساختن پروژه تقسیم منطقه خود، گروه های متعددی در سوریه تشکیل داد و از آنها حمایت کرد.

ارتش جدید سوریه در سبتامبر سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و یک هزار عضو دارد که از شبه نظامیان گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه تشکیل پو به دست کارشناسان آمریکایی و اردنی در اردن آموزش دیده اند. همچنین بر اساس اطلاعات بدست آمده، ۲۰۰ مشاور آمریکایی و اردنی در کنار این نیروها می جنگند و سلاحهای آمریکایی را در اختیار دارند که پیش از این هیچ گروه مسلحی آنرا نداشته است.

شخصی به نام مهند الطلاع منصب فرماندهی این گروه را بر عهده دارد که وی پیش از این فرمانده گروه موسوم به شورای نظامی در دیرالزور بود. وی بارها تأکید کرد که عناصرش آموزش های فشرده ‌ای به دست نیروهای ائتلاف آمریکایی در پادگانهای اردن دیده اند و سپس به پادگان شهرک المحروسه سوریه در مرزهای با اردن منتقل شده اند. همچنین این افراد به سلاح و مهمات مجهز شده و دستمزدهای عالی برای آنها در نظر گرفته شد تا همه عملیات آنها از طریق هماهنگی با اتاق عملیات ائتلاف صورت گیرد.

عدم رابطه حسنه ارتش جدید سوریه با یگان‌های حمایت کرد

از اظهارات فرماندهان ارتش جدید سوریه چنین بر می ‌آید که این گروه رابطه خوبی با یگانهای حمایت کرد که آمریکا از آن در شمال سوریه حمایت میکند ندارد.

در همین راستا مهند الطلاع گفته بود که هیچ ائتلافی بین این گروه و یگانهای کرد وجود ندارد. وی همچنین مدعی شد که هدفش مبارزه با داعش و ارتش سوریه در آن واحد است. این موضوع نشان می دهد که آمریکا به دنبال تخریب چهره ارتش سوریه از طریق قرار دادن آن در کنار گروه تروریستی داعش است.

همچنین آمریکا تلاش میکند که از گروه های با گرایشات مختلف در مناطق مختلفی در سوریه حمایت کند تا ایده تجزیه را تقویت کند. واشنگتن علاقمند به این است که در ارتش جدید سوریه هیچ گروه غیر عربی نباشد، زیرا نمی خواهد منطقه شرق را به کردها تحویل بدهد بلکه می‌خواهد به قبایل عربی ساکن منطقه بدهد درست بر عکس منطقه شمال که آمریکا در آنجا از کردها حمایت میکند.

توافق آمریکا و ارتش جدید سوریه

براساس اطلاعات به دست آمده، توافقی بین آمریکا و فرماندهان ارتش جدید سوریه حاصل شده است مبنی بر اینکه این گروه مبارزه با داعش را در درجه اول قبول کند تا آمریکا به آن اجازه مبارزه با ارتش سوریه را نیز بدهد.

استفاده آمریکا از تجارب قبلی شکست خورده

آمریکا تلاش میکند که از تجارب قبلی شکست خورده خود استفاده کند، لذا تلاش میکند که ارتش جدید سوریه را به گروه های اسلامگرایی مانند جبهه النصره مرتبط نکند.

واشنگتن قبلأ گروه های مانند تیپ ۳۰، گروه حزم و گروه جبهه انقلابیون سوریه را تشکیل داد و از آنها حمایت کرد. این کشور همچنان تلاش میکند آنچه معارضان معتدل نامیده می شود را تأسیس کند تا از آنها به عنوان برگه ‌ای برای حل سیاسی آینده استفاده کند.

X سوریه X آخرین اخبار سوریه X ارتش سوریه X ارتش سوریه در حلب X الرقه سوریه X الطبقه سوریه X الباب سوریه X حلب سوریه X داعش در سوریه X نقشه سوریه X طرح فدرالی کردن سوریه X کردستان سوریه X نیروی هوایی سوریه X منبج سوریه X آخرین اخبار داعش X داعش X آزادسازی رقه از دست داعش X رقه سوریه X پیشروی ارتش سوریه X مناطق تحت کنترل نظام سوریه X حکومت سوریه X بشار اسد X مخالفان نظام سوریه X معارضین میانه رو سوریه X نیروهای دموکراتیک کرد سوریه X Syrian army attacks ISIS X ISIS X Raqqa rescue operation by the Syrian army from ISIS

منبع : تسنیم

——————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “شکست طرح آمریکا با نابودی ارتش جدید سوریه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.