پربازدید های اخبار بین المللمحور مقاومت

راه حل مشکل داعش و گروه های تکفیری

داعشی ها-X داعش X تونس X عربستان سعودی X تروریست X تروریسم X عراق X سوریه X لیبی X یمن X سرت لیبی X موصل عراق X رقه سوریه X فلوجه عراق X 14 ستاره X 14setare.com X مصر- X داعش X النصره X القاعده X حامیان القاعده و النصره X اسرائیل X آموزش داعش توسط اسرائیل X عربستان سعودی X آموزش داعش توسط عربستان سعودی X اتحاد ترکیه و عربستان و قطر علیه سوریه X روابط عربستان-اسرائیل X 14setare.com X 14 ستاره X عراق X سوريا، العراق، روسيا وإيران وحزب الله وأنصار الله يقاتلون ISIS X ISIS X ترکیه X سوریه X لبنان X ایران X رژیم صهیونیستی X راه حل مشکل داعش و گروه های تکفیری X کردستان سوریه X کردستان عراق X آخرین اخبار داعش

امروز ترکیه صحبت از لزوم بهبود روابط با سوریه و عراق میکند. آن هم دو روز پشت سر هم. هیئت ‌های دیپلماتیک اروپایی یکی پس از دیگری به دیدار اسد می ‌روند، سفارت خانه ‌های تعطیل شده در سوریه یک به یک بازگشایی میشوند، مسکو از موافقت آنکارا برای جلوگیری از ورود سلاح و تروریست به سوریه خبر داده و آنکارا می‌ گوید، حاضر است پایگاه اینجرلیک را در اختیار جنگنده ‌های روسیه بگذارد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بینالی ایلدیریم چند روز پس از تکیه زدن بر جای داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه اظهارات مهمی را بر زبان راند، آنجا که گفت کشورش در نظر دارد روابط خود را با سوریه بهبود بخشد؛ این اظهارات مهر تاییدی شد بر تحلیل آن دسته از کارشناسانی که می ‌گفتند، اردوغان در ماجرای سوریه به بن بست خورده و تغییر استراتژی داده و ادامه خصومت با بشار اسد را به مصلحت کشورش نمی ‌بیند.

این عقب ‌نشینی از سوی کشوری که به عنوان اصلی ‌ترین حامی داعش خوانده میشود، آنقدر مهم هست که بتوان آنرا یک پیروزی بزرگ و راهبردی برای بشار اسد، ایران و حتی خود ترکیه خواند. ترکیه در پنج سال گذشته، از ماجراجویی ‌های منطقه ‌ای خود چه منفعتی جز جنگ داخلی و خسارت‌ های هنگفت اقتصادی دیده است؟

برای ترکیه ‌ای که به هیچ یک از اهداف خود نرسیده، جلوگیری از ادامه این روند خسارت‌ بار می‌ تواند به اندازه یک پیروزی شیرین باشد. درباره این عقب ‌نشینی که همزمان شده با تضعیف بی ‌سابقه داعش در عراق و سوریه گفتنی ‌هایی هست:

۱- پنج سالی از ظهور پدیده نحس داعش می‌ گذرد. تمرکز جدی داعش روی کشورهای عراق، لبنان و سوریه یعنی متحدان کلیدی ایران در منطقه، کافی بود برای اینکه به این نتیجه برسیم، داعش را برای مهار ایران ساخته‌ اند. کشوری که اسرائیل آنرا بزرگترین خطر برای موجودیت خود میداند. اینکه گفته شود علت ظهور چنین جانورانی در این سه کشور به «شرایط خاص و مهیایِ» حاکم بر این کشورها باز می‌گردد نیز، سخن دقیقی نیست، چرا که هواداران این نظریه در نهایت می‌خواهند به این نتیجه برسند هدفِ از قبل طراحی شده ‌ای پشت این ماجرا وجود نداشته. اگر هم این فرضیه را درست بگیریم باید پرسید، اولأ چه کسانی این «شرایط مهیا» را در این سه کشور مهیا کردند؟ ثانیا آیا این شرایط فقط در کشورهای متحد ایران مهیا بود؟ (که از قضا محورهای مقاومت هم هستند) چرا در هیچ جای دیگر دنیا، داعش و النصره و … مثل این سه کشور حضور جدی نیافتند؟

به این حقیقت که فلسفه وجودی داعش، مهار مقاومت به رهبری ایران برای نجات رژیم صهیونیستی است اعتراف هم شده است، آن هم نه یک بار و دوبار بلکه ده ‌ها بار؛ هم از سوی مقامات رسمی و هم غیررسمیِ صاحبان داعش.

کتاب خاطرات معروف هیلاری کلینتون، اظهارات مشهور وسلی کلارک و جو بایدن و اعترافات صریح و شفاف بن جاسم آل ثانی، وزیر خارجه وقت قطر تنها نمونه ‌هایی از این دلایل و اسناد محکم هستند که در صورت کنار هم قرار دادن آنها، میتوان به اهداف اولیه و ثانویه پدیدآورندگان داعش از خلق چنین گروه جنایتکاری پی برد. در این پروژه، از اسلام هراسی گرفته تا ترسیم مرزهای جدید برای کشورهای غرب آسیا و آفریقا، چپاول ثروت ‌های نفتی، جنگ ‌افروزی بین شیعه و سنی، جان گرفتن کارخانه‌ های اسلحه ‌سازی غرب و … پیش ‌بینی شده است اما هدف غایی و اصلی پروژه داعش همان است که گفته شد و گفته ‌اند، یعنی؛ مهار ایران، محور اصلی مقاومت برای تأمین امنیت اسرائیل. نباید از این مسئله به سادگی گذشت که داعش در این مدت حتی یک گلوله به سمت صهیونیست ‌ها شلیک نکرده است.

بخوانید :

داعش با منابع مالی دوستان و متحدان ما شکل گرفت… وقتی شما کسانی را می ‌خواهید که باید تا پای مرگ با حزب ‌الله بجنگند، نمی ‌توانید اطلاعیه بدهید و بگویید بیایید در جنگ ثبت نام کنید، چون می ‌خواهیم جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنیم، بلکه شما می ‌روید دنبال آدم ‌های متعصب، می‌ روید دنبال بنیادگراهای مذهبی، چون آنها هستند که حاضرند با حزب ‌الله مبارزه کنند.
(وسلی کلارک، ژنرال ارشد آمریکایی و فرمانده سابق نیروهای این کشور در منطقه، اواخر اسفند ماه سال ۹۳ شمسی)

اظهارات کلارک شباهت زیادی به اظهارات جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در این خصوص دارد اما بایدن-احتمالأ به خاطر مسئولیت رسمی که دارد- پای آمریکا را به طور مستقیم به مسئله باز نکرده و ایجاد داعش را به متحدان خود نسبت داده است :

«آنها (متحدان آمریکا ) آنقدر مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی-سنی بودند… که صدها میلیون دلار و ده‌ ها و صدها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می‌ جنگید، روانه کردند، بدون در نظر گرفتن اینکه افرادی که در حال دریافت این کمک ‌ها بودند، النصره، القاعده و عوامل افراط‌‌گرای جهادی بودند که از دیگر بخش ‌های جهان آمده‌ اند.»

هیلاری کلینتون اما صریح ‌ترین موضع ‌گیری‌ ها را در این زمینه دارد. وی در کتاب خاطرات خود صراحتأ از تشکیل دولت اسلامی (غربی ‌ها به داعش دولت اسلامی می‌ گویند) سخن رانده است :

«ما در جنگ عراق، سوریه و لیبی شرکت کردیم و همه چیز خوب بود. ما با اخوان ‌المسلمین در مصر توافق کرده بودیم دولت اسلامی در سینا تشکیل شود. قرار بود بخشی از سینا به حماس و بخش دیگر آن به اسرائیل واگذار شود و حلایب و شلاتین به سودان ملحق شود و دولت مصر مرزها با لیبی را در منطقه السلوم باز کند. قرار بود ما در روز پنجم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ در نشستی با دوستان اروپایی خود دولت اسلامی را به رسمیت بشناسیم. من به ۱۱۲ کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با بعضی از دوستان را درباره به رسمیت شناختن دولت اسلامی بلافاصله پس از تشکیل آن، توضیح دهم. اما به یکباره همه چیز در برابر چشمان ما فرو ریخت. … ما از طریق اخوان ‌المسلمین در مصر و دولت اسلامی که قرار بود تشکیل شود منطقه را تقسیم می‌کردیم و پس از آن توسط عوامل خود از اخوان ‌المسلمین به سراغ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌ رفتیم. ابتدا کار از کویت آغاز میشد و به ترتیب به سراغ امارات، بحرین و عمان می ‌رفتیم. در پی آن، تقسیمات منطقه عربی و مغرب عربی به طور کامل تغییر میکرد و ما تسلط کامل بر منافع نفتی و گذرگاه‌ های دریایی پیدا می کردیم.»

۲- آمریکا در این مدت اگرچه به کمک دست ‌نشانده ‌های منطقه ‌ای خود به برخی اهداف ثانویه رسیده اما هرگز به هدف اصلی خود نرسیده است. امروز ترکیه، صحبت از لزوم بهبود روابط با سوریه و عراق میکند. آن هم دو روز پشت سر هم. هیئت ‌های دیپلماتیک اروپایی یکی پس از دیگری به دیدار اسد می‌ روند، سفارت‌ خانه‌ های تعطیل شده در سوریه یک به یک بازگشایی می‌ شوند، مسکو از موافقت آنکارا برای جلوگیری از ورود سلاح و تروریست به سوریه خبر داده و آنکارا می ‌گوید، حاضر است پایگاه اینجرلیک را در اختیار جنگنده ‌های روسیه بگذارد. امروز حتی غرب با مشاهده تضعیف جدی داعش، خود برای مقابله با این هیولا، وارد میدان میشود.

در عراق فقط یک استان یعنی نینوا برای داعش باقی مانده و در سوریه نیز حلب، به آخرین شانس داعش برای بقا تبدیل شده است.

خلاصه اینکه، اوضاع در منطقه به نفع ایران و مقاومت است اما ماجرا هنوز تمام نشده است.

برای اینکه فضای تنفس برای صهیونیست ‌ها باقی بماند، باید هدف تضعیف کشورها و کوچکتر شدن آنها ادامه یابد و آتش جنگ و ناامنی هم روشن بماند.

ورود نظامیان آمریکایی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی (به ترکیب کشورها توجه شود) به خاک سوریه برای مقابله با داعش نیز یعنی، ماجرا تمام نشده و فقط نقشه و روش کار تغییر کرده است. تقریبأ همه این کشورها با یک هدف اعلام شده و ناپنهان یعنی کمک به کردهای تجزیه ‌طلب وارد خاک سوریه شده ‌اند. غرب از این به بعد در پی‌ آن خواهد بود، کاری را که با داعش نتوانست به سرانجام برساند، با سوء استفاده از اکراد به پایان برساند. (مسئله ‌ای که می‌تواند در تغییر موضع ترکیه بسیار موثر بوده باشد)

ضمن اینکه مشارکت در لحظات پایانی جنگ و هنگام تقسیم غنایم، یعنی ما هم علیه داعش بودیم! سفر ناگهانی وزیر دفاع آمریکا به بغداد آن هم در آستانه آخرین عملیات آزاد‌سازی در عراق (موصل) و کمک‌ های مالی و نظامی به ارتش عراق هم از همین منظر قابل تحلیل است.

۳- از این پس اما، شاهد تغییرات تاکتیکی غرب در منطقه خواهیم بود.

داعش البته قرار نیست از معادلات به طور کامل کنار گذاشته شود، چرا که هنوز کارایی ‌های خود را دارد. این گروه از این پس به جای تلاش برای اشغال این شهر و آن استان برای تاسیس آنچه خلافت می ‌نامد، دست به کشتار بیشتر مردم خواهد زد، درست مثل حملات تروریستی که در الکراده بغداد انجام داد و ۳۰۰ غیرنظامی را قتل عام کرد.

سایر گروه ‌های تروریستی (گروه‌ هایی به غیر از داعش) نیز از این پس علنی‌ تر از قبل مورد حمایت غربی ها قرار می ‌گیرند؛ با این امید که جایگزینی برای داعش شوند. این وضعیت می ‌تواند تمرکز و انرژی زیادی از کشورهای حامی مقاومت بگیرد. همانطور که گفته شد، در شرایط جدید دولت ‌های عراق و سوریه جدی تر از همیشه با حملات تروریستی و انتحاری به مردم و موضوع تجزیه و استقلال‌ طلبی مواجه خواهند شد. اینجاست که نوبت به سازمان ملل میرسد تا با طرح لزوم انجام گفت‌ و‌گوها برای حل مشکلات بین اکراد و دولت ‌های عراق و سوریه، به تجزیه این کشورها کمک کند. دولتی هم که با سازمان ملل مخالفت کند، محکوم به ترک روش‌ های مسالمت ‌آمیز و گفت‌و‌گو خواهد شد.

۴- نباید به تضعیف حتی جدی داعش و نزدیک شدن به پایان اوج این گروه تکفیری خوش ‌بین بود؛ چرا که رژیم صهیونیسی هنوز وجود دارد، مرزهای کشورهای منطقه هنوز تغییر نکرده، مقاومت منطقه سر‌پاست و از همه مهمتر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر سر اصول خود محکم ایستاده است. اگر فرضیه «ایجاد داعش برای کمک به ادامه حیات اسرائیل بود» را فرض بگیریم، باید نتیجه گرفت تا رژیم صهیونیستی هست، توطئه ‌هایی نظیر راه ‌اندازی داعش و النصره هم هست. داعش نتیجه طبیعی وجود رژیمی مثل اسرائیل است؛

بنابر این راه‌حل ریشه ‌ای بحرانی مثل داعش، در عقب ‌نشینی کشوری مثل ترکیه نیست، راه ‌حل ریشه‌ ای، ریشه کن شدن اسرائیل این غده سرطانی است.

X 14 ستاره X 14setare.com X Arabic Syrian army attacked the capital of the IsiS X ISIL or ISIS are a group of Wahhabis X Turkey and Saudi Arabia and America and Israel supporters ISIS X آخرین اخبار داعش X آخرین اخبار رقه X آخرین اخبار سوریه X آخرین اخبار عراق X آزادسازی رقه از دست داعش X آزادسازی فلوجه از دست داعش X ارتش سوریه X ارتش عراق X الرقه سوریه X الفلوجه X جبهه مقاومت در برابر داعش و اسرائیل X داعش X دکتر رضا سراج X رقه سوریه X ریف مطار الرقه X ریف مطار الطبقه X سوریه X عراق X عملیات آزادی فلوجه X فلوجه عراق X محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیل

ستون یادداشت کیهان – مشرق نیوز

————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “راه حل مشکل داعش و گروه های تکفیری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط