نابغه ها در کودکی چگونه زندگی می کردند؟

کودک باهوش-بچه زرنگ و باهوش-X افراد نابغه X خلاقیت X پشتکار و کوشش X تلاش و پشتکار X 14 ستاره X 14setare.com X مایکل جردن X نقش آموزش در موفقیت X موفقیت X راه موفقیت X رمز و راز موفقیت X مسیر موفقیت X افراد موفق X استعداد X اثر فعالیت فیزیکی بر افزایش استعداد کودکان X راه شکوفایی استعداد X هوش کودکان و خردسال

عموم مردم استعداد را همچون رودخانه ‌ای جاری در وجود فرد تصور میکنند که باعث بروز توانایی خاصی در افراد میشود اما در واقع آنگونه که محققان دریافته‌ اند، کودک نابغه لزوماً بالغ موفقی نمی‌ شود. کودکان درخشان زیادی هستند که در بزرگسالی افراد موفقی نیستند. معمولاً کودکان نابغه بالغین موفقی نمی‌ شوند.

مایکل جردن تا حلقه بسکتبال می ‌پرید و او را ابرمرد می‌ نامیدند اما ‌این «ژن خالص» انکار‌ناپذیر از کجا آمده است؟ در خانواده مایکل جردن هیچکس ورزشکار خوب و ماهری نبود. از بین پنج خواهر و برادر، مایکل از همه تنبل ‌تر بود. او تا سال دوم دبیرستان حتی عضو تیم بسکتبال هم نبود.

NBA_Basketball_Michael-Jordan2مایکل جردن

متأسفانه برخی از محققان استعداد هنوز بر تقسیم ‌بندی بر پایه طبیعت و تربیت اصرار دارند و آنرا به ‌صورت ژن + محیط تفسیر میکنند. در حالی که امروزه دانشمندان تعامل پویای ژن × محیط را ترجیح می ‌دهند.

کودکان از نظر زیستی منحصر  به  فرد هستند اما خصوصیات زیستی سرنوشت آنها از قبل تعیین نمیکند. به گفته پاتریک باتسون «هر کس با توانایی‌ های خاص خود قابلیت پیشرفت در امور گوناگون را دارد.» برای یافتن توانایی‌ های کودک باید عشق و استقامت زیادی به کار برد.

به عقیده اریکسون توانایی ذاتی برای نابغه شدن، لازم است اما کافی نیست. برای کسب تجربه نقش آموزش فشرده انکارناپذیر است. به گفته وینر مطالعات نشان داده است که وضعیت ذهنی، تغذیه، والدین، همسالان، رسانه‌ها، فرهنگ، زمان و موقعیت تاریخی، تمرکز و تحریک عمیقاً در رشد توانایی‌ های کودک تأثیر دارد. همه این عوامل از زمان تولد و حتی پیش از آن نقش خود را ایفا میکنند و بر زندگی موجود زنده تأثیر می‌ گذارند.

همچنین وینر معتقد است که ساختار ذهن افرادی که توانایی‌ های خارق ‌العاده دارند، با بقیه مردم تفاوت دارد. مثلاً افراد عادی برای امور ریاضی یا موسیقی از یک نیمکره مغز استفاده می ‌کنند، در حالی که نوابغ در مورد ریاضی و موسیقی از هر دو نیمکره مغزشان استفاده میکنند.

ناهنجاری ‌های زبانی در میان هنرمندان و مخترع ‌ها رواج بیشتری دارد؛ اما ‌آیا ‌این تفاوت ‌ها ذاتی است؟

به گفته وینر سه علت احتمالی برای این باهم‌آیی میتوان قائل شد. ژنتیک، محیط پیش از تولد و ضربه‌ های پس از تولد، این عوامل نهایتاً در پویایی رشد فرد تأثیر می‌گذارد.

باید توجه داشت که منظور از «ژنتیک»، «بیان ژن» است. محیط دوران جنینی و وقایع پس از تولد در رشد تأثیر دارد و به این ترتیب مفهوم «ذاتی بودن» کم‌ کم تضعیف می ‌شود. به علاوه، چرا باید لیست او به سه عامل احتمالی محدود شود؟ اگر ضربه ‌های پس از تولد نقش داشته باشند، چرا نباید تجربه‌ های دیگر نوزادی و کودکی را مؤثر بدانیم؟

وینر معتقد است «کودک نابغه شش ساله کودکی است که می‌ تواند اعداد سه ‌رقمی‌ را در ذهن خود ضرب کند یا معادله جبری را حل کند تا همه برایش هورا بکشند اما بزرگسال نابغه باید بتواند مدل ریاضی لاینحلی را حل کند یا مبحث جدیدی برای تحقیق بیابد یا معضل نویی بیافریند تا در قلمرو ریاضی دانان برتر قرار گیرد و مورد تشویق واقع شود. رسیدن به کمال در هر زمینه ‌ای قابل تحسین است اما اگر نبوغ فرد از‌ این فراتر نرود، شهرت شخص کم‌کم به فراموشی سپرده می ‌شود.»

‌همیشه این خطر وجود دارد که کودک موفق به موفقیت خود پایبند ‌شود. بدین معنا که کودکی که برای موفقیتش در حوزه ‌ای خاص تحسین میشود، غالباً دوست ندارد محدوده خود را ترک کند تا مبادا شکست بخورد. حاضر نیست ریسک کند و وارد حوزه دیگری شود و از هر چالش‌ جدیدی می ‌هراسد تا تحسین و تشویق را از دست ندهد. همین عوامل سبب میشود که هرگز نتواند بالغ موفقی شود. به ‌خصوص اگر موفقیت جهانی باشد؛ مثل موفق شدن در اجرای موسیقی، نقاشی یا… ریسک‌پذیری و قدرت چالش و ریسک برای موفقیت الزامی ‌است.

واضح است که کودک نمی ‌تواند به‌ این مسائل فکر کند و برنامه ‌ریزی کند و در جهت پیشبرد خود گام بردارد. پرداختن به این امور وظیفه والدین است.

دُوچ از ۴۰۰ دانش ‌آموز سال هفتم خواست پازل نسبتاً ساده‌ای را کامل کنند. سپس آنها را به دو گروه تصادفی تقسیم کرد. بچه‌ های گروه اول را جداگانه متقاعد کرد که باهوش ‌تر هستند و «باید بهتر عمل کنند!» به گروه دوم گفت «شما باید واقعاً تلاش کنید!» همه دانش ‌آموزان گروه دوم به‌ خاطر تلاش بیشتر برنده جایزه شدند.

سپس به همه اجازه دادند از بین آزمون ساده و آزمونی که به عقیده مربی به مهارت بیشتری نیاز دارشت، یکی را انتخاب کنند. دوچ به این نتیجه رسید که :

* بیش از نیمی ‌از دانش ‌آموزانی که به ‌دلیل داشتن هوش ذاتی جایزه گرفتند، پازل ساده را انتخاب کردند.

* حدود ۹۰ درصد دانش ‌آموزانی که به دلیل سختکوشی جایزه گرفتند، پازل دشوار را انتخاب کردند.

تجارب دیگر دُوچ در همین راستا حاکی است که :

افراد معتقد به هوش ذاتی و استعداد در مدرسه کمتر موفق هستند و از نظر ذهنی نیز پیشرفت کمی‌ دارند. برعکس، افرادی که معتقدند هوش قابلیت انعطاف و رشد دارد، بسیار موفق ‌تر و بلندپروازتر هستند.

آنچه باید بیاموزیم ‌این است که والدین، آموزگاران، مربیان و دانش ‌آموزان باید هوش را عاملی پویا در نظر بگیرند که قابلیت پرورش دارد. صرف ‌‌نظر از ‌اینکه کودک در چه مقطعی از زمان، تا چه حد استثنایی، متوسط یا افتضاح باشد، توانایی رشد و رسیدن به بالاترین مراحل را دارد.

از آنجا که استعداد عملکرد از مهارت‌ های اکتسابی است، نه توانایی‌ های ذاتی، موفقیت بالغین کاملاً وابسته به خواسته ‌های بلند‌مدت، منابع خواسته ‌ها و فرآیند آن است؛ نه استعداد خاص وابسته به سن.

چون موفقیت کودک ناپیوسته و اغلب نشانه اشتیاق و عزم اولیه است، موفقیت وی در بزرگسالی را تضمین نمیکند.

توانایی‌ ها یا کاستی ‌های کودک گوی بلورین موفقیت ‌های بزرگسالی وی نیست.

هیچ سنی کلید طلایی موفقیت یا در ناگشودنی و سد راه موفقیت نیست.

والدین باید استعدادهای کودک خود را بشناسند، در جهت پرورش آنها بکوشند و برای او برنامه‌ ریزی کنند.

کدک باهوش-بچه زرنگ و باهوش

منابع :

-Bateson,Patrick, and Paul Martin. (۲۰۰۱). Design for a life: How Biology and psychology Shape Human Behavior. Simon & Schuster
-Dodge, K A. “The native-nuture debate and public policy.” Merrill-Palmer Quarterly ۵۰, no.۴(۲۰۰۴): ۴۱۸-۲۷.
-Shenk,David. ( ۲۰۱۰). Random House, Inc., New York, Doubleday.

———————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “نابغه ها در کودکی چگونه زندگی می کردند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.