در زندگی گاهی باید کوله بارت را زمین بگذاری

گذشت و عشق در خانواده ایرانی- خانواده ایرانی در طبیعت جنگلی - خانواده- ویژگی خانواده ایرانی - اسلامی- سبک زندگی- سبک زندگی ایرانی اسلامی- 14 ستاره- 14setare.com- حل مشکلات زندگی- اصول بهتر زندگی کردن- موفقیت در زندگیX شناسایی و تعیین هدف در زندگی- فراموشی گذشته- پیامبر اسلام (ص)X حدیث- روایت- ازدواج- سنت های غلط ازدواجX آسان گرفتن ازدواجX رسم و رسوم اشتباه مراسم ازدواج

زمانی که از فشار زندگی خسته شدی و طاقتی برایت باقی نماند، خانواده تنها مکانی است که آغوشش را به رویت باز میکند و میتوانی در پناه آن به آرامش دست پیدا کنی و کوله بار مشکلات را زمین گذاشته و با نگاه مهربان همسر و فرزندانت به پا خواسته و زندگی را دوباره از سر بگیری.

چهارده ستاره” – نهاد خانواده از گذشته‌ های دور جایی برای رسیدن انسان به آرامش بود و درست در زمانی که فرد در سربالایی زندگی قرار می‌گرفت حمایت‌ اعضای خانواده او را برای ادامه مسیر دلگرم میکرد.

خانواده نخستین پله‌ دستیابی انسان به پیشرفت در زندگی است و اگر این نهاد به درستی شکل بگیرد به جرئت میتوان گفت که انسان در این محیط عشق و محبت را دریافت کرده و در جهت پیشرفت گام برخواهد داشت.

خانواده‌ ای که از همان ابتدا بر اساس منطق و به دور از احساسات صرف شکل بگیرد محیط سالمی برای برآورده شدن نیازها و احساسات اعضای آن است به گونه‌ای که نیازهای روانی و عاطفی زن، مرد و فرزندان در محیط خانواده به درستی تأمین میشود و از این رو فرزندان نیز به برقراری ارتباط ناسالم با جنس مخالف کشیده نمی ‌شوند.

اما این روزها جوانان در هنگام ازدواج چشمهای خود را به درستی باز نمی‌کنند و صرفاً از روی عشق و بدون در نظر گرفتن منطق به ازدواج با یک فرد اصرار دارند و زمانی که وارد زندگی شده متوجه میشوند که این فرد مناسب آنها نبوده و در اینجاست که خانواده مأمن آرامش به میدان جنگ تبدیل شده و فرزندان نیز از گزند این آسیب ‌ها بی ‌نصیب نیستند.

شاخصه های خانواده سالم چیست ؟

خانواده سالم که محیط مناسبی برای رسیدن اعضا به آرامش است شاخصه ‌هایی دارد که بسیاری از ما نسبت به آن آگاهی نداریم اما این شاخص ‌ها چیست؟

میر سعید جعفری، مشاور خانواده می ‌گوید :

خانواده سالم دارای اهداف مشخصی است که بر اساس آن گام بر میدارد و زندگی برای تمام اعضای خانواده معنا داشته و از انجام فعالیت‌ در وظایفی که بر عهده دارند احساس رضایت میکنند.

وی می ‌افزاید: در خانواده سالم ویژگیهای رفتاری ثبات داشته و افراد در برابر مشکلات زندگی خود را نمی‌ بازند و با حمایت متقابل از یکدیگر در جهت حل مشکلات گام برمیدارند و حمایت متقابل به گونه ‌ای است که به عنوان مثال در هنگام تولد فرزند تمام مسئولیت ‌ها بر عهده مادر نبوده و پدر نیز در برابر تربیت کودک احساس مسئولیت میکند.

گفتگو و تعامل یکی از مهمترین شاخصه ‌های شناسایی خانواده سالم است به‌گونه‌ ای که اعضای خانواده از طریق تعامل از نیازها و مشکلات یکدیگر آگاه شده و در جهت تأمین و حل آنها از یکدیگر حمایت میکنند به این ترتیب نیازهای روانی اعضای خانواده نیز پاسخ داده میشود.

طیبه یزدی مشاور خانواده در خصوص شاخصه های شناسایی خانواده سالم معتقد است :

یکی از اساسی‌ ترین شاخص‌ های خانواده سالم گفتگوست به گونه‌ ای که از این طریق مشکلات در خانواده کمتر میشود و خانواده ‌ای که در آن پدر، مادر و فرزندان در طول روز ارتباط کلامی و عاطفی کافی با یکدیگر داشته باشند به عنوان یک خانواده سالم شناسایی میشود.

وی بیان میکند: در خانواده سالم اعضا مسئولیت‌های خود را به درستی ایفا می ‌کنند ضمن اینکه وظایف اعضای خانواده در عین مشخص بودن، قابل انعطاف است و اعضای خانواده برای انجام وظایف به همدیگر کمک میکنند.

چه آسیب‌ هایی خانواده را تهدید میکند ؟

با گسترش جوامع، افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن زندگی ‌ها آسیبهای متعددی خانواده‌ های ایرانی را تهدید میکند که شناسایی و نحوه مدیریت آنها به استحکام بنیان ‌های خانواده کمک فراوانی میکند.

وقتی تأمین خوراک و پوشاک دغدغه خانواده میشود !

جعفری در این خصوص اظهار میکند: هم اکنون در خانواده‌ های ایرانی افراد صرفاً حضور فیزیکی در کنار یکدیگر دارند اما به لحاظ عاطفی و روانی از یکدیگر حمایت نمی‌کنند و فاصله زیادی با یکدیگر دارند.

این عامل باعث میشود با وجود در کنار هم بودن اعضای خانواده ‌ها فاصله روانی و عاطفی آنها از یکدیگر روز به روز بیشتر شود، به گونه ‌ای که کودکان بیشتر وقت خود را در اتاقشان سرگرم تماشای ماهواره و استفاده از اینترنت هستند.

این مشاور خانواده ادامه می ‌دهد: در جامعه کنونی خانواده ‌ها بیش از اندازه درگیر مسائل ظاهری زندگی شده ‌اند به گونه ‌ای که خوراک و پوشاک مهمترین دغدغه خانواده ‌ها شده است و این نیازها باعث میشود تا اعضای خانواده از توجه به مسائل مهمتر دور شوند تا جایی که امروزه رسیدگی به امور اقتصادی و تأمین نیازهایی همچون خوراک و پوشاک، تأمین نیازهای روانی و عاطفی خانواده‌ ها را با مشکل مواجه ساخته است.

وی بیان کرد: تشویق جوانان به زندگی مجردی باعث کمرنگ شدن توجه آنها به تشکیل خانواده شده است، همچنین حمایت بیش از حد والدین از فرزندان باعث شده تا آنها متکی به بار آیند به همین دلیل ازدواج را به دلیل ترس از قبول مسئولیت ‌های فراوان به تأخیر می ‌اندازند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه جوانان از سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی برای ازدواج و انتخاب شغل آماده می‌ شوند، تصریح کرد: امروزه به دلیل دور شدن خانواده‌ ها از مراسم ازدواج آسان، جوانان از تشکیل خانواده ترس دارند به همین دلیل سن ازدواج را به تأخیر می‌اندازند.

گذشت در زندگی چه نقشی ایفا میکند ؟

گذشت مهمترین رکن زندگی است به گونه ‌ای که میتوان نقش آنرا در زندگی بسیار ضروری دانست؛ زن و مردی که از اشتباهات یکدیگر می‌گذرند و صبر و گذشت را جایگزین خشم میکنند به حفظ آرامش و ثبات در زندگی خود کمک کرده و به فرزندان می‌ آموزند که برای تدوام زندگی مشترک باید گذشت را سرلوحه کارها قرار دهند.

پیامبر صلى الله علیه و آله حضرت محمد مصطفی (ص) در حدیثی درباره بخشش و گذشت از خطاهای دیگران می فرمایند :

مَن یَغفِر یَغفِرِ اللّه‏ُ لَهُ وَ مَن یَعفُ یَعفُ اللّه‏ُ عَنهُ؛

هر کس از خطاها درگذرد، خدایش از او درگذرد و هرکس گذشت کند خدا نیز از او گذشت کند.

نهج الفصاحه، ح ۲۷۶۸

خانواده ایرانی اسلامی - پرجمعیت و مهربان و مذهبی و معتقد- X خانوادهX سبک زندگیX ویژگی خانواده ایرانی - اسلامی- سبک زندگی ایرانی اسلامی- 14setare.com- بهبود زندگی- تربیت فرزند- موفقیت در زندگیX 14 ستاره- نحوه صحیح صحبت درباره مشکلات- حل مشکلات دوران عقد- حل مشکلات زندگی- اصول بهتر زندگی کردن- زن و شوهر- همسرداری

بخش خانواده ایرانی تبیان

——————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “در زندگی گاهی باید کوله بارت را زمین بگذاری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.