پربازدید های اخبار بین الملل

سیاست های اسراییل درباره ایران در پسابرجام

سیاست های اسرائیل درباره ایران پسابرجام - فضای پسابرجام و تهدیدات اسراییل علیه ایران - سیاست های اسراییل درباره ایران - فضای پسابرجام- 14 ستاره- ایران- برجام- مذاکرات هسته ای- 14setare.com- توافق هسته ای- اسرائیل- آمریکا- رژیم صهیونیستی- ریاست جمهوری آمریکا

اندیشکده رند در تحلیلی نوشت؛ بیش از یک دهه‌ اسراییل در صف اول جبهه مخالفان برنامه‌ هسته‌ ای ایران حرکت کرد. شدت مخالفت اسراییل با مذاکرات هسته ‌ای بین ۱+۵ و ایران، بر هیچکس پوشیده نبود و نیست. تحلیل این اندیشکده آمریکایی در مورد سیاست های اسراییل درباره ایران در فضای پسابرجام را در ادامه خواهیم خواند.

به گزارش “چهارده ستاره“، اندیشکده «رند» در جدیدترین تحلیل خود تحت عنوان «سیاست ‌های اسراییل در قبال ایران در فضای پسا برجام» به رویکرد اسراییل پس از توافق هسته‌ای نسبت به ایران پرداخت.

اندیشکده آمریکایی رند در مورد سیاست های اسراییل درباره ایران در فضای پسابرجام نوشت :

بیش از یک دهه‌ اسراییل در صف اول جبهه مخالفان برنامه‌ هسته‌ ای ایران حرکت کرد. شدت مخالفت اسراییل با مذاکرات هسته‌ای بین ۱+۵ و ایران، بر هیچکس پوشیده نبود و نیست. به غیر از معدود موافقان توافق در جامعه امنیتی اسراییل که آن را طرحی برای کنترل برنامه هسته‌ ای ایران می‌ دانستند، اکثر افراد شاخص فضای سیاسی و امنیتی آن، نسبت به توافق دید منفی داشتند و آنرا مسبب گسترش جاه‌ طلبی‌ های ایران در منطقه می‌ دانستند.

حقیقت این است که پس از اینکه مسئله هسته‌ ای ایران برای سالها به اولویت اول امنیت ملی اسراییل بدل شده بود و بر سر آن مجادله‌ هایی با آمریکا داشت و حتی روابط آنها تحت‌ الشعاع این امر قرار گرفت، به محض حصول توافق، موضوع برنامه هسته‌ ای ایران از فهرست اولویت‌ های امنیتی اسراییل خط خورد. البته باید دقت کرد که موضوع هسته‌ ای ایران از ذهن جامعه حکومتی و مردم اسراییل پاک نشده و فقط فعلا کمرنگ شده و جای آنرا نگرانی نسبت به ایران در فضاهای غیرهسته‌ ای گرفته است. فضاهایی چون حمایت از حزب‌ الله و قدرت گرفتن آن در سوریه و مرزهای لبنان و اسراییل.

قطعا، اسراییل با نهایت دقت به نظاره چگونگی اجرا شدن برجام خواهد نشست اما پیوسته آمادگی خود را در صورت به خطر افتادن مواضع و منافع خود و آمریکا در مقابل ایران حفظ خواهد کرد.

نکات کلیدی

«واکنش و پاسخ مقام ‌های اسراییلی نسبت به برجام، خصمانه بود».

۱- بنیامین نتانیاهو –نخست وزیر اسراییل- توافق هسته‌ای را یک «اشتباه تاریخی حیرت‌آور» خواند و تاکید نمود که اسراییل هیچ تعهدی به آن نخواهد داشت.

۲- بین دیدگاه نتانیاهو نسبت به مذاکرات و دید او نسبت به رابطه‌اش با آمریکا تفاوت‌ هایی وجود دارد اما در دیدگاه‌ های بنیادینش نسبت به ایران تغییری ایجاد نشده است.

۳- بدنه امنیتی اسراییل به اندازه الیت سیاسی آن نسبت به برجام بدبین نیست اما ابعاد نگاه منفی آن نسبت به خود ایران یکی است.

«رهبران اسراییل واقعیت برجام را پذیرفتند و برای همین، خود را در فضاهای غیرهسته ‌ای علیه ایران آماده میکنند»

۱- به نظر می‌ رسید که مناقشه داخلی با فلسطینیان، تبدیل به اصلی‌ترین موضوع نگرانی امنیتی اسراییلی ‌ها شود اما وضعیت فعلی سوریه در راس نگرانی ‌های اسراییلی‌ ها قرار دارد.

۲- بعید به نظر می‌ رسد که برجام بتواند تبدیل به محرک قوی و ملموسی برای همکاری بین اسراییل و کشورهای حوزه خلیج فارس شود.

۳- حمله به تاسیسات هسته ‌ای ایران، از روی میز گزینه‌ ها پاک شده اما با توجه به وضعیت سوریه، گزینه رویارویی نظامی با ایران همچنان باقی است.

۴- اسراییلی ‌ها تمرکز خود را به فضاهای غیرجنبشی اختصاص داده‌ اند. اکنون، تمرکز آنها بر فعالیت ‌های غیرهسته ‌ای ایران و ایجاد و پررنگ کردن وجهه خشونت ‌بار این فعالیت ‌هاست.

۵- اسراییل در حال افزایش روزافزون توان بازداری خود درمقابل ایران در فضای پسابرجام است.

پیشنهادات

۱- مقامات آمریکایی باید خطوط قرمز اسراییل را در مذاکرات صلح سوریه بخصوص با روس‌ ها لحاظ کنند. اگرچه نمیتوان انتظار یک صلح پایا در سوریه را داشت، اما با حصول به یک توافق نهایی بر سر کوتاه کردن دائمی دست ایران و حزب‌ الله از مرزهای اسراییل، مشکل ناامنی و بی‌ ثباتی منطقه مورد نظر اسراییل، در آینده حل خواهد شد.

۲- توسعه و تقویت کانال‌های ارتباطی بین اسراییل و آمریکا بسیار مهم است. هر دو طرف باید به یکسری تفاهم در مورد اینکه کدام اقدام ایران می‌ تواند مصداق تخلف از برجام باشد و چه پاسخ در خوری باید برای آن در نظر گرفته شود برسند.

۳- آمریکا میتواند در طی دهه آینده اطلاعات مناسبی از میزان همکاری ایران با برجام در اختیار مقامات اسراییلی بگذارد و یا جلسات اطلاعاتی منظم در زمینه فعالیت‌ های غیرهسته‌ ای ایران با آنها برگزار نماید (بالاخص برنامه موشکی ایران). رییس‌ جمهور بعدی آمریکا می‌ تواند یک کارگروه برای لغو برجام تشکیل دهد و از مشاوره اسراییلی‌ ها در بدو امر بهره ببرد.

۴- مشارکت منظم و پیوسته بین رهبران سیاسی آمریکا و اسراییل موجب افزایش اعتماد اسراییل به توافق هسته‌ ای شده و سبب‌ می‌ گردد که سیاست‌ گذاران آمریکایی به خوبی اهداف منطقه‌ ای این کشور را پیش ببرند و علاوه بر آن، سوءتفاهمات در مورد سیاست آمریکا در منطقه هم برای شرکایش رفع شود.

۵- کانال‌ های نهادینه ‌تر و مستمرتر در زمینه تعاملات بین اسراییل و آمریکا بر سر برجام، موجب افزایش اعتماد دو طرف به یکدیگر میشود.

منبع : http://www.rand.org/pubs/perspectives/PE207.html

سیاست‌های اسراییل در قبال ایران در فضای پسا برجام

 

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سیاست های اسراییل درباره ایران در پسابرجام”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.