پربازدید های اخبار ورزشیکشتی و وزنه برداری

سرقت سه مدال از کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶

کشتی و وزنه برداری ایران در المپیک ریو 2016 - عکس بهداد سلیمی رضا یزدانی و امید نوروزی در کنار هم- سه مدال از دست رفته ایران در ریو۲۰۱۶- - بهداد سلیمی- 14 ستاره- بهداد سلیمی در المپیک ریو- رضا یزدانی- امید نوروزی- 14setare.com- مجتبی عابدینی شمشیر باز ایرانی- عکس های بهداد سلیمی در المپیک2016- عکس های رضا یزدانی در المپیک2016- عکس های امید نوروزی در المپیک2016- رتبه نهایی ایران در رده بندی مدالی المپیک ریو 2016- پست اینستاگرامی دکتر ظریف برای بهداد سلیمی- جمع مدال های ایران در المپیک ریو 2016 و رده نهایی ایران- رده کاروان ایران در المپیک ریو- رده کاروان ایران در المپیک لندن- المپیک ریو 2016- المپیک ریو- المپیک برزیل

المپیک ۲۰۱۶ ریو پایان تلخی برای ایرانی ‌ها داشت و رضا یزدانی کشتی‌ گیر پرامید وزن ۹۷ کیلوی ایران با حق‌ کشی آشکار تیم داوری پیروزی مقابل حریف آذربایجانی را با شکست عوض کرد و درنهایت با روحی بسیار پایین از کسب مدال برنز المپیک ریو۲۰۱۶ نیز بازماند. اتفاقی که باعث شد کاروان ایران در المپیک ریو با ۳ مدال طلا و یک نقره و ۴ برنز در رتبه بندی نهایی مدالی المپیک ریو ۲۰۱۶ به مقام ۲۵ المپیک رضایت دهد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، المپیک ۲۰۱۶ ریو پایان تلخی برای ایرانی ‌ها داشت و رضا یزدانی کشتی‌ گیر پرامید وزن ۹۷ کیلوی ایران با حق‌ کشی آشکار تیم داوری پیروزی مقابل حریف آذربایجانی را با شکست عوض کرد و درنهایت با روحی بسیار پایین از کسب مدال برنز المپیک ریو۲۰۱۶ نیز بازماند. اتفاقی که باعث شد کاروان ایران در المپیک ریو با ۳ مدال طلا و یک نقره و ۴ برنز در رتبه بندی نهایی مدالی المپیک ریو ۲۰۱۶ به مقام ۲۵ المپیک رضایت دهد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که داور مسابقه دو امتیاز فن را به یزدانی داده بود اما رئیس تشک ازبکستانی رای داور و البته اعتراض کادرفنی ایران را نپذیرفت. پیش از این در مسابقات کشتی فرنگی امید نوروزی مدافع عنوان قهرمانی وزن ۶۶ کیلو با تصمیم‌ های عجیب داوران مغلوب حریف گرجستانی شد.

عکسهای امید نوروزی در المپیک ریو ۲۰۱۶

این در حالی است که بهداد سلیمی وزنه‌ بردار فوق سنگین ایران هم مدال مسلم خود را بعد از شکست رکورد یک ضرب المپیک با رأی داوران از دست داده بود. تازه ما اشاره‌ ای به نبرد مجتبی عابدینی شمشیرباز ایرانی و حریف آمریکایی‌ اش نمیکنیم که به نظر دو امتیاز شمشیرباز ما در آن نادیده گرفته شد.

عکسهای بهداد سلیمی در المپیک ریو ۲۰۱۶

این میزان بی‌ عدالتی در رقابتهای المپیک لکه تاریکی بر این مسابقات است. مسابقاتی که البته در رشته‌ هایی مثل بوکس نیز ماجراهایی پرسروصدا از ناداوری و حق‌ کشی‌ های آشکار داشت. حالا کمیته بین‌ المللی المپیک با این چالش مواجه است که تکلیف خود را با رشته‌ هایی که داوران در آن تا این حد تاثیرگذار هستند، روشن کند. رشته‌ هایی که کشتی و وزنه‌ برداری که سالها در استیلای کشورهای بلوک شرق سابق اروپاست و همه درباره فساد فراگیر در آنها صحبت میکنند.

تا بوده در وزنه‌ برداری بحث دوپینگ و در کشتی بحث داوری مطرح بوده و همین مشکلات باعث شده آی او سی کنفدراسیون ‌های جهانی این دو رشته را به حذف از المپیک تهدید کند.

عکسهای رضا یزدانی در المپیک ریو ۲۰۱۶

اما در این بین باید به نکته دیگری هم اشاره کرد؛ اینکه چرا غالبا بی‌ عدالتی‌ ها در رقابت هایی که یک سوی آن ورزشکاران ایرانی حضور دارند اتفاق می‌ افتد؟

پاسخ به این سوال جنبه‌ های بسیاری دارد اما دیپلماسی به معنای عام یکی از مسائلی است که میتواند روند اعمال نفوذ علیه یک کشور را کاهش دهد کما اینکه کمتر می‌بینید یک ورزشکار آمریکایی یا بریتانیایی در رقابتهای مهم قربانی داوری بشود.

در اینجا که منافع کشور ما و شادی عمومی مردم ورزش دوست به خطر افتاده است، شاید جای خالی دستگاه‌ هایی مثل وزارت امور خارجه و البته رسانه‌ های عمومی و ورزشی و فعالان موثر رسانه‌ های اجتماعی نیز حس میشود. البته که آقای ظریف نورچشم ما هستند اما به جای تسلیت بابت حذف بهداد شاید بد نباشد در لحظاتی مثل این ورزشکاران دیپلمات‌ های کارکشته را کنار خود حس کنند. کاری که احتیاج به حرکتی بیش از آپ کردن یک عکس ساده در اینستاگرام دارد.

مثال دقیق در این زمینه مربوط است به آنچه که آمریکا و انگلیس بعد از اعطای میزبانی جام‌ جهانی ۲۰۲۲ به قطر در مورد فیفا انجام دادند. کاری که منجر به بازداشت و برکناری رئیس این تشکیلات قدرتمند و بزرگ ورزش جهان شد.

علی ایحال المپیک تا ساعات پایانی امشب ادامه خواهد داشت. اما فکر کنید که جای ما در جدول مدال ‌بگیران چقدر می‌ توانست بهتر باشد. اگر آیان، میخائیلوف و … کمی عادل ‌تر بودند یا حداقل از ترس مراعات ما را میکردند! 

به این ترتیب جمع مدال های ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶ به هشت مدال رسید. طلای کیانوش رستمی و طلای سهراب مرادی در وزنه برداری و طلای حسن یزدانی در کشتی آزاد سه مدال طلای ایران در المپیک ۲۰۱۶؛ کمیل قاسمی نقره ای ایران در ریو۲۰۱۶ و کیمیا علیزاده در تکواندو، سعید عبدولی و قاسم رضایی در کشتی فرنگی و حسن رحیمی در کشتی آزاد ۴ برنزی ایران در المپیک ریو بودند. 

به این ترتیب کاروان ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶ با کسب سه مدال طلا، یک نقره و ۴ برنز در نهایت به مقام ۲۵ رتبه بندی مدالی جهان رسید. 

رده نهایی کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن با کسب ۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز رتبه ۱۷ جهان بود که در ریو با کاهش مدالی به رتبه بیست و پنجم المپیک ۲۰۱۶ رضایت داد.

منبع : ورزش سه

———————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “سرقت سه مدال از کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط