پربازدید های محور مقاومت

شهدای مدافع حرم / ماجرای عجیب تاریخ

پوستر مدافعان حرم-عکس-مدافعان حرم X دلنوشته ای برای مدافعان حرم X مدافعان حرم حضرت زینب (س) X مدافع حرم X مدافعین حرم حضرت رقیه (س) در دمشق X سوریه X ایران X حزب الله لبنان X لشگر دلاور فاطمیون X فاطمیون افغانستان X زینبیون پاکستان X حرکت النجباء عراق X حشدالشعبی X نیروهای الدفاع وطنی سوریه X شهدای مدافع حرم ایرانی X چرا ایران به سوریه و لبنان و فلسطین کمک میکند ؟

حضور جوانان مومن و انقلابی در حرم اهل بیت علیهم‌السلام و آمادگی آنان برای ایثار و شهادت در کنار رزمندگان بومی؛ خط بطلانی است بر تلاش مذبوحانه دشمن برای انقلاب زدایی از انقلاب اسلامی و تضعیف ایمان و باورهایی دینی جوانان.

مدتی است واژه “شهدای حرم” به تدریج و آهسته آهسته وارد ادبیات کشور ما شده است. واژه ای که در پی سوء استفاده نظام سلطه از جریان بیداری اسلامی و ایجاد بلوا و ناامنی در سوریه و سپس عراق توسط گروه های تکفیری زمینه ‌های شکل گیری آن فراهم شد.

“شهدای حرم ” پدیده بدیع و شگفت ‌انگیزی است که تاکنون همچون خود شهدای این عرصه مکتوم و مظلوم مانده و درباره آن کمتر گفته و نوشته شده است.

قدری از عظمت، اهمیت و عجیب بودن ماجرای شهدای حرم را میتوان در مقایسه با شهدای دوران هشت سال دفاع مقدس دریافت. مقایسه ای که ذره ای از ارزش و شکوه کار آن شهدا نمی کاهد اما به درک بهتر این پدیده کمک میکند.

نخست اینکه در دوران دفاع مقدس دشمن به خاک ما تجاوز کرده بود و آمادگی زنان و مردان و به ویژه جوانان این آب و خاک برای ورود به میدان دفاع از کشور و جانبازی و فداکاری طبیعی بود. حال آنکه در موضوع شهدای حرم بحث خاک وطن و مرزهای جغرافیایی مطرح نیست و مفهوم متعالی تر دفاع از اسلام که البته در دفاع مقدس هم، اصل بود بیشتر و شفافتر نمایان گشته است.

تفاوت دیگر اینکه در دوران دفاع مقدس، از سوی حضرت امام(ره) و مسئولان و دستگاه های تبلیغی، مردم پیوسته برای دفاع از کشور و اسلام فراخوانده می شدند و مردم هم داوطلبانه اجابت می کردند و در لبیک به دعوت امامشان جبهه ‌های نبرد را با حضور خود پر می کردند. اما حضور پر شور مدافعان حرم در سرزمین غربت در حالی است که هیچ فراخوانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و دیگر مسئولان برای دفاع از حرم اهل بیت علیهم‌ السلام داده نشده است.

سومین تفاوت را به تبع نکته قبل در فضای شور و هیجان دوران دفاع مقدس باید جستجو کرد. در مارش ها و سرودها و تبلیغات شهری و پوسترها و دیوار نوشته ‌ها و… که انسان های باغیرت را به این حضور ترغیب میکرد. در بدرقه ها و تشییع جنازه های با شکوهی که برگزار میشد و ایمان راسخ و قدم های استوار رزمندگان غرورآفرین دفاع مقدس را مصمم تر و با انگیزه تر به میدان جهاد و شهادت فرامی خواند. فضایی که امروز برای رزمندگان با ایمان و استوار حریم اهل بیت (ع) به آن شکل وجود ندارد و هر چه هست برخاسته از غوغای درونی آنان و اراده و عزم آهنین آنها و همراهی صبورانه خانواده معزز آنهاست.

شهدای حرم تا چند ماه قبل حداکثر در محدوده محل زندگی خود مورد توجه قرار می گرفتند و بصورت محدود تشییع می شدند. و از عمر انعکاس عمومی و رسانه ای و ساخت نماهنگ درباره این راست قامتان تاریخ مدت زیادی نمی گذرد. در حالی که از حماسه آفرینی آنها چند سالی گذشته است!

چهارمین و از جهتی مهمترین تفاوت، شرایط فرهنگی و اجتماعی است که این جوانان در آن، این راه را انتخاب کرده و می کنند.

دفاع مقدس در اولین سالهای پیروزی انقلاب اسلامی بود؛ زمانی که از سویی شور انقلاب همچنان در اوج بود و از سوی دیگر جوانان، اینگونه در معرض تهاجم و شبیخون فرهنگی نبودند. اما زمانه ای که مدافعان حرم این هجرت الی الله را محقق کرده اند اولأ بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی سپری شده و ثانیا انواع هجمه های فرهنگی برای تضعیف ایمان جامعه و خصوصا جوانان در حال اجراست.

حضور جوانان مومن و انقلابی در حرم اهل بیت علیهم ‌السلام و آمادگی آنان برای ایثار و شهادت در کنار رزمندگان بومی؛ خط بطلانی است بر تلاش مذبوحانه دشمن برای انقلاب زدایی از انقلاب اسلامی و تضعیف ایمان و باورهایی دینی جوانان.

خلاصه اینکه پدیده عجیب مدافعان و شهدای حرم نشانه بلوغ ایمانی و رشد سیاسی و بصیرت جوانان زمانه ماست.ایمان و رشدی که مرزهای جغرافیایی و تعلقات رنگارنگ مادی را در نوردیده و به حقایقی والا و ملکوتی دست یافته است. ایمان و رشدی که جوانان ایران و افغانستان و پاکستان و لبنان و عراق و سوریه در کنار هم به تصویر کشیده اند و نوید بخش حرکت بسوی تمدن نوین اسلامی شده اند!

مدافعان و شهدای حرم همچنین جلوه ای از عظمت و اقتدار نظام اسلامی هستند که خود ثمره رشادت‌ ها و تلاش های مجاهدانه ای است که آن روز رزمندگان اسلام در جبهه‌ های غرب و جنوب ایران به تصویر کشیدند و امروز از سویی در میادین علم و پیشرفت و از سوی دیگر در آن سوی فرات و یا اطراف مدیترانه جلوه گر شده است.

مهدی فضائلی

۱۴ستاره

—————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “شهدای مدافع حرم / ماجرای عجیب تاریخ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.