پربازدید های اخبار بین المللمحور مقاومت

سوریه ۵ سال جنگ، تاوان جنگ ۳۳ روزه

در عین حال برای ایران، «جنگ سوریه»، جنگ با کسانی است که هر روزه ایران را تهدید به برخورد نظامی می‌نمایند. آمریکا، عربستان، داعش و گروه‌ هایی از این قبیل که در دشمنی با ایران شهره می ‌باشند، طرف اصلی این جنگ می‌ باشند.

به گزارش “۱۴ ستاره” و به نقل از مشرق نیوز، درباره علت یا علل وقوع جنگ سوریه و زمانی که تصمیم به این جنگ گرفته شد، در ماه‌ های اخیر مطالب جالبی مطرح شده است و همه آنها از سوی اشخاص و منابعی است که در دنیا «معتبر» شناخته میشوند در این میان «رابرت فیسک» تحلیلگر صاحب نفوذ روزنامه انگلیسی «ایندپندنت» از اسنادی صحبت میکند که نشان میدهد رژیم سعودی پس از ترور رفیق حریری -در ۲۳ بهمن ۱۳۸۳- تصمیم گرفت که به هر قیمتی بشار اسد رئیس‌ جمهور سوریه که او را عامل اصلی‌ ترور حریری معرفی میکرد، از میان بردارد. براساس اسناد فیسک جنگ علیه دولت سوریه ۷ سال پیش از شروع برنامه ‌ریزی شده و با آماده‌سازی نیروهای سوری و تجهیز نظامی مخالفان بشار اسد در سال ۱۳۹۱‍ آغاز شده است.

در ماجرای ترور حریری، هنوز هم بشار اسد و چند تن از نظامیان دولت سوریه به عنوان متهم مطرح هستند. رابرت فیسک در این یادداشت می‌گوید من در وقتی که خبر ترور حریری به بشار اسد داده شد، نزد رئیس‌جمهور سوریه بودم و او از این خبر بسیار متعجب شد. اما وقوع حادثه‌ای در این ابعاد کفایت می‌کرد تا رژیم عربستان حلقوم دولت سوریه را بفشارد. دولت عربستان ابتدا تلاش گسترده‌ای کرد تا برخلاف متن پیمان طائف، ارتش سوریه خاک لبنان را ترک گوید. سوریه در آن زمان با پذیرش خروج از لبنان در واقع نشان داد که در برابر فشار ضربه‌پذیر است و لذا از آن زمان به بعد اعمال فشارها علیه سوریه روبه فزونی گذاشت. دادگاه حریری که اعمال فشار علیه اسد را هیچگاه رها نکرد، از آغاز زمانی که جنگ تروریست‌ها علیه دولت اسد شروع گردید، پیگیری پرونده حریری از سوی سعودی و دادگاه رها شد!

چند وقت پیش نخست وزیر سابق قطر در مصاحبه با یک رسانه اروپایی فاش کرد سعودی حتی پنج سال پیش از زمان کشته شدن حریری، تصمیم گرفت به سوریه حمله کند.

-X اسرائیل X رژیم صهیونیستی X عربستان سعودی X سوریه X جنگ 33 روزه X جنگ 22 روزه X جنگ 8 روزه X روابط ریاض-تل آویو X روابط عربستان-اسرائیل X جنگ 50 روزه X کمک آل سعود به اسرائیل X 14 ستاره X 14setare.com X رابطه تل آویو-ریاض X جنگ سوریه X جنایات عربستان سعودی X آمریکا X النصره X داعش X حمله ائتلاف ضد داعش به سوریه X صهیونیسم-تل آویو نگران افشای رابطه با کشورهای خلیج فارس استداعش-تروریست-حامیان-داعش-آمریکا-عربستان-سعودی-ترکیه-قطر-اسرائیل-حمله-به-اسرائیل-داعشی-ها-داعشی-تروریست

جاسم‌ بن ‌حمد در آن مصاحبه به جزئیات این موضوع هم اشاره کرده بود. آنچه رابرت فیسک گفت و آنچه شیخ جاسم و دیگران درباره علل وقوع جنگ سوریه گفتند میتواند ترکیبی از واقعیت و تحلیل ذهنی باشد اما به هر حال در همه آنها یک نکته قابل اغماض نیست: «تحولات امنیتی سوریه یک ابتکار داخلی و برخاسته از آنچه تحت عنوان مناسبات ظالمانه دولت با شهروندان مطرح میکنند نبوده است.

ممکن است گفته شود رژیم سعودی جنگ در سوریه را براساس تمایلات خود شروع کرده است و در واقع از آنجا که سران این رژیم بسیار لجباز و انتقام‌ گیر هستند، جنگ را پدید آورده‌ اند. کما اینکه درباره تحولات لیبی بعضی ‌ها معتقدند «معمر قذافی» قربانی بی ‌احترامی به پادشاه وقت عربستان -ملک عبدالله- در جریان کنفرانس اتحادیه عرب شد.

اما وقتی ما ابعاد جنگ و کشورهایی که در آن شرکت دارند را بررسی میکنیم به نتایج جالب‌ تری برخورد می ‌نمائیم. شاید شنیده باشید که در جریان جنگ ۳۳ روزه که به شکست رژیم تل ‌آویو منجر شد، پس از مدت کوتاهی یک کمیته بررسی تشکیل شد و در نهایت به رهبران اسرائیل گفت: «عامل اصلی پیروزی حزب‌الله در این جنگ کمکهای بی‌ دریغ تسلیحاتی دولت سوریه و پشتیبانی موثر آن بوده است. رژیم صهیونیستی پس از این جمعبندی تصمیم گرفت که به سوریه حمله کرده و آنرا متلاشی نماید. بعضی از تحلیلگران ایرانی در اوائل شروع بحران سوریه مدعی بودند که اسرائیل بقاء حکومت اسد در سوریه را بهتر از فروپاشی آن میداند!

خبرهای زیادی وجود دارند که نشان میدهند، اسرائیلی ها آموزش مخالفان را از اواخر سال ۲۰۰۷ شروع کرده ‌اند. همین روزها، روزنامه‌ های صهیونیستی با صراحت در برابر مذاکرات سیاسی و راه افتادن میز مذاکره موضع گرفتند و یک شخصیت اسرائیلی گفت سوریه مرده و صحبت کردن از بلندی‌های جولان مشکلی از مرده را حل نمیکند.

نباید تصور کرد که عربستان و اسرائیل هر کدام با انگیزه ‌ای جداگانه و بدون هم‌ پوشانی جنگ در سوریه را آغاز کرده‌ اند. اگر به آرشیو سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ سری بزنیم درمی ‌یابیم که فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی به طور مرتب از مراودات تل ‌آویو-ریاض صحبت کرده ‌اند و در آرشیو ۲۰۰۶ صراحتا گفته ‌اند، هزینه جنگ ۳۳ روزه پیش از آنکه واقع شود، از سوی ریاض پرداخت شده است! کما اینکه جنگ ۲۲ روزه و جنگ ۸ روزه نیز با پولهای عربستان و موشک و بمب اسرائیل شروع شد. با این وصف چه دلیلی وجود دارد که رژیم‌ های اسرائیل و عربستان که برای جنگ با حزب ‌الله هماهنگ عمل کرده ‌اند در جنگ با سوریه به طور جداگانه عمل کرده باشند ؟

۱۲۰۷۵_۶۵۲۹۱-۳۰s6l3202so8pd2c3l8ruo

جنگ سوریه کثیف‌ ترین جنگی است که تاکنون منطقه به خود دیده است؛ چرا که در این جنگ مردمی در معرض انواع آسیب ‌ها قرار دارند که از نظر سطح اقتصادی و اجتماعی به سختی قادر به دفاع از خود می‌ باشند. ریختن بمب علیه چنین مردمی جز «جنایت» در خور چه نامی است؟

جنگ در سوریه اما برخلاف تصور اولیه سعودی ها، اسرائیلی ‌ها و نیروهای وابسته به آنها سوریه را به بن ‌بست نرساند. کمک موثر ایران که در زمانی در سطح مستشاری بود و کمک حزب ‌الله لبنان و کمک مردم افغانستان و عراق در قالب فاطمیون و زینبیون، سوریه را از خطر حتمی سقوط نجات داد اما این کار با هزینه قابل توجهی انجام شد که سهم نیروی انسانی در آن اهمیت بیشتری داشته است. همه میدانند که ایران، پول سعودی را ندارد و نیز همه میدانند که برخلاف ایران، عربستان در خطوط انتقال سلاح به سوریه مشکلی ندارد. اما اگر امروز شرایط حاکم بر جنگ سوریه را بررسی کنیم میتوانیم درباره برنده جنگ سوریه نظر دهیم. ملت سوریه در این جنگ با بیش از نیمی از جهان و نیمی از منطقه درگیر است. ایستادگی مردم و تداوم آن برای مردم دنیا جذاب است و سبب می‌شود که این سؤال به ذهن مخاطب برسد: «اگر این ضربات را به جای آنکه به مردم در سوریه وارد شود به مردم و دولت سعودی وارد میشد، چه میشد»؟

در این جنگ نیروهای وفادار به دولت سوریه می‌ جنگند، صبر میکنند و می ‌خواهند که آینده کشورشان را خود بسازند. در نقطه مقابل آن -لااقل- دو دولت وجود دارند که فقط می ‌خواهند از سوریه انتقام بگیرند. با این وصف چگونه میتوان درباره این دو متقاعد شد که انتقام جو برنده است؟

جنگ در سوریه یک جنگ فراگیر است و اداره جنگ زمانی که طرف‌ های مختلف بین ‌المللی پیدا میکند، دشوار میشود. در همین ایام شاهد بودیم در حالی که جبهه مقاومت صحنه جنگ را با پیروزی ‌های پی در پی مدیریت میکرد، یکباره با توافق آمریکا و روسیه مواجه شد.

در عین حال برای ایران، «جنگ سوریه»، جنگ با کسانی است که هر روزه ایران را تهدید به برخورد نظامی می ‌نمایند. آمریکا، عربستان، داعش و گروه ‌هایی از این قبیل که در دشمنی با ایران شهره می‌ باشند، طرف اصلی این جنگ می ‌باشند، کاملا پیداست که جنگ برای کوچک کردن ایران و اقتدار آن راه افتاده و اگر دشمن بتواند چنین نتیجه ‌ای را از این جنگ به دست آورد در واقع موقعیت سرزمینی ایران تهدید شده است. بعضی از دستگاه های مسئول در کشور گمان میکنند تعامل با دولت ‌هایی که ادامه حکومت اسد را نمی ‌پذیرند، به تقویت موقعیت منطقه ‌ای ایران منجر میشود. جدای از اینکه تجربه چنین موضوعی در دنیا وجود دارد و هیچ ملتی با بستن دست خود به حقوقش نرسیده است، وقتی نفوذ یک کشور از بین برود، دلیلی ندارد که مورد اعتنای قدرتمندان قرار گیرد.

سعدا… زارعی

منبع: کیهان

—————————————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سوریه ۵ سال جنگ، تاوان جنگ ۳۳ روزه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط