پربازدید های اخبار فرهنگیپزشکی و تندرستی

سیگار؛ سرطانزای معطر و قابل دسترس!!

سیگاری-X دخانیات X سیگار X سرطان X بیماری سرطان X عوامل موثر در ابتلا به سیگار X سرطان زایی سیگار X تنباکو X قلیان X 14 ستاره X 14setare.com X کلینیک ترک اعتیاد X ترک سیگار X ترک دخانیات X بنزن X سرطان زایی بنزن X سرطان زایی تنباکو

رئیس مرکز سلامت کار و محیط وزارت بهداشت نسبت به افزودنی‌های معطر به تنباکوی قلیان که سرطانزاست، هشدار داد و گفت: جای تأسف است که یک جوان برای تهیه نان باید نیم ساعت وقت بگذارد ولی برای تهیه سیگار حداکثر سه دقیقه وقت می‌گذارد.

به گزارش “۱۴ ستاره”، خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت کار و محیط وزارت بهداشت راهکارهای سازمان بهداشت جهانی به منظور کاهش دخانیات در کشورها را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: یکی از راهکارها افزایش مالیات به منظور کاهش مصرف است و دیگری ساماندهی عرضه است.

وی افزود: جای تأسف است که یک جوان برای تهیه نان باید نیم ساعت وقت بگذارد ولی برای تهیه سیگار حداکثر سه دقیقه وقت می‌گذارد و ما با همکاری وزارت صنایع، ساماندهی این کار را دنبال میکنیم.

صادق نیت با بیان اینکه بسته‌بندی دخانیات نیز نباید اغواکننده باشد، گفت: یکی دیگر از کارهایمان ساده ‌سازی پاکت ‌های سیگار است تا برای دختران جوان جذاب نباشد؛ دیگر اقدام نیز ممنوعیت استفاده از مواد معطر است که هم‌اینک در قلیان استفاده میشود.

وی این افزودنی ‌ها را صنعتی و سرطانزا دانست و گفت: یکی از مواد، بنزن است که ظرف سه سال ایجاد سرطان خون میکند؛ تنباکوهای معطر نیز عموماً کپک‌زده و خراب هستند که با مواد افزودنی آنرا قابل استفاده میکنند.

صادق نیت با اشاره به عملکرد کلینیک ‌های ترک سیگار گفت: این شبکه در شهرها در حال تکمیل است و در کنار آن، مراکز بهداشتی نیز به مراکز مشاوره ترک دخانیات مجهز میشوند و مردم میتوانند این خدمات مشاوره را به صورت رایگان دریافت کنند.

چرا سیگار ارزان است؟

همچنین عبدالرحمان رستیمان نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم با انتقاد از ارزان شدن سیگار و اینکه امروزه در دانشگاه‌ها قلیان بالای ۱۴ درصد مصرف میشود، افزایش عوارض بر سیگار را یکی از راه ‌های کاهش مصرف در میان جوانان دانست و خاطرنشان کرد: نگاه دنیا نیز مبنی بر این است که کشورشان را به کشوری عاری از دخانیات تبدیل میکنند و ما نیز باید در کاهش تقاضا و عرضه به این سمت حرکت کنیم.

منبع: تسنیم

——————————————————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سیگار؛ سرطانزای معطر و قابل دسترس!!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط