پربازدید های سینما، تلویزیون

در جستجوی دوری / ماهی ها عاشق می شوند ؟

Finding-Dory-Keep-Swimming- کارتون در جست و جوی دوری- X انیمیشن- انیمیشن جدید آمریکایی در جست و جوی دوری- اندرو استنتون- فیلم انیمیشنی محصول آمریکا- عکسهای سینمایی در جستجوی دوری- 14setare.com- 14 ستاره

پیام اصلی داستان برای مخاطب کودکش همان همیشگی است؛ «به خودت ایمان داشته باش»، اما شرایطی که در آن دوری قرار است موانعی را از سر بگذراند تا شخصیتش متحول شود

به گزارش “۱۴ ستاره“، به نظر می‌رسد کار راحتی باشد که کسی بیننده را در طول یک ساعت و چهل و پنج دقیقه، نگران و درگیر سرنوشت یک ماهی آبی رنگ چند سانتیمتر کند. چه برسد به اینکه آن ماهی دچار اختلال حافظه ‌ای کوتاه مدت باشد و مدام همه چیز را فراموش کند و بعد لازم باشد که خودش را همانطوری که هست بپذیرد و جهان اطرافش را به شیوه‌ی خاص خودش بفهمد و تفسیر کند.

اما این کار عجیب و غیرممکن را اندرو استنتون به خوبی انجام داده است. او حالا دیگر استاد چنین کارهایی است. کسی که سابقه‌ی نگران کردن ما درباره‌ ی عشق یک ربات زباله جمع کن به یک ربات پیشرفته را داشته (وال-ای)،‌ از ترس ‌ها و تناقض‌ های شخصیتی ماشین‌ های مسابقه برایمان داستان گفته (ماشین ‌ها) و همین اخیراً ما را با فیل صورتی رنگی مهربان آشنا کرده که در هزارتوی خاطرات فراموش شده‌ ی یک دختر بچه‌ ی مدرسه ‌ای گم شده و همه‌ی هدفش در زندگی این است که دوباره به خاطر آورده شود (وارونه)، حالا آن قدر در قصه‌ گویی مهارت دارد که دست روی مسئله‌‌ی پیچیده ‌ای مثل مشکل حافظه‌ ی کوتاه مدت با همه‌ی دردسرهایش در روایت می‌گذارد و تازه در کنارش پیامهای جدی و مهمی برای مخاطب کودک (و حتی بزرگسال) قرار می ‌دهد.

در جستجوی دوری، ادامه ‌ای است بر فیلم در جست و جوی نمو که پیکسار در سال ۲۰۰۳ ساخت و موفقیت شگفت انگیزی کسب کرد. آنجا قصه‌ی یک پدر و پسر (مارلین و نمو) را می‌ دیدیم. مارلین پسرش را گم کرده بود و به دنبال او اقیانوس را طی میکرد و سرانجام با کمک شخصیت ‌های دیگر قصه،‌ به خصوص دوری موفق میشد نمو را پیدا کند. حالا قصه از یک سال بعد از اتفاقات آن فیلم آغاز میشود. دوری هم عضوی از خانواده شده و با مارلین و نمو زندگی میکند اما این بار قصه روی مسئله‌ی دوری متمرکز میشود. او تنهاست. خانواده ‌ای ندارد و همین باعث میشود سفرش را برای پیدا کردن پدر و مادرش شروع کند.

چرا ماهی‌ها عاشق می‌شوند؟!

سفری که با یک فلاش بک و به خاطر آوردن آنها آغاز میشود و با فلاش بک ‌های دیگر و یادآوری سرنخ‌ های مهمی از «خانه» ادامه پیدا میکند. تعدادی از بامزه ‌ترین و منحصر به فردترین شخصیت ‌ها هم در طول داستان برای رسیدن دوری به هدفش به او کمک می ‌کنند. از دو تا فک با لهجه‌ ی غلیظ بریتانیایی و احوال شوخ و شنگ، تا هشت پای بی ‌اعصابی که زندگی ایده ‌آلش لم دادن در یک گوشه از یک آکواریوم یا استخر محافظت شده است، تا پرنده‌ی عجیب و غریبی که برخلاف دیگر شخصیت‌ ها حرف نمی‌ زند، ظاهر خسته و آشفته ‌‌ای دارد و جهان را با یک چشم و به رنگ قرمز می‌ بیند اما به مأموریتی که بهش داده اند شدیداً متعهد است.

به گزارش همشهری جوان، برخلاف فیلم قبلی که حال و هوای یک فیلم جاده ‌ای (ولی خب در کف اقیانوس) را داشت، این یکی بیشتر فضای اکشن و کمدی ‌های اسلپ استیک دارد و ماجراها هم در یک مرکز تحقیقاتی و اقیانوس شناسی در کالیفرنیا رخ می ‌دهد که لوکیشن‌ های مناسبی هم برای تعقیب و گریز دارد : از آکواریوم ‌های بزرگ، استخر، ‌لوله ‌های آب و محفظه‌ های مخصوص قرنطینه گرفته تا نمایشگاه برای بچه ‌ها، فروشگاه کتاب و محصولات مربوط به اقیانوس.

در جست و جوی دوری مجموعه‌ ی درخشانی از صداپیشگی هم هست. مثل قبل به جای دوری، الن دی جنرس حرف میزند و ترکیب جذابی از شوخی و طنز و استرس و نگرانی را خلق میکند. البرت بروکس هم در نقش مارلین همچنان موفق است. اما شگفتی فیلم صدای اد اونیل در نقش هنک (همان هشت پای بی ‌اعصاب فیلم) است که شخصیتی بسیار جذاب از کار در آمده و هیچ بعید نیست به زودی داستانی با محوریت شخصیت او از پیکسار ببینیم. ادریس آلباو دومینیک وست هم در نقش دوتا فک به عنوان شخصیت‌ هایی فرعی خیلی بامزه ‌اند.

چرا ماهی‌ها عاشق می‌شوند؟!

در جست و جوی دوری با همه‌ی ظرافت‌ ها و شوخی ‌ها و شخصیت ‌های خنده ‌دارش،‌ از نظر تم داستان قدری تاریک و سنگین به نظر می‌ رسد. اگر چه که پیام اصلی داستان برای مخاطب کودکش همان همیشگی است : «به خودت ایمان داشته باش»، اما شرایطی که در آن دوری قرار است موانعی را از سر بگذراند تا شخصیتش متحول شود و «خودش را پیدا کند» شرایط دشوار و پیچیده‌ ای است. او مدام به خودش سرکوفت می ‌زند و خودش را در گم کردن پدر و مادرش مقصر میداند.

از طرفی حافظه ‌ی کوتاه مدتش دچار مشکل است و ما مدام او را در وضعیتی می ‌بینیم که سرگردان و متحیر باید به این فکر کند که الان اینجا چه کار میکند؟‌ شخصیتی شبیه ممنتو اما آبی رنگ و باله‌ دار. این گم ‌شدگی در فضای بی‌کران اقیانوس اگر چه وجه نمادین موفقی دارد و به فیلم لایه‌ های معنایی جدید می ‌بخشد اما برای مخاطب کودک میتواند حس ترسناکی بسازد. به خصوص که یکی از شعارهای اصلی فیلم که توصیه‌ی پدر و مادر دوری به اوست هم این است : «فقط شنا کن»؛ دوری براساس همین توصیه و با همین نگاه به جهان،‌ تلاش میکند بر وضعیت دشوار فراموشی‌ اش غلبه کند.

به این ترتیب پیام اصلی داستان تبدیل میشود به اینکه نقشه داشتن در زندگی لزوما دلیل موفقیت نیست. وقتی که نقشه ‌ای نداری یا نمی ‌توانی داشته باشی فقط ادامه بده، به جلو حرکت کن و به خودت ایمان داشته باش. ممکن است خیلی از ما از چنین نگاهی به زندگی خوشمان بیاید اما نمیدانم چقدر برای بچه‌ ها چیز به درد بخوری است. به خصوص اگر مثلا در جایی گم شوند و بخواهند به توصیه‌ ی فیلم عمل کنند.

کارگردان : اندرو استنتون

فیلمنامه : اندرو استنتون،‌ ویکتوریا استروس

مدیر فیلمبرداری :‌ جرمی لاسکی

صدا پیشگان : الن دی جنرس،‌ آلبرت بروکس،‌ هایدن رولنس،‌ اد اونیل

مدت زمان : ۹۷ دقیقه

محصول : آمریکا،‌ ۲۰۱۶

منبع : مشرق

————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “در جستجوی دوری / ماهی ها عاشق می شوند ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط