پربازدید های طب پیشگیری

سیب زمینی سرخ شده و سرطانزای آکریلامید !

عکس سیب زمینی سرخ شده خوشمزه - - 14 ستاره- سیب زمینی سرخ کرده- سیب زمینی سرخ کرده از نظر پزشکی و بهداشتی- فواید سیب زمینی- مضرات سیب زمینی سرخ شده- بیماری سرطان- پیشگیری از سرطان- آکریلامید چیست ؟- آکریلامید در چه موادی بیشتر است و در چه غذاهایی کمتر است ؟- ضرر پفک و اسنک و چیپس

سیب زمینی سرخ شده و چیپس، بیماریهای زیادی ایجاد میکند! ولی افراد از ضررهای آن خبر ندارند و به صرف اینکه خوشمزه است، مصرف می ‌کنند. آکریلامید یک مادۀ اسیدی سرطان زا است که هنگام سرخ کردن ایجاد میشود، اما مقدار آن در چیپس سیب زمینی بیشتر است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، سیب زمینی سرخ شده و چیپس، سالانه قربانی‌ های زیادی می ‌گیرند! ولی افراد از ضررهای آن خبر ندارند و به صرف اینکه خوشمزه است، مصرف میکنند.

دانشمندان به کشف مادۀ بسیار سمی به نام «آکریلامید» شده‌ اند، که به ویژه در سیب زمینی سرخ کرده و چیپس به وفور یافت میشود به گفته محمد دریایی متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی سازمان خواربار جهانی (FAO) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کردند :

غذاهایی مانند چیپس‌های سیب زمینی، قهوه و محصولات غله‌ ای مانند نان و بیسکویت که در حرارت بسیار بالایی تولید میشوند، ممکن است حاوی ترکیبی سرطان زا به نام آکریلامید باشند. ۳۵ کارشناس از ۱۲ کشور که این گزارش را تهیه کرده اند معتقدند غذاهایی که میزان کربوهیدرات آنها بالا و پروتئین آنها کم است در صورت تهیه در دمای بالاتر از ۱۲۰ درجه، در آنها «آکریلامید» تولید میشود.

«آکریلامید» یک مادۀ اسیدی سرطان زا است که هنگام سرخ کردن مواد کربوهیدراتی (که دارای ترکیبات کربن، اکسیژن و هیدروژن هستند) ایجاد میشود، اما مقدار آن در چیپس سیب زمینی بیشتر است.

هنگام سرخ کردن یک کیلوگرم چیپس سیب زمینی تا ۳۵۴۴ میکروگرم «آکریلامید» ایجاد میشود. اما هنگام آب پز کردن مواد غذایی، این اسید سرطانزا تولید نمی ‌شود.

طبق پژوهش‌ های دانشمندان مختلف، “آکریلامید” در مقایسه با مواد سمی دیگر شناخته شده در گوشت گاو و یا انواع بیماریهای پوستی می ‌تواند برای انسان‌ ها تا صد برابر خطرناک تر باشد. «آکریلامید» زمانی خود را نمایان میکند که محصولات غذایی بر اثر حرارت و خشکی تغییر حالت دهند.

مادۀ سمی آکریلامید موجود در سیب زمینی سرخ کرده و چیپس با تضعیف سیستم ایمنی، ابتلا به بیماری های عفونی و سرطان را افزایش می ‌دهد. عوارض عصبی این سم شامل اختلال در هوشیاری، ضعف، تحریک پذیری و تغییرات رفتاری است.

اختلالات باروری همچون تغییر در رفتارهای جنسی، ناباروری و سقط، تحریک و قرمزی پوست و همچنین قرمزی چشم‌ ها و عفونت ‌های چشمی از دیگر عوارض آکریلامید است.

آکریلامید در مقایسه با سایر مواد سمی شناخته شده در مواد غذایی، می‌ تواند صدها برابر خطرناک تر باشد. در صورت سرخ شدن مواد غذایی حاوی قند و آلبومین، سم آکریلامید تولید میشود. بنابراین باید از خوردن سیب زمینی سرخ کرده و چیپس پرهیز باید پرهیز کرد؛ 

نکاتی برای کاهش اثر سرطان زا بودن سیب زمینی سرخ کرده

برای کاهش آکریلامید در سیب زمینی سرخ کرده و چیپس هیچ وقت سیب زمینی را در یخچال نگهداری نکنید. باید از سرخ کردن سیب زمینی ‌های لک دار خودداری شود و آنرا در حرارت کم و مدت زمان کوتاه با روغن کنجد تفت دهید.

قبل از استفاده و پخت سیب زمینی، آنرا پوست کنده و به مدت یک ساعت در آب قرار دهید، قرار دادن سیب زمینی در آب قبل از سرخ کردن، قند موجود در سیب زمینی را جذب کرده و به این ترتیب امکان تشکیل آکریلامید کاهش پیدا میکند.

اگر سیب زمینی را در آب نگذاشتید، آنرا قبل از تفت دادن، آب پز کنید. سیب زمینی آب پز شده در هنگام سرخ کردن، آکریلامید کمتری را تولید میکند. استفاده از روغن کنجد به جای روغن جامد، به دلیل جلوگیری از داغ شدن بیش از حد روغن و اکسیداسیون سریع آن، در کاهش تولید آکریلامید موثر است!

گروهی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی، شیر، پنیر، برنج، سبزیجات و انواع میوه ها آکریلامید ندارند و حتی در صورت سرخ شدن نیز آکریلامید تولید نمی ‌کنند. برای همین سعی کنید که در برنامۀ غذایی روزانۀ خود بیشتر از این مواد غذایی استفاده شود؛ با مصرف میوه و سبزی در وعده ‌های غذایی خود، ضرر این ماده سرطان زا آکریلامید را کاهش دهید.

منبع : تسنیم

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سیب زمینی سرخ شده و سرطانزای آکریلامید !”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.