پربازدید های اخبار بین المللگوناگون های خبری

سلسله انفجارهای مهیب در عربستان سعودی

X عربستان سعودی X آل سعود X آمریکا و عربستان سعودی X آموزش داعش توسط عربستان سعودی X جنایات عربستان سعودی X جنایات آل سعود X 14 ستاره X 14setare.com X قطیف عربستان X مدینه عربستان X جده عربستان X انفجار در مدینه النبی X داعش X ISIS X ISIL or ISIS are a group of Wahhabis X Shiites are enemies Wahhabi and ISIS and Boko Haram X Saudi Arabia is the center of Wahhabism_۷۶۳سلسله انفجارهای مهیب در عربستان سعودی

روزهای دوشنبه ۱۳ و سه شنبه ۱۴ تیرماه مصادف با ۲۸ ماه مبارک رمضان، سلسله انفجارهای مهیبی جده، قطیف و حرم نبوی در مدینه را لرزاند و عربستان سعودی را به شوک فرو برد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بامداد روز گذشته (دوشنبه)، شهر جده عربستان سعودی شاهد یک حمله انتحاری بود. در این حمله که در نزدیکی کنسول ‌گری آمریکا صورت گرفت، دو تن از نیروهای امنیتی عربستان زخمی شدند و عامل انتحاری کشته شد.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان در این باره گفت: در ساعت ۲:۱۵ بامداد دوشنبه در تقاطع خیابان فسطین با خیابان حائل و در نزدیکی بیمارستان «سلیمان فقیه»، نیروهای امنیتی به یک شخص و رفتارهای عجیب وی مشکوک می ‌شوند و هنگامی که به سمت وی می ‌روند تا درباره علت این رفتارش از وی سوال کنند فرد انتحاری خود را منفجر میکند.

برخی رسانه ‌ها نیز گزارش داده‌ اند :

«فرد انتحاری، خودروی خود را توقفگاه کنار مسجد در نزدیکی کنسولگری آمریکا پارک میکند و به سمت نیروهای امنیتی مسئول تامین امنیت این کنسولگری می‌ رود و این‌چنین وانمود میکند که به دنبال چیزی می‌ گردد؛ سپس می‌ گوید :

“متشکرم، مثل اینکه اشتباه کرده ‌ام” اما در هنگام بازگشت این فرد به سمت خودروی پارک شده صدای انفجار شنیده می ‌شود.

اما این پایان ماجرای «دوشنبه سعودی‌ ها» نبود. دو عامل انفجاری شامگاه دوشنبه خود را در نزدیکی حرم نبوی و مسجدی در شهر قطیف واقع در شرق کشور عربستان منفجر کردند. شبکه خبری سی ‌ان ‌ان گزارش داد که در حادثه انفجار مدینه، شش نفر از جمله چهار نیروی امنیتی کشته شدند. انفجار قطیف جز عامل انتحاری، تلفات دیگری نداشت. گفتنی است شهر قطیف از شهرهایی است که مورد سرکوب نیروهای امنیتی عربستان سعودی قرار داشته است.

تروریسم در هرکجا که رخ نماید محکوم است، این موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بوده و هست؛ چه این پدیده شوم در شهرهای عربستان سعودی رخ دهد و چه چون روزهای قبل، در بغداد بیش از ۲۰۰ نفر را طعمه خود سازد و قریب به ۵ سال کشوری همچون سوریه را به ‌کام دردناک ‌ترین وقایع فرو برد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز شامگاه دوشنبه اقدامات تروریستی در عربستان سعودی را محکوم کرد. وزارت امور خارجه تاکید کرد :

«همانگونه که بارها از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است، تروریسم در هر شکل آن و در هر نقطه از جهان به شدت محکوم است و باید با جدیت تمام توسط تمامی کشورها با منابع، علل و عوامل آن برخورد قاطع به عمل آید.»

با این حال، تردیدی نیست که در این موج تروریسمی که به راه افتاده و اکنون گریبان ریاض را در درون مرزهایش گرفته، هیچ کشوری بیش از عربستان سعودی مسئولیت ندارد و هیچ پدیده‌ای بیش از ایدئولوژی تکفیری سهیم نیست.

«جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا اخیرأ در مصاحبه ‌ای با بلومبرگ تصریح کرد که عربستان سعودی برای مقابله با داعش جدیت ندارد. بایدن در مهرماه سال ۹۳ نیز سیاست‌ های متحدین منطقه ‌ای آمریکا از جمله عربستان سعودی را مورد انتقاد قرار داده بود :

«گلایه همیشگی من این بود که بزرگ‌ترین مسئله ما متحدانمان هستند. متحدان ما در منطقه، بزرگترین مسئله ما در سوریه بودند. ترک ‌ها دوستان فوق‌ العاده ‌ای هستند و من همیشه روابط بسیار خوبی با اردوغان داشته ‌ام و زمان زیادی را با او گذرانده ‌ام. سعودی ‌ها، اماراتی ‌ها و بقیه. آنها چه کار میکردند؟ آنها آنقدر مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی – سنی بودند … که صدها میلیون دلار و ده‌ ها و صدها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می ‌جنگید روانه کردند، بدون در نظر گرفتن اینکه افرادی که در حال دریافت این کمک‌ ها بودند، النصره، القاعده و عوامل افراط‌‌ گرای جهادی بودند که از دیگر بخشهای جهان آمده‌ اند.»

وی که در دانشگاه هاروارد سخن می‌ گفت، با اذعان به اینکه همین کمک‌ ها بحران منطقه را شکل داده، گفت :

«ظهور داعش همه را از خواب بیدار کرد. یعنی همان القاعده عراق که بعد از رانده شدن از این کشور، در شرق سوریه برای خود فضایی پیدا کرد و با النصره وارد همکاری شد. یعنی همان گروهی که ما از اول آنرا تروریستی اعلام کردیم، اما نتوانستیم متحدان خود را متقاعد کنیم که آنرا مورد حمایت قرار ندهند.»

هرچند بعدأ بایدن مواضعش را بر اساس منافع سیاست خارجی آمریکا تغییر داد، اما کسی نیست که باور کند معاون رئیس‌ جمهور آمریکا این سخنان را در دانشگاهی به اعتبار هاروارد به شوخی بیان کرده باشد. این سخنان، سخنان مقامات ایرانی یا رئیس‌ جمهور سوریه یا دبیر کل حزب‌ الله لبنان نیست بلکه بیانات دومین مقام سیاسی در ایالات متحده است.

از سبک و سیاق انفجارهای دوشنبه نیز برمی ‌آید که می ‌توانند کار تکفیری ‌ها باشند :

الف – انفجارها به شکل انتحاری صورت گرفته که سبک مورد استفاده همیشگی تکفیری‌ هاست؛

ب – انفجار جده در مقابل کنسول‌ گری آمریکا صورت گرفته که سلفی‌ ها عمومأ از تقابل خود با «رسالت‌ گرایی» آن کشور و تمدن غرب سخن می ‌گویند، هرچند که عملکردشان در بسیاری مواقع مورد استفاده همین غربی ‌ها بوده است؛

ج – انفجارهای قطیف و مدینه النبی (ص) هم ‌زمان صورت گرفته است. قطیف شهری شیعه ‌نشین است که تکفیری ‌ها کشتار آنها را بر خود فرض و واجب میدانند. همچنین آنها که جریان تکفیری را می ‌شناسند، خوب می ‌دانند که این جریان اصولا با ساختن مرقد برای بزرگان دینی مخالف است و برخی سران فکری این جریان از تخریب مرقد رسول ‌الله (ص) هم سخن گفته ‌اند. بنابراین انجام عملیات در نزدیکی حرم پیامبر اسلام (ص)، با افکار تکفیری هماهنگ است. نکته دیگر آنکه، در گستره تفکرات اسلامی، تکفیری‌ های سلفی تنها گروهی هستند که چنین می‌ اندیشند. باقی تفکرات اسلامی از شیعه و سنی، همگی بر احترام به مرقد مطهر رسول اکرم (ص) و تکریم آن تاکید دارند.

اکنون باید گفت سعودی ‌ها به همان چاهی داخل شده ‌اند که خود برای منطقه کنده‌ اند، هرچند هنوز با ته این چاه فاصله دارند اما از آینده کسی خبر ندارد. داخل شدن به این چاه یقینأ برای سعودی ‌ها هزینه ‌های جدی مادی و معنوی خواهد داشت. نباید فراموش کرد که شهرهای جده و مدینه، هر دو در برگزاری مراسم سالانه حج دخیل هستند و اکنون این دو شهر، در اذهان جهانیان ناامن شناخته می‌ شوند. حج، دومین منبع درآمد عربستان سعودی پس از صادرات نفت است.

برای رهایی از این ناامنی، بیانیه ‌های حمایت ‌آمیز کشورهای عضو اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس نیز چندان مثمر ثمر به ‌نظر نمی ‌رسد. سعودی ‌ها اگر عزم تقابل با تروریسم دارند باید از حمایت مالی و تسلیحاتی تروریست‌ ها دست کشیده و در سراسر منطقه با این پدیده تقابل جویند، نه فقط در داخل مرزهای عربستان سعودی.

«سرای درشت تروریسم»، اکنون «دوران زین به پشت» خود را به حکام ریاض می ‌نمایاند و سرای فریب سیاست، اکنون «فراز» خود را به آنان نشان می ‌دهد؛ از این رو بهتر است به ‌جای کشتار مردم یمن و فشارهای مالی بر سازمان ملل برای خروج نامشان از فهرست قاتل کودکان، چاره ‌ای دگر بیندیشند.

علیرضا کریمی

———————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سلسله انفجارهای مهیب در عربستان سعودی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط