سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست و علت آن؟

نوزاد-دختر- X سندرم مرگ ناگهانی نوزاد X توصیه ‌هایی برای کاهش احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد X بهترین مکان برای خواباندن نوزادان X محافظت از نوزاد X مرگ جنین و کودک در اثر اعتیاد مادر X اثرات سیگار کشیدن مادر X 14setare.com X 14 ستاره

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مرگ غیرمنتظره‌ ای است که معمولاً در طول شب در کودکان زیر یک سال رخ می ‌دهد و هنوز علت دقیق آن مشخص نشده است. بین ۲ تا ۴ ماهگی احتمال این نوع مرگ افزایش می ‌یابد. اما چرا ؟؟؟

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست ؟

اگر فیلم سینمایی «ملبورن» را دیده باشید، قبلاً با این سندرم آشنا شده ‌اید. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مرگ غیرمنتظره‌ ای است که معمولاً در طول شب در کودکان زیر یک سال رخ می ‌دهد و هنوز علت دقیق آن مشخص نشده است. بین ۲ تا ۴ ماهگی احتمال این نوع مرگ افزایش می ‌یابد.

نوزادانی که دچار این نوع مرگ میشوند، به ظاهر مشکلی ندارند اما اغلب آنها معمولاً از همان ابتدا دچار برخی مشکلات جسمانی کوچک هستند. از جمله این مشکلات میتوان به کم ‌وزنی، زودرسی، مشکلات تنفسی و ضربان قلب غیرطبیعی اشاره کرد. به علاوه مشکلاتی در عملکرد مغز باعث میشود این نوزادان درست و به‌ موقع پاسخ ندهند. در نتیجه، وقتی در خواب مشکلات تنفسی روی می ‌دهد، آنها از خواب بیدار نمی شوند یا وضعیت بدنی خود را تغییر نمی‌ دهند و حتی گریه نمی ‌کنند که در نهایت دچار محرومیت از اکسیژن و مرگ میشود. با این وجود اگر مادر به برخی توصیه ‌ها عمل کند، احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش می ‌یابد.

توصیه ‌هایی برای کاهش احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

یک علت برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، خوابیدن نوزاد روی شکم است. نوزادانی که روی شکم می‌ خوابند، معمولاً برای تنفس بیشتر دچار مشکل میشوند. بنابراین به عنوان مادر باید توجه کنید که کودک خود را به پهلو یا پشت بخوابانید تا خطر مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهید اما توجه کنید که خواباندن نوزاد به پشت قطعاً بهتر از خواباندن نوزاد به پهلو است. در نوزادانی که به پهلو خوابانده میشوند، احتمال اینکه هنگام خواب به روی شکم بغلتند، بیشتر است؛ وضعیتی که احتمال مرگ ناگهانی در نوزاد را افزایش می دهد. با این حال زمانی که کودک شما بیدار و هوشیار است، می ‌توانید گاهی او را روی شکمش بخوابانید تا بتواند مهارت ‌های لازم را به دست آورد و رشد نرمالی داشته باشد.

اگر نوزاد خود را به مراقب دیگری می ‌سپارید، مطمئن باشید که او میداند نوزاد را در چه وضعیتی بخواباند. حدود یک ‌پنجم نوزادانی که دچار سندرم مرگ ناگهانی نوزاد میشوند، به این دلیل می ‌میرند که توسط مراقبی به غیر از مادر خود روی شکم خوابانده میشوند. در نوزادانی که عادت دارند به پشت خود بخوابند، وقتی توسط مراقب دیگری، به روی شکم خوابانده میشوند، احتمال مرگ ناگهانی نوزاد افزایش می ‌یابد. پس قبل از اینکه نوزاد خود را برای مراقبت به دیگری بسپارید، حتماً درباره اینکه او را چگونه بخواباند، با او صحبت کنید.

سیگار کشیدن مادر و اطرافیان او در مدت بارداری و بعد از آن، یکی دیگر از علتهای مرگ ناگهانی نوزاد است. علاوه بر سیگار کشیدن، مصرف خودسرانه داروها نیز احتمال بروز این سندرم را در نوزاد شما افزایش می ‌دهد. مصرف الکل در دوره بارداری نیز جزء عواملی است که می ‌تواند باعث بروز مرگ ناگهانی در نوزادان شود. سیگار کشیدن اطرافیان نزدیک به مادر نیز بسیار مهم است. در این حالت مادر یک سیگاری منفعل محسوب میشود. بنابراین برای کاهش خطر ابتلا به این سندرم، مادران باید در طول بارداری و پس از آن مراقب دود سیگار در اطراف خود و نوزادشان باشند.

ضعف سیستم ایمنی نوزاد یکی دیگر از علت ‌های خطر مرگ ناگهانی نوزاد است. کاری که مادران در این زمینه میتوانند انجام دهند، این است که به طور منظم برای چک کردن سلامت نوزاد با پزشک اطفال در تماس باشند. کار دیگری که مادران می ‌توانند انجام دهند، این است که سعی کنند حداقل در شش ماه ابتدای تولد، نوزاد را با شیر خودشان تغذیه کنند. تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد میشود و احتمال مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می ‌دهد. هنگام خواب سعی کنید برای کودک از پستانکی استفاده کنید که بند یا گیره اضافه ‌ای نداشته باشد تا خطر خفگی برای نوزاد نداشته باشد.

از گرم کردن بیش از حد نوزاد جلوگیری کنید. مادرانی که مرتب لباس­‌ های خیلی گرم به نوزاد می پوشانند یا او را با پتو گرم می کنند، خطر این اتفاق را برای نوزاد خود افزایش می ‌دهند. نوزاد خود را در طول خواب مرتب چک کنید و اگر می ‌بینید که او عرق کرده و گونه هایش سرخ شده یا تند تند نفس می ‌کشد، فوراً لباس او را کم کنید. سعی کنید برای خواب نوزاد دمای اتاق را تنظیم کرده، خیلی گرم نکنید و به نوزاد لباسی سبک بپوشانید. مراقب باشید پتو روی صورت و سر نوزاد را نپوشاند.

با توجه به این نکات، بهترین مکان برای خواباندن نوزادان تا قبل از پایان یک سالگی در اتاق خواب والدین است، اما توجه داشته باشید که نباید نوزاد را روی تخت والدین خواباند. نوزاد باید در تخت جداگانه ‌ای در کنار تخت والدین خوابانده شود. به طوری که مادر به آسانی بتواند در طول شب به نوزاد دسترسی داشته باشد و او را چک کند. به علاوه، تختخواب نوزاد باید خالی از هر نوع اسباب بازی، بالش، پتو و هر نوع وسیله اضافه دیگری باشد.

منابع : bamom.net

برک، لورا. (۱۳۸۵). روانشناسی رشد (از لقاح تا کودکی).

A parent’s guide to safe sleep: helping you to reduce the risk of sids http://www.healthychildcare.org/pdf/sidsparentsafesleep.pdf

SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Expansion of Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment http://aappolicy.aappublications.org/cgi/rep rint/pediatrics;۱۲۸/۵/e۱۳۴۱.pd

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست و علت آن؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط