پربازدید های گوناگون های خبری

زلزله خیزترین مناطق تهران کدام مناطق هستند؟

زلزله خیزترین مناطق تهران - شهر تهران از نمای بالا - عکس هوای پاک شهر تهران- هوای تمیز- آلودگی تهران- زلزله شناسی- 14 ستاره- زلزله خیزترین مناطق شهر تهران- زلزله خیزترین مناطق ایران- 14setare.com

استاد پژوهشگاه زلزله شناسی گفت از نظر ریسک زلزله و آسیب پذیری محاسباتی که اخیرأ داشته ایم نشان می دهد مرکز و جنوب تهران ریسک بالاتری از نظر زلزله خیزی دارند. در ادامه مصاحبه مهدی زارع کارشناس زلزله شناسی درباره زلزله خیزترین مناطق تهران را خواهیم خواند.

به گزارش “چهارده ستاره“، مهدی زارع آگاه کردن مردم نسبت به زلزله و چگونگی برخورد با آنرا مهم برشمرد و گفت: امروز سالگرد رخداد زلزله در بویین زهرا است و دارای آثار فرهنگی و اجتماعی زیادی است. وقتی چنین زلزله ای رخ می دهد اتفاقات زیادی را به دنبال دارد، این منطقه حدود سه هزار و پنج هزار سال پیش دو زلزله بزرگ را هم تجربه کرده و یکی هم ۹۰۰ سال گذشته و آخرین بار هم در حدود ۵۰ سال پیش رخداده است.

وی ادامه داد : زلزله مسئله ای است که در طبیعت در حال تکرار است و ما باید راهی پیدا کنیم که چگونه خودمان را با زلزله سازگار کنیم.

مهدی زارع در خصوص تاثیر آگاهی بخشی در رابطه با زلزله در طول زمان، گفت :

باید خودمان را با سالهای گذشته مقایسه کنیم و ببینیم که در ۵۰ سال پیش در کجا بوده ایم یا در ۲۰ سال پیش و الان. در ارزیابی که خودم دارم، می بینم نسبت به ۱۰ سال پیش در جای خیلی بهتری قرار گرفته ایم، شاید از نظر عملیاتی بتوان نقشه گسل های تهران را که نتیجه تحقیقات چندین ساله است به عنوان یک مصداق بیان کنیم.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با اظهار به اینکه باید آینده نگر باشیم، بیان داشت :

درست است که آپارتمان های زیادی روی گسل های تهران ساخته شده است و کار از کار گذشته، اما باید از الان کارهای پیشگیری و مراقبت های لازم و آگاهی دادن به مردم در رابطه با مقابله با زلزله را انجام دهیم تا در آینده بحث ایمنی را بیشتر ببینیم.

علی مرادی تیز به تجربه هایی که ایران در خصوص زلزله دارد، گفت :

اگر بخواهیم ایران را با کشورهای زلزله خیز جهان مقایسه کنیم، تفاوت عمده ای که مشاهده می کنیم در فرهنگ عمومی است و اینکه قوانین و کدهای مربوط به ساخت و ساز در آن کشورها به درستی اجرا میشود.

وی افزود: ما قانون را داریم، اما متاسفانه شاهد هستیم که هم اینک بخشی از سازه های جدیدمان هم در زلزله ها آسیب می بینند که نمونه آنرا در ورزقان داشته ایم و این نشان می دهد که ما متاسفانه بحث زلزله را فراموش می کنیم و نیاز به فرهنگ سازی دارد.

رئیس مرکز لرزه نگاری با ابراز خرسندی از وجود دانشمندان و صاحب نظران در امر زلزله شناسی در کشور، اظهار داشت :

دانشمندان خوبی را تربیت کرده ایم و از طرفی کشوری زلزله خیز هستیم و تجربه های خوبی را هم در زمینه زلزله داریم، اما مشکل آنجاست که این تجربه ها هنوز به عمل نیامده اند. چرا که آن چیزی که در فرهنگ جامعه و ساخت و ساز هایمان می بینیم این است که این قضیه را زیاد جدی نگرفته ایم و باید در فرهنگ سازی تجدید نظر صورت بگیرد.

زارع با اشاره به زلزله خیزترین مناطق تهران عنوان کرد :

از نظر ریسک زلزله و آسیب پذیری محاسباتی که اخیرا داشته ایم نشان می دهد هر چه قدر ما به سمت مرکز و جنوب تهران می رویم ریسک بالاتری دارد و زلزله خیزترین مناطق تهران همین مناطق می باشند، یکی از دلایل آن هم وجود بافت فرسوده بیشتر و همچنین جمعیت بیشتر است.

وی متذکر شد: البته باید به حاشیه تهران هم توجه داشته باشیم که روز به روز بر جمعیت آن اضافه می شود.

منبع : میزان

——————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “زلزله خیزترین مناطق تهران کدام مناطق هستند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط