سوال حقوقی / چک بهتر است یا سفته ؟

چک-سفته- -حقوق -قوانین حقوقی و کیفری -بانک -سفته X چک X صدور چک و قوانین کار با دسته چک X صدور سفته و قوانین کار با سفته - 14 ستاره - از نظر حقوقی چک بهتر است یا سفته ؟ -X 14setare.com

چک بهتر است یا سفته ؟ این سوالی است که دائمأ از وکلا پرسیده میشود.

به گزارش “۱۴ ستاره“، چک بهتر است یا سفته؟ این سوالی است که دائما از وکلا پرسیده میشود.

ما برای اطلاع بیشتر شما همراهان ارجمند، به مقایسه بعضی از مهمترین موارد تفاوت این دو سند تجاری می پردازیم تا شما هنگام استفاده از این اسناد یا هنگام قبول آنها در معاملات خود، با آگاهی بیشتر و دید روشن تری اقدام کنید.

سوال حقوقی / چک بهتر است یا سفته ؟

۱- چک جنبه کیفری دارد ولی سفته حقوقی است. به این معنا که صدور چک بلامحل در شرایطی جرم است ولی عدم پرداخت سفته در سرسید آن، مطلقاً جرم نیست. البته طرح دعوای سفته در دادگاه حقوقی در نهایت منجر به حکم جلب صادر کننده سفته می شود ولی این حکم جلب و بازداشت بدهکار، سوء پیشینه کیفری برای او محسوب نمی شود و آثار حکم کیفری چک را ندارد.

بنابراین چک از این جهت که ممکن است دارنده آنرا زودتر به نتیجه مطلوب برساند، بهتر است.

۲- چک بدون اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک (بدون برگشت زدن)، قابل طرح دعوا و مطالبه در دادگاه نیست و حتماً باید گواهی عدم پرداخت چک هم ضمیمه دادخواست باشد ولی سفته بدون واخواست کردن آن (بدون برگشت زدن) نیز در دادگاه قابل مطالبه است.

اخذ گواهی عدم پرداخت چک، کار سختی نیست.

۳- صدور گواهی عدم پرداخت چک، رایگان انجام میشود، یعنی بانک برای صدور گواهی عدم پرداخت چک، هزینه ای نمی گیرد ولی واخواست سفته (اعتراض عدم پرداخت سفته) هزینه دارد و ۲ درصد مبلغ سفته را باید بابت واخواست سفته بپردازید. پس از این جهت نیز چک، بهتر از سفته است.

منبع : میزان

——————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سوال حقوقی / چک بهتر است یا سفته ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.